Bulvár

Tomio Okamura: Kup živnosťák, dostaneš občanství!

Co si myslí Čech a Japonec Tomio Okamura o udílení českého občanství cizincům, to si můžete přečíst v jeho následujícím komentáři...

TomioJak snadné je získat české občanství? Stačí si koupit živnosťák a pět let naoko podnikat, tvrdí Čech i Japonec, podnikatel a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura...

Kup živnosťák, dostaneš občanství!

V České republice má prakticky každý cizinec možnost požádat o živnostenský list (nově s povinným, ale obcházeným zvládnutím češtiny). Pak mu stačí pět let pracovat načerno a onen živnostenský list nezrušit. Po této lhůtě dostane trvalý pobyt a může v klidu zamířit na pracovní a sociální úřad. Asi teď udiveně koukáte, já koukal taky. Nepsal bych to, kdybych tyhle případy neviděl na vlastní oči. Byl jsem u toho, když mladá Ukrajinka přišla ke kamarádovi do firmy pro potvrzení z pracovního úřadu, že ji nezaměstná, aby měla nadále nárok na podporu v nezaměstnanosti! Z našich daní ! Nerozumím tomu. Pravda, takhle si potvrzení o nezaměstnání vyprošují i Češi. Zaslouží vyhodit na mráz, ale holt stát za své občany vzal odpovědnost a měl by jim dát alespoň nucené práce třeba za polívku a postel v azylovém domě. Náš stát ovšem nemůže vzít odpovědnost za chudé celého světa a už vůbec ne za líné chudé celého světa. Sám cizince (z Japonska) už přes desítku let zaměstnávám. Zajišťuji jim práci, bydlení a veškeré papírování při nástupu. Za to po nich chci práci. Vybírám je pečlivě a dlouho a nikdy žádný z nich ještě na pracáku neskončil. Všichni do jednoho - a je jich několik desítek - jsou čistými plátci daní a dávek České republice.

Když je práce, pracuj, když ne, vrať se domů.

Rozumím tomu, když je práce a nejsou lidi. Otevřeme dveře každému, kdo je slušný a chce pracovat. Vydělej si, kamaráde, tolik, kolik jsi schopen vydělat poctivou prací. Jestliže práce není ani pro našince, je to smutný, ale vrať se domů, a až tady zas práce bude, přijeď. Pokud u nás chceš mít živnost - prosím. Podnikej si, jsme liberální ekonomika. Ale pokud nepodnikáš a papír máš jen pro forma, tak se sbal a koukej, kde nechal tesař díru. A to, jestli podnikáš a máš dostatečný oficiální příjem, poznám lehce - podle zaplacených daní. A ty daně musejí být takové, aby bylo znát, že tvůj pobyt a živnost tu má skutečně nějaký smysl. Ne pro přistěhovalce, ale taky pro tuhle zemi. Snad mě, polovičního přivandrovalce, neobviníte z přílišné segregace. Vždyť jinde ve světě to takhle funguje taky a nikdo neřičí, že by třeba Rakušáci byli nějací extremisté.

A trvalý pobyt či získání občanství? Ale kdeže. Povíte mi, proč by ho měl kdokoli dostat jen proto, že tu má pár let živnost nebo montuje ve Škodovce? Státní občanství, to přeci není jen tak lecjaký cár papíru na rozdávání. To je přeci domovské právo. Je to závazek státu starat se o ty, kdo ho budovali a budují. To, že máte občanství, to není zásluha vaše - to je odkaz našich rodičů, prarodičů. To oni vybudovali tuhle zemi, dali jí příslušnou míru prosperity či neprosperity a tu odkázali vám, jako vy ji obohacenou či ochuzenou předáte svým potomkům. Na všechny ekonomické, sociální či kulturní výhody pracovaly stovky předchozích generací. Stejně tak je to i v jiných zemích. Někde mají málo, jinde víc. Bylo a je přece strašně jednoduché a laciné si říct, tady mi toho předkové moc nedali, pojedu jinam, tam už mají vybudováno, tam mají zatopíno a navařeno, tam se ohřeju a najím.

Jistě, kdo z cizinců chce pracovat a chce platit poctivě daně, ať přijede. Ať pracuje celý život, dá něco do počinku svým dětem. Takovému člověku to nejen budu přát, ale budu za něj vděčný. Jistě, věc jiná jsou skutečně humanitární případy, které řeší azylové právo. Ale úplně jiná věc je přijet a natahovat ruku. Plácl bych přes ni našince, natož cizince. Stát by to měl udělat kulantněji - stačí změnit stávající nesmyslné přistěhovalecké zákony. Ono to není namířené proti cizincům. To není xenofobie. To je obrana proti xenofobii. Až na pracovním úřadě převáží cizinci, pak to bude teprve xenofobie. Pak přijde problém, který nepřeju ani cizincům, ani nám. Pak teprve se nebudeme mít doopravdy rádi, pak bude pozdě na intelektuální hry ve stylu multikulti.

(Text je výňatek z mé nové knihy Umění vládnout.)

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
20.05.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [32] dasena [*]

  jo živnostńák, na co? když tu pracují na černo, tzv, na ruku, mělo by se to vymýtit

  superkarma: 0 07.12.2011, 08:40:15
 2. [31] wireen [*]

  Měli by se hlavně zaregistrovat na živnostenské úřady a ne pracovat u nás na černo.

  superkarma: 0 07.07.2011, 12:56:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Suzanne [*]

  linde — #9 skromně? Bohužel znám pár lidí, kteří se s ním setkali osobně. Nemám toho člověka ráda.

  superkarma: 0 23.05.2011, 01:00:18
 2. avatar
  [29] Suzanne [*]

  Kubo, zeptej se mistra Okamury, jestli si nechce vyměnit fotku, prosímSml30

  superkarma: 0 23.05.2011, 00:56:36
 3. avatar
  [28] Bugy [*]

  To je jenom malá ukázka z knížky. A je vybrána zrovna taková kontroverzní.

  Pravda je, že když je krize a není práce, tak neumíme vrátit cizince do svých vlastí. Zůstavají stále tady - to v jiných západních zemích není.

  superkarma: 0 22.05.2011, 14:51:42
 4. avatar
  [27] OlgaMarie [*]

  bubidani — #26 Mně se špatně čte i poslouchá, co říká nebo píše, protože nikde nepublikuje, co udělal proti neetickým jevům ve společnosti a státě, kde žije právě on. Kdyby alespoň nějaký pokus, který i vyšuměl, zveřejnil, brala bych ho vážně. Takhle mi silně připomíná vstup do politiky Zemana nebo později Železného či z doby nedávné Johna.  

  superkarma: 1 21.05.2011, 10:31:26
 5. avatar
  [26] bubidani [*]

  OlgaMarie — #25 to viš, to je jedno co říka, hlavní je, že se to dobře poslouchá...a lidi tomu naslouchají...neříkam že v něčem nema pravdu, zakony tu jsou děravé...a pokud s tim zakonodarci nic neudělaji, opravdu pěstují xenofobii

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #27
  superkarma: 0 21.05.2011, 06:51:16
 6. avatar
  [25] OlgaMarie [*]

  bubidani — #24 Žvaní a nemá informace. Dělá si prostor k cestě asi do senátu.Sml30

  1. na komentář reaguje bubidani — #26
  superkarma: 1 20.05.2011, 23:19:20
 7. avatar
  [24] bubidani [*]

  dadma — #22 ono to s tim občanstvím neni tak jednoduche jak si mysli... nejsem si jista zda po pěti letech vlastnění ŽL má podnikatel narok na trvalý pobyt...za nás to bylo tak že tu cizinec musel žít 10let s dlouhodobým pobytem... pak si mohl zažádat (pozor MOHL ZAŽÁDAT, nikoliv nutně že mu to automaticky dali)... po 5letech trvalého pobytu si opět MOHL ZAŽÁDAT o občanství, ale české zakony neumožnují 2 občanství, takže agenda s pozbytím původního občanství taky par let trvá...

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #25
  superkarma: 1 20.05.2011, 22:08:41
 8. [23] iřka [*]

  Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 20.05.2011, 20:38:35
 9. [22] dadma [*]

  OlgaMarie — #21 Je to pravda zaměstnavatelé zaměstnávají cizince na černo a platí jim pár šupů, jenže nyní již těch pár šupů a tj. minimální mzda platí dost zaměstnavatelů i našim občanům.

  Jenže pan Okamura spíše upozorňuje na to ,že každý cizinec si u nás může požádat o živnostenský lista dostane ho.Pak mu stačí pět let "jako" podnikat a po pěti letech zažádá o trvalý pobyt či občanství a dostane ho, tím se stává naším občanem se všemi nároky.Kdepak by jste dostali v USA jen tak občanství? Třeba i Ivan Lendl,Martina Navrátilová či Miloš Forman si museli počkat hezky dlouho.A u těchto lidí ví, že jim nezústanou na sociálních dávkách.

  1. na komentář reaguje bubidani — #24
  superkarma: 0 20.05.2011, 15:37:09
 10. avatar
  [21] OlgaMarie [*]

  bubidani — #10 Můj obdiv ztratil, protože totálně blábolil právě na těchto stránkách o Sčítání lidu 2011. Vůbec neměl představu, "která bije" a jen žvanil názory taktéž nezasvěcené a bez potřebných informací veřejnosti. měl si požádat o vysvětlení ČSÚ a ne rovnou hlásat, jaké požadují neoddůvodněné nesmysly. A co se týče tohoto článku, tak pokud budou naši zaměstnavatelé ochotně dávat potvrzení, že toho nebo onoho nemohou zaměstnat, ačkoliv tam byl poslán z ÚP, neboť splňoval požadavky zaměstnavatele, tak ať se nezlobí na ty, kteří k nám přišli...A pár šupů Ukrajincům dávají také naši zaměstnavatelé, aby nemuseli dodržovat náš ZP.

  Kdo tedy zneužívá českou vstřícnost a  pohostinost  vůči přistěhovalcům? Ty jeho populistické bláboly mě už nebaví, ale v pořadu Den D se mi líbil, byla to jeho parketa.

  1. na komentář reaguje dadma — #22
  superkarma: 1 20.05.2011, 14:25:32
 11. [20] dadma [*]

  Pane Okamuro, máte svatou pravdu.Myslím, že by jste takový dopis měl zaslat i na vládu a do parlamentu.Myslím, že  ani oni sami nevědí co kolikrát schválí .

  superkarma: 0 20.05.2011, 14:03:16
 12. avatar
  [19] vladka006 [*]

  linde — #17 Znám vyhazovače, co nemluví jinak než AJ, je tu 5 let a česky umí akorát ahoj. Důvod? Prý nepotřebuje, neměl zatím problém. Je fakt, že dělá v PZE.

  Ale hrozně se rozčiloval, když ho udal Slovák, že jej napadl na diskotéce. Podnapilý Slovák dělal nějaký šrumec. Protože Slovák na něj slovensky a známý anglicky, tak si nerozumněli. Ten známý Slvoáka trochu přiskříp.  A hned bylo udání za napadení. Tak to bylo stížností jak jsou české soudy předpojaté, na úřadech dělají rasisti... Stačilo by znát pár vět česky.

  superkarma: 0 20.05.2011, 13:11:31
 13. avatar
  [18] vladka006 [*]

  oalison — #16 Dělám v dost veliké stavební firmě. Důvod, proč  se berou Ukrajinci a ne Češi je jednoduchý. Češi chtěji za přesčasy poctivě příplatky. Úkáčkám stačí pár stovek měsíčně navíc.

  superkarma: 0 20.05.2011, 13:07:19
 14. avatar
  [17] Linde [*]

  oalison — #16 to je pravda, stavebnictví ti neberu Sml30. Ale myslím kdejaké prodavačky, recepční, už i průvodci... apod. Setkala jsem se s recepční, co sice uměla anglicky, ale skoro ne česky. V českém kempu Sml15.

  Naopak mi nevadí např. cizinci lékaři, pokud to umějí a českých lékařů je nedostatek, proč ne...

  1. na komentář reaguje vladka006 — #19
  superkarma: 0 20.05.2011, 10:15:02
 15. avatar
  [16] oalison [*]

  linde — #13 Záleží na jaká místa, třeba ve stavebnictví český delníky sháníš těžko, tak holt musíš sáhnout po ukrajincích apod.Sml80

  1. na komentář reaguje linde — #17
  2. na komentář reaguje vladka006 — #18
  superkarma: 0 20.05.2011, 10:07:16
 16. avatar
  [15] Dante Alighieri [*]

  bubidani — #8 Když z neznámé příčiny, tak to bude asi bezdůvodná zaujatost. Taky jsem potkala a znám pár lidí, ke kterým automaticky chovám antipatie.

  superkarma: 0 20.05.2011, 10:03:19
 17. avatar
  [14] evelyn [*]

  Aftonbladet  dneska u nas pisou, jak jsou utecenci v Cechach ponizovani, kdyz jim delaji testy pomoci porrfilmu, protoze tito udavaji duvod k azylu svou homosexualitu a tim pronasledovani a restrikce ve sve domovine. Svedi jsou fakt naivni, nechaji si nalhat cokoliv, jestli je nekdo vic proziravejsi, tak je to rasista

  superkarma: 0 20.05.2011, 10:02:40
 18. avatar
  [13] Linde [*]

  vladka006 — #12 moje řeč, práci taky sháním a cizinci pod cenou zabírají místa místnímSml15

  1. na komentář reaguje oalison — #16
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:56:27
 19. avatar
  [12] vladka006 [*]

  Souhlasím. Něco podobného jsem řekla a byla jsem označena fašistou, rasistou a dementem.

  V době krize jsem řekla, že nechápu, proč zaměstnávat cizince, když je x tuzemáků bez práce na pracáku a pracovat chtějí.

  1. na komentář reaguje linde — #13
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:49:31
 20. avatar
  [11] Linde [*]

  bubidani — #10 to je také dobrá myšlenka Sml79. Jenže každý nový názor a postoj teď dobrý Sml80, jen aby to i praktikoval v reálu a prosazovat ty změny, nejen prodával ve své knize

  superkarma: 0 20.05.2011, 09:49:28
 21. avatar
  [10] bubidani [*]

  linde — #9 spiš z toho mam pocit, že si nechává udělat průzkumy veřejného mínění a pak na to napiše článek... tim získává oblibu u většiny a třeba to mě děsí, lidi jsou lehce zmanipulatelní...kdo ví co je to za člověka...jen aby z toho nebyl další diktator Sml30, z ničeho nic se objevil, ...většinou je člověk odborníkem na jednu dvě věci, on kafra do všeho ...

  1. na komentář reaguje linde — #11
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #21
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:46:57
 22. avatar
  [9] Linde [*]

  bubidani — #8 možná na to jak je známý, vystupuje velmi skromně a velmi rozumně, možná je to jen póza Sml80a ta ti tak vadíSml80. Ale pokud by si za názorem stál a sympatie-nesympatie, zvládl by vyřešit tento státní bor*el, tak by bylo jedno, jak působí, ne?

  1. na komentář reaguje bubidani — #10
  2. na komentář reaguje Suzanne — #30
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:34:49
 23. avatar
  [8] bubidani [*]

  tenhle člověk je mi z neznámé příčiny nesympatický, názory má rozumné a většinou s nima souhlasím, ale jako osoba...jen slyším jeho jméno a už se mi oči protáčí až do stropu...řekne mi někdo čím to je?Sml80

  1. na komentář reaguje linde — #9
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #15
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:30:13
 24. avatar
  [7] Linde [*]

  ten pán získává moje sympatie Sml67. Kéž by takto uvažovali politici, a né jako banda nenažranců u koryt Sml31

  superkarma: 0 20.05.2011, 09:29:12
 25. avatar
  [6] gaba23 [*]

  selinka — #5 Sml22Sml22Sml22Sml22až nad tím rozum zůstává stát. Sml80Sml68

  superkarma: 0 20.05.2011, 09:21:57
 26. avatar
  [5] selinka [*]

  Pan Okamura nám dává pokaždé příklady českého vlezdoprdelství.  Češi a hrdý národ? Kdy naposledy? Smutná realita.

  1. na komentář reaguje gaba23 — #6
  superkarma: 0 20.05.2011, 09:17:41
 27. avatar
  [4] haluška [*]

  O tom, že prisťahovalci znužívajú český sociálny systém som sa presvedčila už pri príchode sem do Čiech.

  superkarma: 0 20.05.2011, 09:05:16
 28. [3] lidicka [*]

  S panem Okamurem naprosto souhlasím. A nedivím se, že je v našem státě tolik "nicnedělajících přistěhovalců".Sml80

  superkarma: 0 20.05.2011, 08:59:34
 29. avatar
  [2] delfi.na [*]

  Sml59já ty jeho názory prostě čtu jedním dechem a nestačím se divit, co všechno se v našem státě může dít.

  superkarma: 0 20.05.2011, 08:52:57
 30. avatar
  [1] enka1 [*]

  Tu knížku musím mít.

  superkarma: 0 20.05.2011, 08:51:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme