Bulvár

Tomáš Klus: Všichni by měli kráčet po cestě srdce

Opáleného a báječné naladěného zpěváka Tomáše Kluse jsem měla tu čest chvilku vyzpovídat hned po tiskové konferenci. Ačkoliv měl za sebou přes dvě hodiny rozhovorů a já byla úplně poslední, měl výbornou náladu a sálala z něj pozitivní energie. Být poblíž této bytosti je opravdu radost. Ochotně odpovídal na dotazy, zatímco zvládal logistiku chystaného odjezdu domů, domlouvání balení aparatury a paralelní rozhovory s několika lidmi. Radost z bytí a láska z něj vyzařovaly i po celou dobu tiskové konference a obojím ochotně „nakazí“ i své fanoušky na chystaných koncertech, které jsou krátce po jejich oznámení beznadějně vyprodané.

Tomáš Klus

Ahoj, Tomáši, jak se máš?
Mám se absolutně bezvadně. Jsem prostě šťastnej člověk. Po procitnutí, které jsem vtiskl do desky Proměnamě, jsem nyní ukotvil sám v sobě, jako bych „zapadl“ sám do sebe. Také jsem si na dovolenou vzal kytaru a dal jsem dohromady písničky na nové CD, které bych rád vydal se svou Cílovou skupinou ještě do prázdnin. No a za pár týdnů nás čeká jarní turné PŘEJU TI, a na to se všichni moc těšíme.

Proč se turné jmenuje PŘEJU TI?
Protože všem lidem na světě přeju štěstí. Protože se mi nesmírně líbí ta síla té možnosti toho sdílení štěstí. Věřím v to, že se nám přání plní, stačí si jen dovolit být šťastným a přát si cokoliv. Vše se nám může splnit.

Tomáš Klus

Mohou se fanoušci těšit na nějaké novinky i přímo na koncertech?
Ano, zejména na tu vzájemnou konfrontaci štěstí. Naše představa je na koncertech rozdávat papírky a tužky a pomocí nich si budou lidé přát navzájem přání. No a během naší nové písně Přeju Ti s výstižným textem: „Cokoliv si přeješ, napiš na papír, ať už je to auto, zdraví, nebo mír. Nos pak všude s sebou tohle své přání, a každý večer si ho přečti před spaním. Taky jedno napiš, co přeješ druhým, a vymaluj ho všemi barvami duhy“, budou tato přání kolovat, a ty si pak přečteš přání někoho dalšího, co on konkrétně tobě přeje. Celé to bude  formulované jako „napište, co někomu dalšímu přejete“.

Tomáš Klus

To je krásný nápad, ona už i bez přání je vždy ta energie na tvých koncertech famózní…
Nás tato myšlenka právě také nadchla. Ono už jen to vyřknutí toho přání dá věci do pohybu, bude v tom veliká síla. Moc se na to těšíme. Vlastně to také funguje jako ono známé pořekadlo – „jak se do lesa volá, tak se z něj i ozývá“ – takže v momentě, kdy něco ze srdce člověku přeješ, tak ono se to v těch lidech odráží a přichází to zpátky i k tobě samému. Jakou barvu dáš svým myšlenkám, které vypouštíš z hlavy, tak tatáž barva se ti vrací.

Tomáš Klus

Zmiňoval jsi novou desku s pracovním názvem Anat život není, bude v jiném duchu než poslední Proměnamě?
Bude mít jasný názor. Bude jiná. V Proměnamě jsem se pohyboval v nekonkrétní rovině – „buďte šťastní přátelé“. No a já se teď ukotvil sám v sobě a písně, které nyní vznikly,jsou mým pocitem, mým pohledem na svět, ve kterém žijeme. Nabízejí otázky, jak být šťastným z mého úhlu. Já jsem pocítil tu úžasnou možnost o tom ze své pozice mluvit, pocítil jsem tu sílu v sobě a beru to jako součást svého životního poslání. Určitě bude obsahovat i nějaké písně s protiválečnou tématikou, mým velkým přáním je mír, proto říkám jasné NE jakýmkoliv válkám, jakémukoliv násilí.

Tomáš Klus

Proměnamě pro mě bylo vylíhnutí z kukly, no a teď jsem najednou viděl, že slov už bylo dost. My jsme úplně zapomněli na to, jak používat slova, my jimi plýtváme a zapomínáme na to, že to jsou naše magické formule. Stejně i síla myšlenek.

Tomáš Klus

Po jarním turné PŘEJU TI by měl být samostatný závěrečný koncert. Kde se bude konat a čím bude jiný než ty ostatní během turné?
Ano, 27. 6. 2015 bude takový větší závěrečný koncert jarního turné. Kde bude, prozradíme později, ale dá se tam dobře dojet z Prahy i z Brna. :) Jiný bude už tím, že bude větší – jarní turné jsme totiž opět vrátili zpět do menších, komornějších prostor, a tento bude velký. Pak bude jiné to, že by na tomto koncertu měla zaznít celá naše nová deska. No a pak to také bude krásné i vizuálně. Chtěl bych to celé začít mnohem více propojovat i s jinými formami umění, protože si myslím, že jednak hudba je jenom jedna a také umění a sdělování uměním je jen  jedno. A já bych chtěl najít společnou řeč a dělat věci prostě pěkně

Tomáš Klus.

Kde čerpáš inspiraci pro své písně? Na prvních CD to byly asi především ženy…
Ano, je to tak. I když ono je to vlastně pořád láska, jen dříve jsem ji vnímal jen jako spojení mezi mužem a ženou. No a nyní je to zase hlavně láska. Láska, která jak jsem již pochopil, nemá nic společného s fyzickým prožitkem člověka. Prostě bezpodmínečná láska, to je neutuchající zdroj energie a inspirace. A z té čerpám...

Nový klip z dílny režiséra Jakuba Kouřila si můžete prohlédnout zde: www.tomasklus.cz/neo

Termíny a místa koncertů jarního turné PŘEJU TI zde: www.tomasklus.cz/koncerty

   
24.03.2015 - Společnost - autor: Linda Maletínská

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Avosanaj [*]

  Zbožňuji jeho písničky Jsou smysluplné ,citlivé,melodické a srozumitelné všem generacím prostě Jen tak dál

  superkarma: 1 02.04.2015, 16:35:18
 2. avatar
  [26] Mickey Mouse [*]

  Uff, ten rozhovor mi jen potvrdil, že Tomáš Klus je buď pozér nebo neskutečně naivní člověk. Sml68 Chybí mu trochu realismu a stát pevně nohama na zemi. Chápu, že s jeho výdělky se může bezstarostně vznášet a fantazírovat. Jenže to není řešení pro nikoho dalšího, takže jeho "výzva" je dost falešná.

  Trochu mi připomíná blondýny v soutěžích Miss. Také si přejí mír a lásku a chtějí svět udělat lepší. Což se Miss samozřejmě dělá snáz (za cizí peníze) než běžnému člověku, který si na vše musí vydělat sám a měl by se napřed postarat o svou rodinu a o své přátele a až pak začít "pomáhat" světu.

  P.S. Nemám rád "dobroděje"!

  superkarma: 3 25.03.2015, 10:31:35
 3. avatar
  [25] Matinea [*]

  Kluse neposlouchám. Je podezřele příliš sluníčkový a jeho pěvecký projev mi nesedí - podivně se zajíká a vlastně vše zpívá na jedno brdo.

  superkarma: 2 24.03.2015, 23:43:49
 4. avatar
  [24] peetrax [*]

  Jeho dřívější písničky mám ráda, pak mě začaly míjet. Mám ráda lidi, ze kterých štěstí vyzařuje, ne ty, kteří každému musí bez vyžádání na potkání cpát "já jsem táák šťastnej". To pak vypadá, že o tom přesvědčuje v první řadě sám sebe. Sml80

  superkarma: 3 24.03.2015, 22:03:20
 5. [23] čistič [*]

  Tomáše mám moc ráda, je to pohodář, má rád lidi, rozdává radost, nikomu se nepodbízí a navíc jeho písničky jsou ze života a mají smysl.

  superkarma: 7 24.03.2015, 20:48:50
 6. avatar
  [22] kareta [*]

  neposlouchám ho, poloha jeho hlasu mne nutí přeladit, je takovej...utahanej nebo co.Sml80 Image hippie..proč ne. Rozhovor na mne působí, jako by byl zhulenejSml30

  superkarma: 3 24.03.2015, 18:43:06
 7. [21] pinokio [*]

  Neřeším jeho soukromý život,ani drby o něm. Nezajímá mě to.Mám ráda texty jeho písní.Z některých mrazí,některé mě dojímají,některé rozčilují.Pamatuji si,že jsem šla domů z práce /mp3/a musela jsem si sednout na lavičku a jeden text vydýchat,tak mi ta píseň připomněla moji minulost.

  superkarma: 1 24.03.2015, 18:02:46
 8. avatar
  [20] Kahomar [*]

  rendvo — #1Tak jsem si doma schválně vyhledala Tomášovu "děkovačku" za posledního stříbrného slavíka

  https://www.youtube.com/watch?v=IMt-oDhQWX0

  a tedy žádné arogantní vyjádření tam neslyším. Pokud máte na mysli Jirkova slova o hlasech, o které se "nikoho neprosili", je to myšleno tak, že oni jako kapela, ani Tomáš jako jednotlivec za dobu působení nikdy nikde na své fanoušky a posluchače neapelovali, netlačili, aby jim tam či onam nějaký ten hlas poslali. Vše, co se v těchto anketách děje, je jen a jen na vůli jejich posluchačů a příznivců. A za takové hlasy a to do jednoho, jsou kluci doopravdy vděčni, váží si jich a lidem to pak vrací na koncertech.

  Navíc od posledního Slavíka se Tomáš už rok předem distancoval, neb nesouhlasil s jeho zákulisními čachry. O to víc byl překvapen, že ho lidé vynesli na druhou příčku. Jeho rada - doporučení před anketou bylo ve smyslu, místo hlasu pro mne do Slavíka, pošlete raději DMS tam, kde je to potřeba.

  superkarma: 2 24.03.2015, 15:30:42
 9. [19] ax [*]

  Já mám Klusovy písničky (a dříve i jeho) moc ráda, ale poslední dobou mi leze krkem to jeho bezmezné štěstí. Když říká A, měl by zmínit i B. - Rádoby vyznává alternativní styl života (sdílení pocitu štěstí, energie apod.), ale jaksi zapomíná dodat, že sám žije v konzumu (právě se vrátil z měsíční dovolené v Dominikánské republice, za koncerty bere nemalé honoráře a určitě nežije v azylovém domě a nejezdí starým žigulíkem). Takže je to akorát dost špatně promyšlená póza.

  Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že poslední dobou neumí na žádnou otázku odpovědět jinak než kecama o míru, lásce a energii. Ze sedmi otázek je šest odpovědí na stejné brdo...

  superkarma: 7 24.03.2015, 15:19:40
 10. [18] Klára Křížová [*]

  Koncerty a festivaly mají fakt super atmosféru Sml36Sml36

  superkarma: 0 24.03.2015, 13:24:28
 11. [17] alenabl [*]

  já ho mám taky rádaSml79

  superkarma: 0 24.03.2015, 12:19:04
 12. avatar
  [16] Pentlička [*]

  Léthé — #9 Vím, kdo to je, ale jeho písničky neznám. Já zakrněla u Gotta, Neckáře a Matušky někdy v 70. letech. Hudba mě příliš nezajímá.

  superkarma: 0 24.03.2015, 12:18:44
 13. avatar
  [15] enka1 [*]

  Léthé — #9 mandzarik — #14 Se mnouSml30, i když ztracenou v komparsu. A jako jeden z mála byl ochotný se fotit, podepisovat se.....

  superkarma: 0 24.03.2015, 11:59:38
 14. avatar
  [14] mandzarik [*]

  Léthé — #9 To je, myslím, loňský vítěz ankety Český nebo Zlatý slavík nebo jak se tomu teď říká a inspiroval se prý v Krylovi. Já teda moc nemusím jeho tvorbu, ale docela se mi líbí jako kluk a pěkně se směje. I když bych se taky pěkně smála, kdybych měla jeho honoráře. Hrál i v pohádce Tři bratři.

  1. na komentář reaguje enka1 — #15
  superkarma: 0 24.03.2015, 10:25:50
 15. avatar
  [13] Ivanka [*]

  Kahomar: souhlasím:)

  Byla jsem loni na jeho koncertě a znala jsem opravdu jen pár jeho písniček. Ale udělal na mě ohromný dojem nejen svými písničkami, hrou na kytaru, která je děsně chytlavá, ale také svou energií, laskavostí a pohledem na život.

  superkarma: 2 24.03.2015, 10:09:38
 16. avatar
  [12] Violeta28 [*]

  Mám ráda Tomáše a jeho písničky. Sml59

  superkarma: 0 24.03.2015, 09:37:51
 17. [11] Klára Křížová [*]

  Mám ráda jeho skladbu slov v písničkách. některé mám vysloveně jako osobní hitovky. Sml67

  superkarma: 1 24.03.2015, 09:10:50
 18. [10] Maria28 [*]

  Mám ráda chraplavé hlasy, Tomáše Kluse si pouštím o víkendu když vařím a uklízím, navozuje příjemnou náladu.

  superkarma: 0 24.03.2015, 08:57:02
 19. avatar
  [9] Léthé [*]

  Kdo to je ?Sml15 Já ho vůbec neznámSml80

  1. na komentář reaguje mandzarik — #14
  2. na komentář reaguje enka1 — #15
  3. na komentář reaguje Pentlička — #16
  superkarma: 0 24.03.2015, 08:56:37
 20. avatar
  [8] Renda123 [*]

  Ano je super a ma opravdu moc pekne pisnicky moc pekne se poslouchaji tak Tomasi jen tak dal RencaSml16

  superkarma: 0 24.03.2015, 08:40:33
 21. avatar
  [7] bezinka [*]

  Sml59pohodář a má pěkné písničky

  superkarma: 0 24.03.2015, 07:57:34
 22. [6] prototype [*]

  rendvo — #1 Já si myslím to samé Sml22

  superkarma: 0 24.03.2015, 07:41:25
 23. [5] ZdenaZ [*]

  má pěkné písničkySml16

  superkarma: 0 24.03.2015, 07:19:02
 24. avatar
  [4] Pajinka [*]

  úžasný kluk - pohodář, usměvavý - těším se na léto, až se uvidíme na koncertech Sml59

  superkarma: 2 24.03.2015, 07:09:03
 25. [3] assaly [*]

  sympaťák a líbí se mi jeho písničky Sml67

  superkarma: 0 24.03.2015, 06:38:16
 26. avatar
  [2] Kahomar [*]

  Tomáše známe už víc jak pět let. Mění se, jako se mění každý z nás. Rozhodně však není nijak arogantní či namyšlený. Je to pohodář, kterého baví život, má rád lidi a pro posluchače na koncertech by se rozdal. Jeho autogramiády jsou povětšinou delší, jak samotné koncerty. Popovídá, vyfotí se a vyslechne tak každého, kdo má zájem. Už teď se moc těšíme na jarní turné a písničky a hlavně, na tu náladu, která na jeho koncertech panuje. Ta je opravdu neopakovatelná a kdo nezažil, těžko se mu vysvětluje. Máme ho prostě rádi. Sml59

  superkarma: 3 24.03.2015, 06:12:20
 27. avatar
  [1] rendvo [*]

  Když Klus začínal tak jsem ho měla moc ráda, ale přijde mi že se z něj stal pěkný frajírek. Aspoň když jsem slyšela poslední vyjádření k poděkovaní za hlasy za Zlatého Slavíka, tak mě zklamalalo jeho arogantní vyjádření. Už bych mu hlas neposlala.Sml68

  1. na komentář reaguje prototype — #6
  2. na komentář reaguje Kahomar — #20
  superkarma: 0 24.03.2015, 00:09:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme