Čtenářka glady dává velký důraz na pozdrav. Považuje za velmi neslušné nepozdravit, a odmala to vštěpovala i svým dětem. Děkuji Vám glady za příspěvek.

Pozdrav je, alespoň podle mne základním projevem slušnosti a zdvořilosti. Vždyť to známe i z pohádky. Chudý člověk má jedno právo, právo na pozdrav (teď ale nevím v které pohádce to bylo).

Vědoma si důležitosti naučit své dítě základům slušnosti, už od mala jsem vedla dceru k tomu, že je slušné vždy pozdravit. A moje dcera to pojala  vážně, zdravila pokaždé a to hodně nahlas. Jednou jsem ji vzala do práce, to ji byly asi tři roky. Hned při vstupu na vrátnici jsme potkaly kolegu, který byl všem znám jako mrzout. Moje dcera pochopitelně velmi slušně pozdravila…a reakce ? žádná.

Tu se má dcera na mně obrátila a zeptala se : maminko, toho pána jeho maminka neučila zdravit ?

Pravda, že s kolegou to zamávalo a okamžitě se omluvil, že pozdrav neslyšel.

Každý jsme zvyklý na různé druhy pozdravů. Pozdrav se odvíjí podle toho, s kým se zdravíme.

Určitě se s blízkými a rodinou zdravíme jinak než třeba s kolegy v práci. V rodině jsme zvyklí se zdravit podáním ruky a polibkem na tvář. U známých se mi zdá líbání docela nevhodné.

Mám ale jednu známou, která se v takových pozdravech vyžívá. Vždy když mně potká, mně obejme a skoro vášnivě mi vlepí pusu na tvář spolu s výkřiky jak je ráda, že mně vidí a jak výborně vypadám. Ovšem, to člověka potěší, ale když se za týden dozvím, že o mně další známé vykládá, že jsem např. zase ztloustla, tak radost z tzv. upřímné pochvaly mizí.

Myslím, že upřímný pozdrav, podání ruky a pohled do očí je u dobrých známých úplně dostačující a milý. Ale zase není podání ruky jako podání ruky. Nesnáším podání ruky alias leklá ryba, určitě toto podání ruky všichni známe. U takového podání ruky mám pocit, že dotyčnému tu ruku musím držet aby mu neupadla.

Ale na závěr musím říci, že jakýkoliv pozdrav je lepší, než když vás někdo přehlídne jako nevítanou tetu z Moravy a prostě nepozdraví vůbec.

glady


Téma dne – vítání milé i nemilé

  • Jak se vítáte s cizími lidmi a jak se známými
  • Které způsoby vítání jsou milé a které nemilé?
  • Na jaké přivítání nikdy nezapomenete?
  • Koho letos ještě přivítáte a jak se na ně, ji, něj těšíte?
  • Jaké přivítání byste nikomu nepřála?
  • A koho byste ráda přivítala?

Své úvahy, příběhy, fotografie, videa, prostě vše, co se k tomuto tématu váže, očekávám na redakčním e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás, co přispějete k tématu dne smysluplným příspěvkem, odměním. A věřte, že to bude vítané překvapení!

Reklama