Bulvár

Tomio Okamura o praní špinavých peněz

Co soudí Čechojaponec Tomio Okamura o praní špinavých peněz v České republice, to si můžete přečíst v jeho komentáři k současnému dění v naší společnosti. Česko, země, kde neexistují špinavé peníze.

Čech a Japonec, mluvčí a viceprezident Asociece českých cestovních kanceláří a agentur, Tomio Okamura se pravidelně objevuje na našich stránkách se svými komentáři k stávajícímu dění. Přečtěte si jeho názor na špinavé peníze...

TomioČesko, země, kde neexistují špinavé peníze

Čas od času se vláda, politici či média chopí tématu praní špinavých peněz. Myslím, že v naší zemi není komičtější téma. V bance se musíte legitimovat při platbě tuším nad 1000 euro. V ČSOB musíte mít občanku nebo pas už od jedné koruny. Důvod? Přece boj se špinavými penězi! Jak zabráníte praní špinavých peněz na přepážce předložením občanky u platby v řádu korun až tisícikorun netuším. Zástupné důvody samozřejmě znám.

Prát peníze u nás netřeba

Copak v České republice někdo potřebuje špinavé peníze prát? Copak je to za hloupost? Když si koupím fotbalový klub nebo dám stamiliony za nemovitosti, ptá se někdo, kde jsem na to vzal?
Pravda, v případě hejtmana Palase se veřejnost ptala, ale to bylo všechno, co zmohla. V případě některých zákonodárců jsme se dozvěděli, že buď nejedli a úporně spořili poslanecké náhrady, nebo výhodně prodali akcie jako Gross, nebo výhodně prodali podíl předlužené firmy jako Topolánek, nebo dostali miliony za podíl v bezcenné firmě jako Kalouskovi.
Tyhle historky si ovšem vymýšlí jen politici. Před voliči potřebují majetek alespoň formálně legalizovat. Běžný, anonymní mafián tuhle potřebu nemá. Neexistuje zákon, který by mu nakradený majetek vzal, pokud se nedoloží konkrétní zločin. Samo vlastnictví nedoloženého majetku je u nás svaté a nedotknutelné.
Co s tím dělá exekutiva, vláda, stát? Policie, finanční orgány? Přinejmenším finanční úřady by mohly majetky alespoň dodatečně dodanit. Nasolit mastné penále a pokuty. Kolik asi dodanil pan hejtman, když víme, že z platu svého ani manželky si na své megavily a auťáky nevydělal? A stovky dalších zázračně zbohatlých.
Odpověď známe. Nic.
Na celém světě je přitom samozřejmostí, že když koupíte jen trochu dražší auto, už máte na krku berňák, a ten zkoumá, kde jste na to vzali. A nezdaněný majetek vám přinejmenším zdaní.

Zlaté Čechy

Nemyslím přitom, že daňová přiznání majetku jsou samospasitelná. Velkou část českých miliardářů nepostihnou. Mnoho z nich nabylo majetek sice nefér cestou, okradli stát či jiné firmy, ale v podstatě legálně.
I tady bohužel chybí pravidla.
Jednoho ze šéfů Enronu v USA stíhali za to, že si koupil akcie za peníze firmy, jejíž akcie kupoval. U nás takhle kšeftovali desítky, snad stovky manažerů dokonce i při privatizaci státních či polostátních firem.
Původ majetku některých dnešních miliardářů je právě ve schopnosti nakoupit výhodně za cizí peníze. Není v tom žádný podnikatelský um, talent, ale jen bylo třeba mít kámoše na správném místě ve správnou chvíli.
Zjednodušeně to vypadá takto: Pan Koláček si půjčí od OKD na zvýhodněný nákup OKD, kterou pod cenou kupoval od Špidlovy vlády, a vzápětí lacino nabytou firmu prodá panu Bakalovi.
Taky bych uměl koupit pod cenou banku nebo Prazdroj, když by mi na to navíc dala výhodně peníze firma, kterou kupuji. A pak, jako majitel, si už dluh můžu rovnou odpustit. Jo, to jsou kšefty. Inu Česko.

Co s tím?

Ekonom Pavel Kohout kdysi v souvislosti s tunelováním napsal, že v devadesátých letech stačilo převzít evropskou legislativu a problém s rozkrádáním fondů by neexistoval.
Ani dnes není třeba vymýšlet nové věci - stačilo by převzít právo civilizované země - Rakouska nebo v případě ekonomických pravidel Japonska nebo USA.
Tenhle návrh je samozřejmě spíš k obecné diskuzi, ale principielně by to bylo nejjednodušší řešení. A nejlevnější - léta tu „odborníci“ pracují na občanském zákoníku - přičemž tvůrci se odvolávají na moderní evropské kontinentální právo. Stačilo převzít (a sladit) rakouský zákoník a měli bychom cca 1400 paragrafů, prověřených téměř stoletím. Dnes máme 3000 nových paragrafů, které jsou zčásti mimo tradici i lidské chápání (to, když zákon legalizuje nabytí ukradeného majetku tzv. v dobré víře nebo nařizuje pustit souseda na zahradu, aby mohl česat ovoce z větví přesahujících na váš pozemek).
Krade se všude, ale jen u nás v podstatě beztrestně. To je smutný fakt - v demokraciích přichází tuneláři a korupčníci o majetky, dostávají až stovky let vězení, v diktaturách je často rovnou střílí.
V Čechách tací lidé vlastní sportovní kluby, noviny, staví okázalé haciendy z rozkradeného státního majetku. Jen v Česku neplatí účinná lítost a beztrestnost pro ohlašovatele korupce, ruší se pojistky proti tunelování a legalizují zákonem výnosy z trestné činnosti.
A je fajn, že když přijde řeč na státní dluh, pak víme, komu sáhnout do kapsy. Obyčejným lidem. Jsme skvělá země, ale čím dál víc si kladu otázku pro koho.

P.S. V diskuzích se už objevují celkem správně míněné apely na to, abych jen planě nekritizoval. Konkrétní návrhy změn zákonů nebo náměty k diskuzi proto zasílám i „našim“ poslancům. Tím, že řešení přesouvám na už zvolené zastupitele, se snažím mj. zlikvidovat jediný důvod, proč bych vstupoval do politiky. Snad to uklidní ty, kdo právě z tohoto mají obavu.

Tomio Okamura

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
11.07.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [13] dasena [*]

  reforma? u nás, nevím

  superkarma: 0 07.12.2011, 08:36:12
 2. avatar
  [12] kobližka [*]

  Eva_Fl — #8 Aha....Sml39

  superkarma: 0 12.07.2011, 22:23:52
 3. avatar
  [11] SStream [*]

  dadma — #9 Nápad to není špatný, ale co bys s tím odebraným majetkem dělala? Pro naše státníky je neuvěřitelný problém poskytnout "značkové" vietnamské oblečení dětským domovům nebo potřebným, to raději zaplatí spálení (z čehož má jak spalovna tak i ten, který o tom rozhoduje pěkný finanční podíl). Napřed by musel existovat zákon, který by reguloval právě nakládání s tímto majetkem. 1) Půjde na vybavení nemocnic 2) Půjde na výstavbu silnic a dálnic 3) Bude z toho fond pro podporu zemědělců? Pro cokoliv se rozhodneš, bude s tím majetkem nakládáno úplně stejně, jako s našimi daněmi. Napakují se znovu Ti, kteří k tomu mají přístup a potřebným se to stejně nedostane. Pokud by se hodnota rozdělila samotným obcím, tuším, že by se z toho ztratilo míň, než ve výše uvedených případech. Starostové si sice taky rádi přilepší, ale ne v takových objemech Sml30

  superkarma: 0 12.07.2011, 10:41:19
 4. avatar
  [10] Dudlajlama [*]

  Eva_Fl — #6 Sml79 ale jdi, brepto.

  superkarma: 0 12.07.2011, 03:13:54
 5. [9] dadma [*]

  Všichni by museli doložit jak k penězům a majetku přišli.Nedoložíš, tak o to přijdeš a hotovo.Žádný směšný pokuty a nebo dodanění.Dodanit mohu vydělané peníze, ale ne nakradené.A žádné přepisování majetku na děti a rodiče i ti pokud by vlastnili majetek ,tak také doložit, kdeže na to vzali,nedoložíš propadne státu.A hned by bylo zpátky plno miliard.Vždyť se lidem ,kteří pracují za minimální mzdu ,chechtají do ksichtu a v televizi nás přesvědčují ,jak stát nemá peníze a proto se musí všechno zdražit.Bodejť by měl když se za 20 let všechno prodalo a rozkradlo.A arogantní Kalousek shlíží shůry na lidi jako na pitomce.

  1. na komentář reaguje SStream — #11
  superkarma: 0 11.07.2011, 23:32:05
 6. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  kobližka — #7 protoze ji znam. Sml30

  1. na komentář reaguje kobližka — #12
  superkarma: 0 11.07.2011, 22:18:57
 7. avatar
  [7] kobližka [*]

  Eva_Fl — #6 Proč myslíš?Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #8
  superkarma: 0 11.07.2011, 21:50:57
 8. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Galadriel — #5 zjevne na rozdil od tebe.

  1. na komentář reaguje kobližka — #7
  2. na komentář reaguje Galadriel — #10
  superkarma: 0 11.07.2011, 19:05:25
 9. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Tenhle pan to ma v hlave velice srovnaneSml67

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #6
  superkarma: 0 11.07.2011, 17:50:50
 10. [4] rak177 [*]

  Jo,náš stát je prostě okouzlující...

  superkarma: 0 11.07.2011, 15:01:43
 11. avatar
  [3] átéčko [*]

  malí zlodějíčci se stavební firmou si podplatí starosty , i promátory tím, že ji postaví baráky,a pak dostávají jakoby zázrakem státní zakázky a škubou stát, co se dá. to jsou malí zlodějíčci, co umí krást ve velkém. Což teptve ti větší a velcí? \co s nima?

  superkarma: 0 11.07.2011, 11:34:44
 12. avatar
  [2] Lukáš Čejka [*]

  V tom prikladu s akciema pana Grosse a nekterych dalsich je problem v tom, ze tam se jedna o legalne ziskany majetek - lacino nakoupil, draho prodal - tam by bernak nemel co vzit. Tam jedine pouzit nejake zakony napr. o neopravnenem nakladani s informaci apod.

  superkarma: 0 11.07.2011, 10:43:18
 13. avatar
  [1] SStream [*]

  Když se budou nakradené majetky dodatečně danit či když se budou odebírat majetky nabyté neprávem, co se stane? Peníze půjdou do státní kasy. A ze státní kasy půjdou do kapes našich roztomilých zákonodárců prostřednictvím nejdražších dálnic na světě, skvělých výběrových řízení na dodavatele nábytku do věznic či nákupu stíhaček. Schopný český politik si hravě poradí s tisícovkou i s miliardou, během několika hodin, možná ani to ne. Malí zlodějíčci řekněme do půl miliardy si alespoň staví haciendy, tvoří nové firmy, budují luxusní wellnesscentra pro naše ruské přátele a zaměstnají alespoň pár lidí. Mimo jiné oni peníze tvoří, politici je většinou pouze utrácejí a pokud možno mimo ČR. Dle mého názoru kouzlo nespočívá v tom přejmout zákony rakouské, nýbrž převzít rakouské velení, což už jsme tady jednou měli a českému lidu to nesedlo jelikož jsme češi a češi kradou. Češi taky nemají rádi pevnou ruku a exaktní zákony o to víc :-)

  superkarma: 0 11.07.2011, 10:33:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme