Herec Tomáš Hanák se rozhodl pojmout letošní Vánoce netradičně. Koupil si vodní pumpu a kozu, o které se chce dělit s chudými africkými farmáři. Stejně jako desítky dalších známých osobností tak podpoří charitativní eshop SkutecnyDarek.cz, kde lze podobné dárky nakoupit na pár kliků myší. Svým blízkým pak pod stromeček darujete certifikát, který potvrzuje nově nabyté vlastnictví obdarovaného.

„Opravdu, ten pocit pod stromečkem je úplně jiný. To je totiž nezištná pomoc, a Vánoce pak mají smysl,“ vysvětlil při natáčení spotu Tomáš Hanák.

Hanák není jedinou celebritou, která alespoň část dárků vybírá na eshopu Skutečný dárek. Herečka Petra Hřebíčková si tak kromě obvyklých dárků koupila originální africký záchod. „Na světě je více než miliarda lidí, kteří prostě chodí do křoví,“ vysvětluje herečka, proč si v eshopu Člověka v tísni pořídila dárkový certifikát toalety. Ta bude za vybrané peníze postavena v Kambodži, Etiopii či Angole. Právě tam totiž organizace Člověk v tísni již léta působí.

Učitel etikety Ladislav Špaček, který se letos rozhodl pro koupi školní tabule a porodu, na projektu oceňuje především jeho dlouhodobý efekt. „Líbí se mi, že lidem nedává jen pasivní pomoc, kterou snědí a druhý den čekají na další. Eskymáci mají takové přísloví: daruji-li ti rybu, nasytím tě na dnešní den; naučím-li tě je chytat, nasytím tě na celý život,“ vysvětluje.

Své blízké bude dárky z eshopu obdarovávat také Martha Issová. „Koupila jsem si sazenice stromů, záchody, par bezpečných porodů i celé kozy,“ vypočítává herečka.

\ad\

Člověk v tísni navrhuje dárky na základě průzkumu svých misí, aby místním lidem, kteří kvůli válečnému konfliktu či živelné katastrofě přišli o obživu, pomohl postavit se na vlastní nohy. K nejchudším lidem Afriky či Asie poputuje také hejno kuřat, jež na eshopu nakoupila Česká Miss Gabriela Kratochvílová. „K celému projektu mě přivedl můj táta, který se stejným nadšením z projektu zakoupil kozu, a já po jeho vzoru pořídila kuřata. Je to pro mě pomoc k nezaplacení a jsem opravdu ráda, že jsem se do projektu zapojila,“ říká Kratochvílová.

Dárky v charitativním eshopu v minulých letech pořídili také moderátor Marek Eben, překážkový běžec Petr Svoboda, herec Jan Cina, zpěvák, skladatel a textař Michal Hrůza, zpěvačka Marta Kubišová či skupina Chinaski, která už má v Etiopii „svého“ oslíka s povozem.

Reklama