Vztahy

Tohle prostě nebylo fér! Nenávidím ji!

 

Jana byla vždycky sobec

 

Jana, má o tři roky starší sestra si vždy žila svůj život... Neohlížela se napravo, neohlížela se nalevo, nebrala na nikoho ohledy. Byla jedním slovem – sobec.

 

S rodiči nikdy nevycházela zrovna nejlíp a i náš vztah stál za houby... Už jako děti jsme se praly, hádaly, nadávaly jedna druhé. A nějaké hry či svěřování se? O tom nikdy nemohla být ani řeč.

 

Nevadilo mi to.
Neměla jsem Janu ráda, a tak, když odešla z domu, oddychla jsem si.

 

Pravda, mamka to oplakala, ale myslím si, že i jí se ulevilo.

O Janě nebylo dobré dva tři měsíce ani vidu, ani slechu... Neměla ani potřebu, nebo jakousi přirozenou zodpovědnost, dát o sobě rodičům vědět!

 

Tatínek mi jednou večer řekl: Je to sobec! Nikdy nebuď jako ona.

Přitulila jsem se k tátovi a sama sobě slíbila, že fakt nikdy taková nebudu...

 

 

Vypočítavá mrcha?

 

Čas běžel a co čert nechtěl, sestřička se dostala do problémů. Do finančních problémů.

 

Jednou večer, když rodiče byli v kině mi zavolala a povídá: “Mirko, můžeš mi půjčit do výplaty tak tisíc korun?“

 

Pochopitelně jsem sestřičce řekla, že je mi líto, ale že sama nemám... Pravda to nebyla, ale přeci jí ještě nebudu pomáhat! Přeci nebudu podporovat její život, který byl tak odlišný tomu mému a který se tolik vymykal představám rodičů.

 

(Jana mohla studovat, mohla získat vysokoškolský diplom... Ale to ona ne. Na to ona byla moc líná. Chtěla se osamostatnit, chtěla si vydělávat peníze, chtěla mít život jen a jen ve svých rukách..... Má co chtěla. A že nevyjde s penězi? To je její problém....)

 

Poté, co jsem jí odmítla pomoci, mi řekla: „Mirko, víš co? Tys vždycky byla taková vypočítavá mrcha... už od malička jsi věděla, na čí strunu zabrnkat, aby si dosáhla svého... Jsem pitomá, že jsem si vůbec myslela, že bys mi právě ty pomohla!“ a práskla mi s telefonem.

 

Seděla jsem v pokojíku, zírala z okna a v duchu si říkala, jestli mě Jana nenávidí stejně jako já ji....

 

 

Běžte všichni do háje!

Blížili se Vánoce... Ta kouzelná atmosféra byla všude kolem nás a já ji vnímala intenzivněji než kdy před tím... Byla jsem totiž zamilovaná. Zamilovaná až po uši. Svět byl tak krásný, tak úžasný a já měla pocit, že stačí, abych poskočila a vznesu se nad zem jako pták...

 

Jana v tu dobu bydlela kdesi na okraji města v pronájmu, nestýkala se s námi, jen sem tam zavolala mamince.

 

O to větší překvapení pro mě bylo, když mi rodiče oznámili, že k nám Jana přijde na štědrovečerní večeři...

Nechtěla jsem ji u stolu! Nechtěla jsem si kazit Vánoce tím, že budu poslouchat řeči o tom, jak je šílené prodávat v supermarketu, či poslouchat zvídavé otázky na mého přítele.

 

Rodiče se však již rozhodli a já s nimi nepohnula.

 

Nastal Štědrý večer a Jana se k nám nakýblovala již odpoledne. A víte co bylo nejhorší??? Že se k ní máma s tátou chovali, jakoby se nikdy nic nestalo!!!

 

Bylo to samé: Janičko, sem, Janičko, tam... Až mi z toho bylo zle.

 

Ovšem největší šok mě měl čekat až u stromečku.

 

Bylo mi jasné, že Janička určitě nějaký dárek dostane, ovšem to, co měla pod stromkem, mi vzalo dech....

 

Měla tam totiž klíče od vlastního bytu!!!!

 

Nebyla jsem schopna jediného slova, nebyla jsem schopna zadržet slzy....

Tak já celou tu dobu podporovala rodiče, studovala kvůli nim vysokou, pomáhala jim, kde se dalo, a oni „jí“ darovali garsonku!!!

 

Brečela jsem jak malé děcko a nenáviděla Janu ještě víc.

 

„Ale holčičko, až doděláš školu, a budeš se chtít osamostatnit, taky ti pomůžeme!“ řekla máma a touto větou ve mně prolomila hráz sebeovládání.

 

Zařvala jsem: Běžte všichni do háje! – a Vánoce byly zkažené....

 

 

 

Karty se obrátily

Dnes se věci mají tak, že Janičce je vše odpuštěno. Bude se vdávat a rodiče se z toho mohou zbláznit.... Já jsem odstavená na druhou kolej a nikoho nezajímá, že toto celé cítím jako strašnou nespravedlnost.

 

Mám chuť se vykašlat na školu, stejně jsem ji začala studovat jen kvůli rodičům, kteří mi svým chováním vrazili kudlu do zad....

Život není fér.

 

Proč je náhle Jana ta dobrá, ta báječná dcerka a já stojím mimo. Co jsem udělala špatného?

 

Sestra se mi v duchu směje a vím, že má radost. Vyhrála totiž náš životní boj.

 

 

 

   
19.09.2005 - Láska a vztahy - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [93] Andula [*]

  Mirka, ty jsi nestudovala školu kvůli sobě, ale kvůli rodičům? Tak to potěš koště.

  superkarma: 0 20.09.2005, 20:19:18
 2. avatar
  [92] Girasole [*]

  Jana byla sobec? Mně to připadá, že sobec je Mirka. Každý přece nemusí mít jako svůj životní cíl vystudovanou vysokou školu. A že se konečně rodina sešla a mohla být pohromadě? Proč to Mirce vadí? Jana přece pro své rodiče nemůže být míň než Mirka. Protože pracuje v marketu? Kolik z vás je tady právě prodavačkou v marketu? Mirko, vzpamatuj se! Sestru máš jen jednu... Třeba dělá první krok pro zlepšení vašich vztahů. Ten druhý je teď na tobě.

  superkarma: 0 20.09.2005, 16:20:03
 3. avatar
  [91] Aka [*]

  No hlavně dodělej tu školu. Na truc. Když na to máš hlavu, tak svoji šanci nezahazuj. Ona bude makat pořád v tom blbým supermarketu a ty budeš dělat lepší práci. Tím jí naštveš nejvíc. Hodně štěstí

  superkarma: 0 20.09.2005, 13:48:17
 4. [90] Jannninka [*]

  To žes jí nesnášela ty, neznamená, že to samé cítili rodiče a projevením své nenávisti ještě na Vánoce, jsi ukázala kdo z vás dvou je větší sobec. Určitě jsi ublížili rodičům, stejně jako možná někdy v minulosti tvoje sestra.

  superkarma: 0 20.09.2005, 12:29:35
 5. avatar
  [89] Mylady [*]

  Musíš pochopit, že rodiče vás mají rádi obě dvě. Jste přece jejich děti. A ať Jana byla jakákoliv, mohla se změnit a ty, místo abys jí to přála, tak šílíš. Žárlíš na sestru a odsuzuješ rodiče. Není to od tebe fér. Nehledě na to, že ti maminka řekla, že ti také pomůže. A vlastně ti pomáhají teď mnohem víc, když máš možnost studovat. Děláš to pro sebe, pro svůj budoucí život! Pokud si neuděláš pořádek sama v sobě, budeš nešťastná a lidi se od tebe budou odtahovat, protože to vycítí. Ano budeš na druhé koleji, ale děláš si to sama. Jediná možnost, udobři se sestrou a přej ji všechno dobré v životě, kdoví co ji čeká a važ si svých rodičů, že vás obě dvě podporují a ani jedné nestraní. Jednou to poznáš na svých dětech, jak je to těžké.

  superkarma: 0 20.09.2005, 11:32:56
 6. avatar
  [88] evelyn [*]

  ty jsi ale zavistiva mrcha

  superkarma: 0 19.09.2005, 23:29:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [87] Gita [*]

  Školu nevzdávej, na ségru se vykašli Držím palce

  superkarma: 0 19.09.2005, 21:02:12
 2. avatar
  [86] paníliška [*]

  Myslím,že tohle opravdu není fér, ale od Tebe, ne od Tvé sestry.

  superkarma: 0 19.09.2005, 18:38:12
 3. avatar
  [83] Motty [*]

  Tak tohle je síla... ten sobec v rodině seš Mirko ty, závistivej, rozmazlenej sobeček.... fuuuuuj, ještěže tohle u nás doma neznám

  superkarma: 0 19.09.2005, 17:52:06
 4. avatar
  [82] soptice [*]

  Z tohoto článku mám pocit, že pěkný sobec je zde autorka. Nechápu proč se vztekáš. Každý děláme chyby. I tvá sestra. A pokud rodiče usoudili, že dospěla, darovali ji garsonku. A co má jako být
  Proboha!!!!!! Je to tvá sestra a vlastní rodiče!!! Musíte si vzájemně odpouštět a přát si. Tak jí to přej a nauč se odpouštět křivdy!!! Moc se Ti uleví a budeš šťastnější..... Prý vyhrála životní boj

  superkarma: 0 19.09.2005, 17:23:26
 5. avatar
  [81] danae [*]

  Hele, Mirko, nebuď tak naštvaná. Asi jen žárlíš a nikdo neřekl, že život je fér. Jsou to rodiče a mají radost, že mohli Janě pomoct a jednou až ty budeš matka, taky nebudeš jiná. Buď ráda za to co máš. A že ji nenávidíš je úplně něco jiného, mezi vámi dvěma. I kdyby ses pokakala, stejně zůstane jejich dcera, ať je jaká je.

  superkarma: 0 19.09.2005, 17:10:17
 6. avatar
  [80] Amálie [*]

  Meander: u nás v rodině jsou taky všichni fajn, až na mýho otce ve vleku své ženy Ale KDO CHCE KAM, AŤ SI TAM JDE SÁM, že jo Snažili jsme se mu vysvětlit VŠICHNI, že ho jeho žena přivede do záhuby, ale on je jak slepec, blbec či zabedněnec A taková s nim bejvala sranda


  superkarma: 0 19.09.2005, 16:49:43
 7. avatar
  [79] Landriel [*]

  Nyotaimori: ssssssvatá pravda...

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:48:07
 8. avatar
  [78] Meander [*]

  Amálie: Já už jim můžu maximálně chodit čůrat na hrob. Ale to neudělám. Oni byli fajn

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:43:17
 9. avatar
  [77] phoebe24 [*]

  teda já z tohohle článku nejvíc lituju ty rodiče. Jedna holka se zdekuje na tři měsíce a nedá o sobě vědět, druhá poté, co normalizovali vztahy s tou první nadskakuje a vztekle řve: "moje! moje!". No, jaký si to udělali, takový to maj. Vychovat mladší dítě aby nebylo rozmazlený ale zdravě sebevědomý a starší aby si nepřišlo ukřivděný v pozici "ty jsi starší a musíš to pochopit", tak to chce opravdu talent na výchovu.
  Jinak Mirko, přijdeš mi strašně názorově nedozrálá, nesebevědomá a promiň i sobecká.

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:39:35
 10. avatar
  [76] Amálie [*]

  Meander: muj otec rozdělil vše mezi svou ženu a její dva syny na nás s bráchou řve, že nemáme v našem věku 2+ postavenej palác se třema fárama a že mu děláme ostudu Kokot My se mu jenom smějeme a říkáme mu, jooo tati, miliony ti ve stáří prdel neutřou a tvoje žena s jejíma dětma už vůbec ne

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:35:26
 11. avatar
  [75] Amálie [*]

  markeet: kdes viděla, že absolvent VŠ nutně ovládá gramatiku? Dokonce mi jeden řekl, že nestudoval češtinu, ale medicínu

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:32:12
 12. avatar
  [74] Odemětobě [*]

  Spousta rodičů by potřebovala naplácat na zadek(včetně těch mých),protože rozbroje mezi sourozenci zapříčiňují svojí výchovou,rozdílným přístupem k dětem.To byla jedna z věcí,kterých se mi podařilo vyvarovat a moje děti se rvali jen kvůli sobě.Možná jsem to měla snažší,že byly 20 měsíců od sebe.

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:28:30
 13. avatar
  [73] Amálie [*]

  Miroslavo, snes se na zem, přestaň řvát jak rozmachanej fakan a uvědom si, že vše v životě děláš kvůli sobě a pro sebe, nikoliv pro rodiče. Možná už tohle tvá starší sestra pochopila a dospěla, kdežto ty ještě přemýšlíš na úrovni dítěte .

  A naprosto netušim, proč se vztekáš, že jí dali garsonku, mně se to líbí - nechali jí poznání, že život neni peříčko a když se dost poučila, pomohli jí a jasně tohle řekli i tobě. O co ti proboha jde? To jsi takovej sobec, že nesneseš, aby vaši měli rádi obě své dcery?

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:28:09
 14. avatar
  [72] Juana [*]

  A co ta starší sestra tak strašného udělala? Spíš mi připadá, že na ni celý život žárlí. Trochu jako moji mladší sourozenci - vzpomínám si, jak jsem začala nosit asi v 11 letech konečně silonky, do té doby jsem nosila jenom ty příšerné punčocháče. A moje o více než 4 roky mladší sestra je musela mít samozřejmě hned taky, protože mi záviděla. A tak to bylo se vším, hned ti mladší chtěli mít obdobné "výhody" jako já, teda z jejich pohledu. Klasická vzpomínka. Je 8 večer, máma posílá nejmladšího spát. Brácha řve, že ne, že naše sestra taky nejde. Načež ona na to, že spát nepůjde, protože já taky nejdu. Jo a to byl mezi mnou a bráchou víc než 9 let rozdíl. Takže rodiče rezignovali, brácha chodil spát pozdě, aby byl klid. Ale věřím tomu, že v té době si určitě myslel, že mi hrozně nadržujou.....

  superkarma: 0 19.09.2005, 16:01:14
 15. avatar
  [68] Meander [*]

  kemy: Já vím. Než to řešit, znesvětit ostatky rodičů a zavraždit sourozence, radši se tomu směju

  superkarma: 0 19.09.2005, 14:07:00
 16. avatar
  [67] kemy [*]

  Meander: tak to je hustýýýýýýý

  superkarma: 0 19.09.2005, 14:03:31
 17. avatar
  [66] Meander [*]

  Naši rozdělili dva baráky mezi bráchu a ségru a mně nechali 10 ha polí na Plzni-severu Kdybych to brala jako Mirka, tak jsem už ve vypolstrované cele

  superkarma: 0 19.09.2005, 13:55:39
 18. avatar
  [65] Luciš [*]

  Nyotaimori: taky si myslím, že by holka měla zažít ty pravé problémy a přestala by celé okolí nenávidět.

  superkarma: 0 19.09.2005, 13:51:14
 19. [64] a.j.a. [*]

  Ahoj Mirko,nic si z toho nedělej,na každýho jednou dojde,pamatuj.Školu nenechávej,byla by to největší blbost.Vždycky budeš lepší,budeš mít vzdělání.Měj se ahoj

  superkarma: 0 19.09.2005, 13:45:39
 20. avatar
  [63] kemy [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 19.09.2005, 13:44:53
 21. avatar
  [62] kemy [*]

  a nejsi náhodou tak trochu sobec ty? studovat si nemusela. člvoěk studuje pro sebe, ne pro rodiče. ségra se prostě chtěla postavit na vlastní nohy a za to, že dali byt jí a na tbee se vysrali, bych nenáviděla je. nevim, proč si jako důvod nepučení peněz uvedla, prč bys jí po tom všem... bla bla bla. shrnula bych to tak, že si asi byla rodičů mazánek a najednou, když se třeba i polepšila ségra, tě sere, že nejsi jediná ta dobrá.

  superkarma: 0 19.09.2005, 13:42:34
 22. avatar
  [60] markeet [*]

  smarjaaaaaa, myslete si co chcete, ale (v jakemkoliv oboru) vysokoskolsky vzdelany clovek by mel ovladat cesky pravopis

  superkarma: 0 19.09.2005, 12:40:37
 23. avatar
  [59] kubalova [*]

  Když jsem se vdala,první vánoce jsem s bříškem trávila u rodičů mého manžela.Byla jsem opravdu vyděšená,jak nechutně,hrubě a sprostě se můj švagr choval ke svému otci.Ani na Štědrý den při večeři si nedal pokoj. Chová se tak dodnes.Přesto je pro ně z jejich tří dětí on ten nejdůležitější,pro něj by se rozkrájeli.
  My už tam nejezdíme.Myslela jsem,že je naše občasná návštěva finančně zatěžuje,museli jsme si nakoupit,když jsme chtěli jíst...Ale jednou jsme se tam potkali se švagrem a jeho slečnou.Tchyně vařila a pekla celý den,jídla bylo najednou tolik,že jeden nevěděl,co dřív ochutnat...Když tchyně přijede k nám,odvezla by nám půl domácnosti,přežírá se tak,že je jí pořád blbě...Bohužel jiná nebude.
  Ale jediné,co mě opravdu naštvalo bylo,že když se švagrovi po 6 letech narodila dcera,ta naše pro ní přestala existovat.
  to nesla těžce...

  superkarma: 0 19.09.2005, 12:05:35
 24. avatar
  [58] Luciš [*]

  Janičce odpoštěno? A co jí mělo být odpuštěno? A proč jste spolu nevycházely? Nebyla chyba tak na obou stranách? To jako, když se má povaha nesnese s jinou, tak ten druhý je hnus? Holka vzpamatuj se

  superkarma: 0 19.09.2005, 11:54:02
 25. avatar
  [57] Suzanne [*]

  106: některé reakce nemusejí být vyprovokované vůbec ničím, lidi se řeší věci, které mohou být bůhvíjak dávné...

  superkarma: 0 19.09.2005, 11:34:53
 26. avatar
  [56] IMI [*]

  týjo, to mi připomíná situaci u nás doma - jsme 4 holky, dvě už z domu a dvě ještě doma. A najednou ty co jsou doma se začaly chovat, jako by se zbláznily - jako bychom byly vetřelci, co narušují "jejich" teritorium, dokonce nastávaly takové situace, že když jsme chtěli přijet na návštěvu za rodiči, tak jsme museli jezdit po obědě, aby proti nám nedělaly výpady, že se tam jezdíme jen najíst; když rodiče koupí mojí nějaký dárek, tak ty dvě vyvádí jako pominuté, začaly si zase sedat tátovi na klín jako malé - je to o žárlivosti, sobeckosti, závisti. Částečně jsou naštvané, že jsem si dovolily je "opustit" a vybudovat si svůj život, částečně jim najednou vyhovuje, že mají rodiče jen pro sebe a nemusí se dělit o pozornost, peníze...
  Radím autorce článku - uber plyn a to fofrem, nesnaž se donutit rodiče, aby nenáviděli své vlastní dítě, nebo se to obrátí proti tobě. VŠ studuješ kvůli sobě, tak si to uvědom. Sestru nech na pokoji. Jestli si myslíš, že se s ní skutečně nesneseš, tak k ní zaujmi stanovisko jako ke kolegovi v práci, ke spolužákovi ve škole, se kterým prostě musíš být a vyjít, protože tě nutí okolnosti. Ke svým blízkým musíš být MINIMÁLNĚ stejně zdvořilá jako k cizím, ne li více. Bohužel tomu bývá většinou naopak.
  A vzpoměň si na tuhle situaci, až budeš ve svém bydlení a živit se za své peníze a možná se budeš muset ještě sestře jít omluvit.

  superkarma: 0 19.09.2005, 11:31:58
 27. avatar
  [55] Suzanne [*]

  Božínku, holka zlatá, zkus se sebou něco udělat! Já vím, zní to hnusně, ale ten článek mi připadá jako obrázek v křivém zrcadle. Jsi zahořklá, vztahovačná...? A možná ani nevíš, proč to všechno děláš - učení, vysoká, vzorné chování... Pro rodiče? Kolik je ti?

  superkarma: 0 19.09.2005, 11:30:24
 28. [52] a.... [*]

  jo to my jedináčkové takové starosti nemáme
  stejně tomu nerozumím, když k sobě maj sourozenci takovej vztah

  superkarma: 0 19.09.2005, 10:51:30
 29. avatar
  [51] Meander [*]

  Manx: SOBEC
  Kdyby mně moje ségra už tolikrát nepůjčila prachy, asi by ze mě byl dávno houmlesák.

  superkarma: 0 19.09.2005, 10:49:33
 30. avatar
  [49] Viv [*]

  ...je mi te holka lito. Netusila jsem, ze sourozenecky vztah ma byt soutezi a boj o titul "nejlepsi dite"... Nemyslis, ze maj rodice pravo mit obe dcery??? A to, ze studujes VS, to je snad pro tve dobro, ne??? Mozna ti chovani rodicu prijde nespravedlive, ale tve chovani mi prijde dost detinske... prece ti rodice rekli, ze az se budes osamostatnovat, ze ti taky pomuzou, tak nechapu o co ti jde.

  superkarma: 0 19.09.2005, 10:40:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme