Bulvár

Tomio Okamura: Proč státní kasu vysávají anonymní firmy?

Hledáte odpověď na otázku, proč státní kasu vysávají anonymní firmy? Pokud ano, přečtěte si komentář Tomia Okamury k tomuto problému. A vyjádřete i svůj názor!

Čech a Japonec, mluvčí Asociece českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura se pravidelně objevuje na našich stránkách se svými komentáři k stávajícímu dění. Níže si přečtěte, co soudí o státní kase a firmách, které ji vysávají...

TomioProč státní kasu vysávají anonymní firmy?

Šestnáct anonymních firem v posledních třech letech vydělalo na veřejných zakázkách dohromady kolem 18,2 miliardy korun. Největším chlebodárcem anonymů byly v minulých letech Lesy ČR, ale třeba také ministerstvo obrany.
Anonymitu majitelům zajišťují listinné akcie na majitele. Loni se do zákona o veřejných zakázkách dostalo ustanovení, že firmy s anonymními akciemi se nesmí ucházet o státní zakázky. Poslanci vládní koalice tohle nařízení rychle zrušili. Přitom VV měly zrušení těchto akcií v programu a TOP 09 i VV obdobný závazek podepsaly v závěrečném protokolu tzv. Platformy pro transparentní veřejné zakázky organizované Americkou obchodní komorou.
Vládní poslanci argumentovali tím, že by se omezily investice zahraničních firem v ČR. Lež jako věž. Naopak, některé z nich začaly akcie narychlo měnit. Koneckonců neexistuje vyspělá země, kde by anonymní akcie existovaly - existují vlastně jen ve čtyřech zemích - je dobré si je vyjmenovat - alespoň víme kam podle poslanců vládní koalice patříme - jsou to ostrovy Nauru, Vanuatu, Marshallovy ostrovy a Kostarika.
Anonymní akcie, tedy akcie v listinné podobě, mohou měnit majitele desetkrát za den. Znamená to, že majitelé takové firmy mohou být v den veřejné soutěže jiní než den druhý - mohou jimi být sami úředníci či ministři, kteří soutěž vypisují.
Víme, jak zázračně rostla konta firmy Viamont díky stavebním zakázkám od úřadu ministra Řebíčka a víme také, že se nikdy nedozvíme, kdo ji skutečně vlastní, respektive, že ji nevlastní pan Řebíček sám.
Solární pole jsou nejčerstvějším důkazem, jak výhodné je být anonymní majitel. Kolik poslanců a senátorů je spoluvlastní? Mluvil jsem o tom s podplukovníkem protikorupční policie, který šetřil zázračné majetky pana Palase - policie ví, že zřejmě vlastní spoustu polností, zřejmě i nejméně dvě solární elektrárny, ale oficiálně nikde nefiguruje a tak se mu nedá nic moc dokázat.
A brání tomu jediné - neochota státu dohlédnout, kdo má jaký majetek a jak ho nabyl.
Nechápu to. Ta neochota je podezřelá a smrdí až na půdu. V Mecce pravice, údajné zemi svobody USA, vám berňák spočítá a eviduje majetek až do posledního špendlíku. A za jakýkoliv pokus ho obelhat se chodí rovnou do vězení. V Čechách máme stovky stamilionářů, kteří Vám rozumně nevysvětlí, jak k majetku přišli. Politici jim jsou sami příkladem - pan Kalousek dostal byt jako dědictví podílu z firmy svého tchána - firmy, která byla ve skutečnosti bezcenná a ve ztrátě. Ztrátovou a zadluženou firmu výhodně prodal i pan Topolánek, zatímco panu Sobotkovi došla fantazie a nedoložené příjmy „doložil“ zneužíváním poslaneckými náhradami.

Chápu touhu mnoha lidí nebýt viděn. Zrušení listinných akcií by proto mohla provázet změna v obchodním rejstříku - umožnění, aby ti kdo si přejí, byli v anonymitě. To, co chceme, není znát veřejně všechny majitele všeho, ale aby tady byla možnost je dohledat v případě potřeby.
A když někdo chce vydělávat z veřejných peněz musí se smířit s tím, že my občané máme právo vědět, komu své peníze dáváme.
Víme dnes, kdo všechno spoluvlastní ČEZ, Strabag, Českou spořitelnu, Telefonicu O2, ale i další firmy? Kdybychom to věděli, pak bychom možná poznali, proč ten či onen ministr či poslanec lobuje za takový či onaký zákon. A to je podle mne důležité. A to je také důvod, proč se takovým zákonům poslanci brání.

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
23.05.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Martina59 [*]

  Seznam firem by ti mohl pomoci

  superkarma: 0 08.06.2013, 16:14:38
 2. [6] Martina59 [*]

  Seznam firem a tam najdeš vše co potřebuješ

  superkarma: 0 12.05.2013, 13:32:57
 3. [4] dadma [*]

  V USA  po vraždě je krácení  a nebo nepřiznání daní druhý nejtěžší zločin.U nás se nic neděje začalo to LTO,přes privatizaci až do dneška a tím jsou státní zakázky.To bychom se možná nestačili divit ,kdo jaký má majetek a nemůže vysvětlit jak k němu přišel.Sem tam něco prosákne,ale nic se neděje.Všichni to vědí, kdo krade,ale není vůle s tím něco dělat.Přece si nepodřežou pod sebou větev.A tak ty rozkradené miliardy musíme zaplatit my ,co nám daně hezky seberou z platu a basta a ještě všechno zdraží.Ale je to v náš prospěch ,abychom nedopadli jako v Řecku,tvrdí "nejlepší" ministr financí.

  superkarma: 0 24.05.2011, 00:15:50
 4. [3] ravl [*]

  Sml67

  superkarma: 0 23.05.2011, 17:49:28
 5. avatar
  [2] LudPa [*]

  a zazvonil zvonec a pohádky je konec

  superkarma: 0 23.05.2011, 14:40:36
 6. avatar
  [1] Altamora [*]

  Ale, no tak, pane Okamuro, vy byste chtěl, abychom se poučili z vývoje vyspělých zemí. Ale to my, Češi nemůžeme. Ještě je tu hodně ambiciózních lidí, kteří si dost nenakradli, pardon, nevydělali dost peněz na neprůhledných státních zakázkách a na arbitrážích vinou zákonů, které byly napsány právě proto, aby jim ty arbitráže umožnily. Teprve tak druhá, třetí generace potomků těchto zlodějů, pardon, politiků a podnikatelů, bude ochotná systém zprůhlednit, pokud mezi tím nedojde k další revoluci či jinému převratu. Nejlepší na tom všem je, že tohle všechno platí střední třída, kterou tato bezskrupulózné pakáž označuje jako socky. My holt musíme jít svojí cestou, ne přebírat cizí zkušenosti.Sml15 (Skláním se před poctivými podnikateli, nemají to snadné. Znám takové poctivce. Není jich zase tak málo, jen nejsou tak vidět jako ti bývalí veksláci.)

  superkarma: 1 23.05.2011, 13:41:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme