Tak to je pěkné píchnutí do vosího hnízda! Nevím nevím, jestli je to správně zvolené téma, tohle je pořád trošku tabu.

To, co udělal starosta Čunek, je podle mě správné. Nechápu, proč se dotyční Romové tak rozčilují - vždyť šli do lepšího! Chtěla bych vidět sebe, kdybych neplatila za byt, udělala z něho kůlničku na dříví, jestli by se se mnou ještě někdo bavil? Natož aby mi dal nějaké náhradní bydlení. Tzv. kontejnerové byty jsou podle mě docela dobré, ba i komfortní, bude ovšem zajímavé vidět je za nějaký ten měsíc...

A k tomu vystěhování do údajně neobyvatelných domů: představovala jsem si, co bych na jejich místě v takové situaci udělala já. Určitě bych neměla radost z toho, že jsem přestěhovaná někam, kde to vůbec neznám. Ale jak se znám, otřepala bych se z prvního šoku, prošla barák a zjišťovala, jak to opravit a zabydlit.

Rozhodně bych neseděla trpně mezi kufry a nebrečela, že se tam nedá žít a dovolávala se kdekoho! Senátora Štětinu nemám ráda, ale s výrokem, že Čunek ZROVNOPRÁVNIL Romy, souhlasím do puntíku. Ano - v tom je jádro problému. Romové si po generace zvykli být privilegovanou vrstvou, která jen z titulu své menšiny může bezpracně mít to, na co my ostatní chodíme denně vydělávat.

A my že jsme povinni stále dokola dávat penízky do jejich natažené dlaně. Konečně se našel někdo, kdo jako první ukázal, že na každého by měl být stejný metr. Pomoci už podle mě bylo dost a peníze se ztrácely v bezedné jámě. Kdo chce žít jako slušný člověk, musí se o to sám zasloužit. Sedět a čekat pomoc od druhých, když sám nehnu prstem, je podle mě víc než drzé.

Slušným Romům to samozřejmě neplatí, ale, jak už to v životě chodí, o slušných ani nevíme, ti na sebe ničím neupozorňují - ovšem ti z druhé strany jim reputaci kazí. Však si dobře všimněte, že když je na jakémkoliv internetovém deníku příspěvek s romskou tematikou, diskuze vydrží sotva pár minut a pak ji stopnou pro rasistické nadávky.

Odsuzuju nenávistné primitivy, kteří by Romům přáli peklo na zemi. Nedivím se ale těm, kteří byli opakovaně okradeni, přepadeni a pachatelé vyvázli jenom proto, že byli nezletilí, nebo se to politicky nehodilo. Trpělivost, tolerance, opakované podávání pomocné ruky - to všecko jsme po generace zkoušeli. K čemu to vedlo? Jen ke zhýčkání těch, kteří měli být vychovávaní. Generace si zvykly nepracovat a žít z dávek. Nikdo romským dětem neupírá vzdělání, nikdo jim nezakazuje mít dobré známky.

Protančit a prozpívat se životem můžou jen někteří. Stejně, jako my, se musí většina smířit s tím, že bez práce koláče nebudou.

Gerda


Milá Gerdo,
netuším, proč by to mělo být nevhodně zvolené téma. Právě ta tabuizace je to největší zlo. O problému mlčíme všichni. Pojďme se o něm tedy bavit. Mluvení je první část terapie. Vy jste se rozepsala velmi hezky, věcně a s argumety. Ale zapomněla jste na to, že Romové jsou jiný národ, který má úplně jiné priority. To, že čekají na dávky, které hned utratí, to je zkrátka styl uvažování. Teď. Zítra bude pozdě, chci to teď a chci si to užít. Kovové domy nespálí, takže je třeba budou mít i zítra. Uvidíme.

Napište mi, jak vnímáte romskou otázku! Redakce@zena-in.cz.

Reklama