Bulvár

Tomio Okamura uvažuje o reformě

S komentáři Čechojaponce Tomio Okamury se v magazínu ŽENA-IN.cz setkáváte již nějakou dobu, milé čtenářky. Tomio je ostrým kritikem poměrů v české společnosti. Následující komentář je zamyšlením nad reformou...

Čech a Japonec, mluvčí Asociece českých cestovních kanceláří a agentur, Tomio Okamura se pravidelně objevuje na našich stránkách se svými komentáři k stávajícímu dění. Jeho další komentář je spíše zamyšlením nad reformou...

TomioReforma

Je těžké dělat si názor na reformy, o nichž toho moc nevíme. První na řadě byla předvolební hesla o šetrném státu. S nimi se ztotožnila - a platí to jistě dodnes - většina voličů. Budoucí koaliční strany proklamovaly také nezvyšování daní. S tím se také velká část voličů ztotožnila.

Cesta k šetrnému státu ale nevede zvýšením DPH na knihy a potraviny. Už dnes nejen ekonomové, ale i vláda potvrzují, že změny v DPH budou mít malý nebo žádný finanční přínos.
Ministr Kalousek nás přesvědčuje, že změna má smysl morální - zjednoduší daňový výběr.
Co to je za nesmysl? Dvojí sazba DPH není nic komplikovaného ve srovnání s byrokracií, která nám tu dnes vládne, kam se podíváte. Vadí nestabilita, nejistota - tedy každý rok jiné daně. Právě dnes jsem četl v jednom americkém e-shopu sdělení, že zasílá po celé planetě s výjimkou EU, neboť její předpisy a regulace jsou komplikované a mění se tak často, že je obchod odmítá sledovat a do EU zasílat.
Daňové předpisy se mění prakticky každý rok - jen mi řekněte, jak mám počítat byznys na dvacet let, když nevím, jaké budou nejen daně, ale třeba i další předpisy pro moji živnost?
Už asi od roku 1986 či 1987 je každá vláda reformní. Žijeme v permanentní perestrojce.
To, co nám tu vlády předvádí, nejsou, až na četné výjimky, přece systémové změny - mění se parametry, to je vše. Ale systém se nemění.
Z pohledu živnostníka, majitele firmy, vidím řešení stejně jako většina normálních zdravých lidí - tedy nejprve fundovanou analýzu stavu, pak hledání příčin problémů a z toho odvozená řešení.
To vše dané do souvislostí a společenského kontextu.
Současná vláda, stejně jako ty předchozí, ale přece začala koncem - navrhuje změny a teprve po kritice nejen laické, ale i odborné veřejnosti, včetně vládních odborníků (např. NERV), pak svoje výkřiky koriguje.
Nic horšího dělat nemůže. Tedy vlastně může. Ta plácnutí do vody nekorigovat.
To, co píšu, není nijak extrémní kritika - mluvím i s mnoha koaličními poslanci a senátory a oni to vidí stejně.
Ukazuje se, že šetrný stát a reformy byly dobré heslo do voleb, ale je to zatrachtilý oříšek.
Přitom věřte, že lidé by si ty opasky i utáhli. Jenže.... Jak můžete chtít loajalitu po lidech, když denně vyhazujete stamiliony na prebendách kamarádíčkům a zbytečných nebo předražených kšeftech, na lidech, kterým zdražíte jídlo, lékaře, seberete peníze z výplaty a na straně druhé snížíte daně nejbohatším. Lidé vidí, že například vedení Českých drah je oáza milionářů a o ČEZ ani nemluvme, tam platy a benefity jednotlivců ročně přesahují i desetimiliony.

Vláda po mém skromném soudu měla rok tvrdě pracovat na přípravě změn, veřejně je diskutovat a obhájit.
Změny měla dělat ekonomicky, nikoli politicky. Mantry pana Kalouska jsou fajn v kampani, ale neobstojí před ekonomickou realitou. Když zvýším DPH na léky nebo učebnice, pak to, co vyberu, musím vrazit zpět na dotacích pro školy, nemocnice. Platí i to, že každá koruna, kterou přerozdělím, mě stojí až padesát haléřů navíc. Jak napsal ekonom Luděk Niedermayer, „výběr vyšší daně a poté zvýšení dotací nedává smysl“.
Přitom to, co by stát mohl dělat hned, tak nedělá - nezveřejňuje smlouvy na výběrová řízení, ani nepořádá elektronické dražby zakázek.
Víte, kolik miliard bychom rázem měli navíc?
Výmluva, že na to není zákon, neobstojí - je spíš ukázkou jejich nehorázné drzosti lhát, protože samozřejmě úřady mohou zakázky dražit veřejně či elektronicky už dnes - a také to mnohé dělají. Třeba Ostrava díky elektronickým aukcím ušetřila prokazatelně 90 milionů korun.

Vidíme, že když jde o úspory, tak o systémové řešení se vláda jako celek nepokouší. Úspora u mě není sebrat peníze invalidům, rodinám s dětmi nebo důchodcům. Právě od toho je tu stát, aby slabým či lidem v nouzi pomáhal a rodina musí být jeho největší prioritou.
Úspora je odstranění prostředníků v případě zakázek pro obranu a za to Sašovi Vondrovi dík.
Jeho rival pan Kalousek zatím připravil zvýšením spotřební daně u pohonných hmot stát o stovky milionů korun. Jeho nekoncepční šachy s daněmi pak hrozí podobným efektem.
Přiznám, že tady bych byl pravicovější - a zrušil DPH. Namísto ní stačí jednoduchá daň z prodeje, kterou platí konečný prodejce z obratu. Tedy platí ji vlastně koncový zákazník v přirážce ke zboží.
Odpadne neskutečná hora práce, papírů, účetních i úředníků. I podvodů. Funguje to tímto způsobem v nejvyspělejších zemích po celé planetě. Krom států, kde není ani DPH ani sale tax - daň z prodeje. Tam je vůbec nejlíp.
Pokud se přátelé na levici ptají, kde pak vezmu na sociální výdaje, pravím, výdaje ubudou - jídlo a bydlení pohltí většinu výdajů chudých. Když zlevní o 20 procent, pak jim stačí o poměrnou část peněz méně. Úspora je pak zřejmá i v menší byrokracii a v jednodušším výběru, který zvýší jeho výtěžnost.
Hádkám o důchody a věk odchodu do něj také nerozumím. Ať jde do důchodu každý, kdy chce - a důchod dostane úměrný k výši peněz, které odvedl v relaci s věkem odchodu do důchodu. Je přece jasné, že v 69 letech nemůžu řídit vlak plný lidí ani autobus a stěží můžu kopat výkop nebo tahat pytle s cementem. Desetitisíce či statisíce fyzicky nebo jinak náročně pracujících by stejně byli odkázáni na úřad práce a na sociální dávky. Tady přece stát neušetří ani floka. Práci nesežene padesátiletý, natož „dědek s bábou“ po šedesátce.
Poté, co takové blázniviny vůbec vláda vypustí na veřejnost, nesmí se divit, když lidé táhnou demonstrovat do ulic.

Základní premisa stále platí - je třeba šetřit, platit dluhy, nekrást a zbytečně neutrácet. Na skutečné změny, které k takovému cíli povedou, si ale ještě počkáme.

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
21.06.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [6] jastura [*]

  jastura — #5 napsala jsem to chaoticky.

  Ta odpověď je zkopírovaná z tohoto článku. Neber to jako útok, ale fakt nevím, co by měl ještě dělat. Myslím, že upozorňuje dostatečně jasně na chyby a předkládá i řešení. Je na těch, kteří to mají v popisu práce, aby se toho chytli, zhodnotili, zda je to vhodné pro stát (ne pro jejich kapsy) a uvedli v platnost.

  superkarma: 0 21.06.2011, 15:52:37
 2. [5] jastura [*]

  maje — #3 To, co píšu, není nijak extrémní kritika - mluvím i s mnoha koaličními poslanci a senátory a oni to vidí stejně.

  Návrhy poslancům snad píší nějací experti, ne? Předpokládám, že když jsou placeni, měli by odvádět nějakou práci. Nebo by tam snad měl donést kompletní návrh změny rovnou k projednání? On se snaží přinášet návrhy pro řešení.

  1. na komentář reaguje jastura — #6
  superkarma: 0 21.06.2011, 15:23:29
 3. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  V jednom se pan Okamura zcela zasadne plete:

  Když zlevní o 20 procent, pak jim stačí o poměrnou část peněz méně.

  Tak to ani nahodou, davky se nesmi snizovat, to by mel zase odborare a socialisty na ulici (nikoli vyhozene, ale demonstrujici). Sml57

  superkarma: 0 21.06.2011, 15:13:52
 4. avatar
  [3] maje [*]

  jastura — #2 ale já jsem nečetla, že by něco projednával, posílal návrhy,...Sml80Sml80 ale pravda je, že se o jeho aktivity nezajímám

  1. na komentář reaguje jastura — #5
  superkarma: 0 21.06.2011, 15:13:06
 5. [2] jastura [*]

  maje — #1 Ale on přišel s návrhem řešení a baví se o tom s poslanci a senátory. Hledá chyby a navrhuje řešení. Realizace je na lidech, kteří to mají v popisu práce. Co víc by měl, podle tebe, dělat?Sml80 

  1. na komentář reaguje maje — #3
  superkarma: 2 21.06.2011, 14:49:07
 6. avatar
  [1] maje [*]

  v podstatě má pravdu.Sml22Sml22 jenže se musím ptát: co s tím pan Okamura hodlá dělat? nebo jak chce docílit změny?Sml80Sml80 chyby vidí spousta lidí, ale ještě jsem nenašla plán, jak to změnit.

  1. na komentář reaguje jastura — #2
  superkarma: 0 21.06.2011, 14:30:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme