Patří ke kategorii zpěváků, jejichž pěveckými začátky mnozí opovrhují, on však svou velice slibně se rozvíjející hudební kariérou, a v neposlední řadě také studiem muzikálového herectví, dokazuje, že si nezaslouží opovržení. Působí velmi mile a přirozeně. Zpěvák a muzikálový herec Tomáš Savka.

Když za mnou moje kolegyňka z obchodního oddělení přišla a rozněžněným hlasem se mě otázala, jestli bych nemohla udělat rozhovor s Tomášem Savkou, v duchu jsem si pomyslela něco o pěveckých soutěžích. Vzápětí jsem však tuhle myšlenku potlačila. Nesuď člověka podle hloupých řečí, ale jdi a sama se přesvědč. Šla jsem a dobře jsem udělala.
(Kolegyni jsem vzala samozřejmě s sebou. :)

sverkou

Kolegyni Věrku jsem vzala samozřejmě s sebou :)

I přes smrtelnou mužskou chorobu - rýmičku, Tomáš na místo našeho setkání nakonec dorazil. A přijel městskou hromadnou dopravou, žádným mercedesem (k těm se ještě v průběhu rozhovoru dostaneme). Na moji první otázku, odkud jede, odpověděl:
Ze Sychrova.

Jako ze zámku ze Sychrova?
Ano, už od včerejška jsem tam byl na... no na hudební soutěži. (smích)

Předpokládám, že už ne v roli soutěžícího.
Ne, to už ne, tentokrát v roli porotce. Jde o soutěž Českého rozhlasu: Česko zpívá. Byl jsem v porotě už i vloni a musím říct, že to není vůbec jednoduché rozhodovat o tom, kdo je nejlepší.

To je dětská soutěž?
Ano, od školky až po věk dospělosti.

ryma

i přesto, že byl Tomáš nachlazený, tak na náš rozhovor s úsměvem dorazil

Pojďme od dětí k vám, k „dospělákovi“.
K něčemu se vám musím přiznat, Tomáši. Na rozdíl od mé kolegyně jsem žádné vaše vystoupení neviděla, ani neslyšela, ne že bych snad nechtěla, ale prostě nějak nebyl čas. Hodně jsem však o vaší práci slyšela, a tak by mě zajímalo, na který svůj umělecký počin jste nejpyšnější?
Máte na mysli divadlo, nebo sólovou kariéru?

Celkovou kariéru, celou vaši dosavadní tvorbu ve všech směrech.
Tak pokud bych se měl takto zpětně ohlédnout, velice rád vzpomínám na svoji první roli vojáka Chrise v muzikálu Miss Saigon. Dneska bych si možná za některé pasáže i nafackoval, přece už je to osm let, ale byla to první role, a na tu se nedá zapomenout. Byl jsem v té době ještě muzikálem nepolíbený, ale ta role byla tak překrásná a byla mi tak blízká, že i přes všechny ty počáteční nedostatky na ni vzpomínám nejraději. A zrovna tak mě baví, a teď se mi to o víkendu znovu potvrdilo, i jedna z mých posledních rolí, role Tomáše v Osmém světadíle, kterou hraju od září loňského roku v divadle Kalich. Tohle jsou takové dvě moje srdeční záležitosti.

Savka

Měl jste při svém úplně prvním muzikálovém představení, tedy Miss Saigon, trému?
Řeknu vám, jak to bylo. Udělal jsem konkurz, na který mě doporučil operetní pěvec Honza Ježek, úžasný tenor, hrál např. a dodnes hraje Jeana Valjeana v Bídnících. A tenhle pán si mě jednou někde poslechl, ale teprve až pak mě viděl i v SuperStar. My dva jsme vlastně skoro rodáci, on je z Lokte a já z Horního Slavkova. Právě on řekl hlavnímu producentovi Janečkovi z Goja agentury: „Hele, jestli to někdo z téhle soutěže uspívá, tak je to tady ten.“ Janeček mě pak pozval na konkurz, odzpíval jsem to, následovala schůzka ohledně podmínek, na kterou nikdy nezapomenu. Začínala totiž slovy: „Jaké máte auto?“
A já na to: „Já nemám žádné auto“.
A Janeček: „No, já jsem měl v životě mnoho mercedesů.“
Prostě takhle začal a mně se úplně roztřásla kolena.

Třeba se vás ptal proto, že vám chtěl nějakého toho meďoura darovat.
To určitě. Chtěl mě strhat z peněz. Veliká šance, jestli si chceš vydělat na mercedes... musíš.

Ale přece jen mu vděčíte za tu roli, ne?
Ano, i když nejvíc jsem vděčný Honzovi Ježkovi.

Musel jste ve svých začátcích mockrát polknout hořké sousto a povznést se nad povýšené chování? Cukalo to ve vás tak, že už jste se chtěl třeba i zvednout a odejít?
Třikrát. Mám to přesně spočítané. A vždycky jsem se mohl sám sobě podívat do očí. Dneska už to nedělám vůbec. Ale dneska je asi jiná situace. Člověk musí občas zatnout zuby. Třeba když byla moje první zkouška Miss Saigon, texty jsem měl dokonale naučené a režisér Petr Novotný mě hned zchladil slovy: „Pane Savko, chci Vás jen upozornit na jednu věc, já pracuji výhradně s profesionály.“ Snad čekal, že uteču, nebo se rozbrečím, nevím. Pak jsme jeli první scénu a on zase: „Stop, všichni dobře, pan Savka špatně.“ A takhle mě dusil celé dva měsíce.

Tak to bych asi už vzdala.
A to právě nesmíte. Pak za mnou přišel těsně týden před premiérou a povídá mi: „Gratuluji, začínáš hrát divadlo.“

Zkoušel vaši vytrvalost, odhodlanost a pevnou vůli.
Ano. A pak mi celý ten zbylý týden velmi pomáhal. Věděl, jak na mě.

Vraťme se ještě k druhému, výše zmíněnému muzikálu: Osmý světadíl. Jedná se o muzikál složený z největších hitů skupiny Elán. A Elán, to je spíš skupina vašich rodičů, lidí o generaci starších, jak se vám zpívaly jejich skladby? Umíte tak dobře slovensky?
Můj otec odešel v 88. roce do Švýcarska a od té doby tam žije. Jeho největší kamarádi, které tam má, jsou Slováci, také utečení do Švýcarska, a jedna ze skupin, kterou všichni pořád poslouchají, jsou Eláni. S otcem jsem ve styku, takže díky němu znám jejich skladby téměř nazpaměť a je pravda, že i díky tomu celkem dobře rozumím slovenštině. Je smutné, že spousta dnešních mladých lidí slovenštině nerozumí.
A co se týká toho zpěvu, i když jsem si myslel, že slovenský jazyk ovládám, přece jen jsem se ho musel pro Světadíl naučit. Měli jsme slovenského korepetora, a když už jsme si u konkurzu všichni mysleli, jak to umíme dobře, tak on nám řekl: „To je špatně, vy zpíváte všichni maďarsky.“ (smích). Dva měsíce do nás hustil slovenštinu, až nás to nakonec naučil.

Byli se Eláni na to představení podívat?
Byli.

No a? Co říkali?
Dva byli v pohodě a jeden ne. Ale kdo to byl, to si nechám pro sebe.

A prozradíte mi ještě vaši nejoblíbenější písničku z jejich repertoáru?
Zanědbaný sex.

Jejda, tak tu vůbec neznám, já jsem skončila u Královny bielych tenisiek...
(“Ty jsi už taky starší generace ...“ připomene mi „taktně“ přísedící kolegyně.)

To je z jejich posledního CD. A pak ještě Odkazovač...

Líbí se vám styl hudby, kterou dnes poslouchají vaši vrstevníci?
Tuhle mi pouštěla kolegyně z muzikálu Míša Doubravová nějakou... no vidíte, teď si ani nevzpomenu na to jméno, zkrátka nějakou zpěvačku, která po celou dobu zpívala tak, že to vypadalo, jako by pořád jen ladila. Asi tomu fakt nerozumím.

Většinu muzikálů zpíváte v pražském divadle Kalich, to je vaše domovská scéna?
Ano. V současnosti tam dělám rovnou ve třech muzikálech, v Robinu Hoodovi, kde hraju hlavní roli Robina Hooda, v Osmém světadíle hraji Tomáše, což je vlastně taky hlavní role, a v Pomádě hraju jednoho z kamarádů hlavního hrdiny Dannyho.

Savka

z muzikálového představení Pomáda

Vaše kariéra se datuje od roku 2003, kdy jste uspěl v první řadě soutěže: Česko hledá SupeStar, kde jste postoupil v semifinále z 2. místa spolu se Sámerem Issou. Vy dva jste naprosto odlišné typy, zajímalo by mě, jestli se spolu občas vídáte, když jste spolu i začínali?
Ne. Já se nevídám prakticky s nikým ze SuperStar, to byl takový prázdninový tábor, který skončil. Rozprchli jsme se do všech stran. Občas se jen potkám s Péťou Poláčkem, třeba na basketu, on je velký, já jsem rychlý (smích). Už jsem se třeba nikdy nesetkal s Anetou Langerovou, to je takové srdíčko a myslím, že my dva jsme si tehdy celkem rozuměli.

Vy s Anetou totiž oba působíte skromně a pokorně, nejste nijak nafoukaní, neprovází vás žádné velké skandály ...
...ale mě také jeden čas provázely, jen jsem si už začal dávat větší pozor. Časem jsem se z očí bulváru jakoby vytěsnil a dneska, kdy mám třeba i před plánovaným koncertem, tak přede mnou stojí otázka, zda jít a udělat něco bulvárního, abych na sebe upoutal pozornost, anebo se na to vykašlat. Ale už mi to za to nestojí. Stálo mě velké úsilí, spoustu energie, řekl bych i několik let, aby se na mě bulváry vykašlaly. Na nic jsem neodpovídal, nic jsem nekomentoval, a tak jsem se pro ně stával čím dál méně zajímavý. Až mě „snad“ úplně vynechávají.

Jako jeden z mála ze zmiňované soutěže máte vystudované muzikálové herectví. To jste studoval před, nebo až po soutěži SuperStar?
To bylo až po premiéře Miss Saigon, takže až po soutěži. V začátcích mi hodně pomohli moji muzikáloví kolegové. Tomáš Trapl, Honza Fiala, syn slavného Limonádového Joea, Roman Vojtek, s kterým jsem alternoval, ti všichni mi opravdu hodně pomohli. A pak už jsem se i školil.

Skromnost stranou, školil jste se už dřív. Od čtyř let prý hrajete na housle, umíte také na kytaru, na klavír, a dokonce jste prý absolvoval i jeden rok studia na výměnném pobytu na hudební škole v německém Ambergu, kde jste studoval jazyk a začal se věnovat i sólovému zpěvu.
Teda, vy máte informace. To je pravda. Tedy přesně to bylo na hudebním gymnáziu. To začalo tak, že jsem chodil do školky k mojí babičce, která tam byla ředitelkou, a babička měla kamarádku, jinou ředitelku školky, jejíž manžel byla zase ředitel LŠU a učil hru na housle. Vybíral si opravdu jenom talenty a všichni jeho studenti poté absolvovali i Hudební konzervatoř.
„Ten můj kluk je hudební, nechtěl by si ho tvůj manžel poslechnout?“ ptala se jednou babička té kamarádky.
Tak mě tam poslali, pan učitel zahrál akord, ať prý zazpívám tón, který slyším. Strašně jsem se styděl, no, zkrátím to, nakonec mě tam vzal jen ze soucitu.
„Na co by ses chtěl kluku učit?“
Na housle,“ vypadlo ze mě.
Tak jsem začal od tří a půl let chodit na housle. Paradoxem je, že zhruba takových pět let jsem hrál a nikdo nevěděl, že neumím noty. Mně to totiž stačilo jednou předehrát a už jsem to zahrál i bez toho, abych ty noty znal.

Máte to tak i dnes? ¨
Ne, dnes to mám úplně obráceně. Napřed potřebuji vidět noty, abych věděl, jak to mám zpívat. Ale já jsem Vám utekl od toho hudebního gymnázia. Gymnázium, kam jsem chodil, mělo partnerskou školu v Německu, a to mě samozřejmě lákalo. Byl jsem tam na výměnném pobytu.

A panovala tam pověstná německá disciplina?
To ano, to panovala. Němci jsou hodně disciplinární, tam je totální řád. Ale já to znám z domova, můj dědeček je původem Němec ze Sudet.

Tak na toto téma se musíme ještě sejít sólo, to mě hodně zajímá. Teď zpátky k nám, do Čech. A rovnou třeba k typicky české vlastnosti, závisti. Ta jde ruku v ruce s rostoucí popularitou. Mohla ona závist i za to, že jste se dostal krátce po úspěchu v soutěži do jedné silvestrovské bitky, po které vám zůstala, mimochodem velmi slušivá, jizva na tváři?
Není jediná. (smích) Ano, závist tam sehrála velkou roli.

Setkáváte se s ní ještě i dnes? Co třeba ve vašem rodišti? Je to malé město, neslýcháte: „No jo, zpěvák z Prahy.“
Setkávám. V mém rodišti mám jen jednoho kamaráda, se kterým se občas potkáme, jinak tam mám samozřejmě spolužáky, ale s těmi se nevídám. Když už tam jedu, tak jedu k babičce do Krásna, což je 4 km od Slavkova. Hodím auto na pozemek a jsem zalezlý u babičky. Maximálně se jedu vykoupat k rybníku na kole. Vlastně ani nikoho nevyhledávám, když přijedu, jsem rád, že jsem s rodinou.

Přenesme se z malého městečka opět zpátky do Prahy, od babičky k práci. Vypsala jsem si seznam vašich muzikálů, ve kterých účinkujete (nebo jste účinkoval). Zajímalo by mě, kdo vám tady v Praze hodil to nejpevnější laso. Byl to František Janeček, o kterém jsme mluvili?
Tak to jste mě dostala. To opravdu nevím. Byla to taková nějaká souhra všech náhod a okolností. Po SuperStar jsem měl manažera, ten si mě chytil hned na začátku v soutěži, dělal tam pomocného režiséra, ale abych někoho konkrétně jmenoval, to fakt nevím.

Miss Saigon - Chris
Bídníci - Márius
Producenti - Politruk
Golem - Samuel
Angelika - básník Špína
Tři mušketýři - Rochefort
Dracula - Steven
Mona Lisa- Raffael Santi
Baron Prášil - Frank
Osmý světadíl - Tomáš
Quasimodo - Phoebus
Robin Hood- Robin z Loxley
Lucrezia Borgia - Juan Borgia
Pomáda - Kenickie
Lucrezia Borgia v Divadle Hybernia

www.kalich.cz

Vidíte, ani jsem se nezeptala, kdo vás vlastně do té soutěže tehdy před lety přihlásil?
Moje tehdejší přítelkyně. Ale bylo to spíš na můj popud, protože jak jsem byl Německu na té škole, tak zrovna v tu dobu tam šlo Deutschland sucht den SuperStar. V Čechách bylo do té doby Do-re-mi a Caruso Show... a já jsem tehdy řekl, že pokud bych měl jít někdy do nějaké soutěže, tak jedině do takové, jako je ta německá. Pak to sem přišlo a přítelkyně mě přihlásila.

Pak to sem přišlo - a ono to vyšlo.
Kromě působení v muzikálech jsou vám blízká i koncertní jeviště, konkrétně nejvíc ta, kde se hraje swing. Hodně nezvyklý žánr na tak mladého člověka. Jednoduchá otázka: Proč právě swing?

Protože je to nejlepší muzika.

???
Všechno je swing. I klasická hudba je swing. Kdybyste se podívala třeba na notovou partituru od Mozarta, tak tam jsou předražený doby, což znamená, že to není na dobu, ale je to před ní (Tomáš začne názorně vytleskávat). Tohle fungovalo už dávno, pak to jen černoši zdokonalili. Zkrátka swing je všude a je to ta nejdokonalejší muzika, protože nikdo už nic lepšího nevymyslí.

Savka

Aneb vyjádřeno písní Evy Pilarové: Swing, to mě baví..., a propos, stál jste někdy na jevišti s Evou Pilarovou?
Měl jsem v životě docela kliku. S Evou Pilarovou jsem sice přímo nezpíval, ale vystupovali jsme na společných koncertech. Ona je úžasná, totálně nad věcí a je s ní velká sranda. Ale zpíval jsem třeba ještě s Karlem Hálou, spolupořádal jsem koncert k jeho 73. narozeninám. S paní Hálovou jsme dodnes přátelé. A také například s Karlem Černochem jsem vystupoval, ten zpíval úžasně swing a dával mi vzácné rady do života. Zažil jsem ho ještě před tou nehodou. Jeli jsme tehdy ze stejného kšeftu, já jsem jel jenom deset minut po nich a viděl jsem to všechno. Do dneška mám z toho husí kůži.

To jste měl obrovské štěstí... Věříte na osud?
Jenom na osud.

Tomáši, když jsme u té hudby, co jste poslouchal třeba v šestnácti, sedmnácti...
Swing... a Kelly Family (smích), a to jenom proto, že jsem měl hlas jako Angelo, že jsem to vyzpíval.

Vaše CD jsou taky swingová?
Noo, ani ne. Je to takové něco mezi pop rockem, swingem, od každého trochu.

Vám se vůbec líbí samé starší věci... starší kousky, starší ženy (smích). Je veřejným tajemstvím, že vaše současná přítelkyně je od vás o deset let starší, rozumíte si? Nemá třeba tendenci vás nějak poučovat nebo vychovávat?
Podle mě všechny ženy do určité míry poučují, a je jedno, jak je stará, nebo mladá. Měl jsem předtím šestiletý vztah s mladší přítelkyní a v tomhle směru to bylo spíš horší. Ženy nás rády poučují. A my se rádi necháme. (smích)

Jaký typ žen se Vám líbí?
Donedávna jsem si myslel, že nemám vyhraněný typ, ale tak nějak zjišťuju, že se mi víc líbí tmavší typy.

Před několika lety, ve vašich začátcích, vás oslovil také dirigent a hudebník Felix Slováček, který Vám nabídl spolupráci na turné svého Big Bandu. To musela být nejen pocta, ale i skvělá zkušenost.
Byla. Ano, to bylo vlastně hned v mých začátcích, ještě před Miss Saigon. Po SuperStar přišla totiž neuvěřitelná smršť. Ale s Felixem Slováčkem spolupracujeme dodnes, na jakoby hostovačku. Vždycky, když potřebuje, aby se někdo něco pokud možno co nejrychleji naučil, tak zavolá mně.

Kdybyste nebyl, kým jste, jaké by bylo vaše druhé povolání?
Kuchař. Byl bych kuchařem.

Vaříte rád?
Ano, mám to po otci. Ten vaří tak rád, že má 107 kilo.

Nemáte strach, že se potatíte?
Mám obrovský strach, že se potatím. Je to nespravedlivé, můj brácha, který je fotbalista a žije ve Švýcarsku, je hubený jak lunt.

Ještě mi povězte, co byste poradil dnešním začínajícím zpěvákům? Je důležitější zdravá dávka sebevědomí nebo spíše pokora a skromnost, kterou si myslím, že máte vy?
To nejsou jabka s hruškami, to je spojené dohromady. Člověk musí být hlavně svůj a nesmí být namyšlený. A také by se neměl nechat nikým obalamutit. Mně to taky trvalo tři, možná čtyři roky, než jsem to pochopil. Jak jsem vám vyprávěl o tom setkání s panem Janečkem, jak začal těmi mercedesy, tak jeho druhá věta ještě byla: „Chlapečku, showbyznys se skládá ze dvou slov a všimni si, které z nich je delší.“
A to je přece totální nesmysl. Já bych už dneska do žádné soutěže nešel. Ale musel jsem si tím vším projít, abych to pochopil.

Savka

Ale tak zase, kdybyste se nezúčastnil SuperSar, tak by vás to neposunulo až sem.
Já si myslím, že posunulo. Že bych se k tomu časem dopracoval nějakou jinou cestou, i když třeba oklikou.

Kde vás můžeme v nejbližší době vidět (slyšet)?
Rád bych vás touto cestou pozval na svůj koncert, který se koná 21. 11. 2012 v divadle Hybernia od 19.00 hod. Budu tam mít dva hosty, výborné zpěvačky Radku Fišarovou a Markétu Procházkovou. S oběma si zazpívám duet. S Radkou to bude spíš chanson a s Markétou si zaswingujeme.

Takže hlavním repertoárem toho koncertu bude... ?
Vlastně jsem dlouho přemýšlel, v jakém duchu bych to pojal. Samozřejmě tam bude slyšet hlavně swing, ale budou tam i jiné věci, ať už nové, nebo ty, které zpívám dlouho. Ale hlavně, ten koncert je celý věnovaný ženám, všechny písničky se točí kolem lásky a žen.

Ženám jakékoliv věkové kategorie?
To rozhodně, i když hodně mladé ženy asi budou mít trošku problém s žánrem, protože swing jim asi moc neřekne. Uvidíme.

Držím palce, ať se koncert vydaří a přijde co nejvíce žen, i těch, které vás do té doby neznaly.
Děkuji. Já zas rád poznám je...

stomasem

Vizitka:

  • Tomáš Savka se narodil 5. 9. 1983 v Horním Slavkově
  • Od roku 2004 žije v Praze
  • Po úspěchu v první řadě soutěže Česko hledá SupeStar se zařadil mezi známé a vyhledávané zpěváky a muzikálové herce českého showbyznysu.
  • Vystudoval muzikálové herectví na Ježkově konzervatoři v Praze
  • Vydal dvě CD, první krátce po soutěži Já si tě stejně najdu, druhé o rok a pùl později pod názvem Neslibuju modrý z nebe.
  • V současné době účinkuje v pražských muzikálech, zejména v pražském divadle Kalich
  • Má i řadu jiných aktivit, aktuální informace o jeho vystoupeních v divadlech i o dalších akcích: můžete najít na www.tomassavka.com
  • Je svobodný (ale zadaný) :)

poskytnuté fotografie: Tomáš Savka a autor
jiný použitý zdroj: www.youtube.com

Přečtěte si také:

Reklama