Novinky

To vymyslel někdo, kdo v životě neumyl ani jednu tabulku

O potížích se starými okny v paneláku a činžáku nám napsala čtenářka DCOLGA. Myslí si, že ta okna musel vymyslet někdo, kdo v životě neumyl ani jedinou tabulku. Jak to vypadalo, si můžete přečíst v další novince.

Tak to Vám přeju, milá DCOLGA, že teď už takovou práci s okny nemáte. Moc Vám děkuju za příspěvek a přeju krásný den.


Hezký sluníčkový den všem,

mytí oken teď už žádný problém, i když byly doby, kdy jsem mytí oken nesnášela.

Nejdřív jsme bydleli v paneláku, takže velká šroubovací okna. Pokud se myly jen z vnější a vnitřní strany a nešroubovaly se, tak to ještě šlo, ale když jsem je musela rozšroubovat, tak jsem měla vždy obavy, že vypadne to okno nebo já z 5. patra, kde jsme bydleli.

Podstatně horší situace nastala, když jsme se přestěhovali do činžovního domu ze začátku 20. století. Dům byl po „socialistické“ rekonstrukci, což znamenalo, že rámy starých špaletových oken byly přetřeny na zbytky staré barvy, takže nová barva se začala velmi brzo olupovat. Výška oken cca 170 cm, okna řešena ve tvaru T s tím, že horní část měla panty nahoře, takže bez problémů se dalo umýt pouze sklo do místnosti. Umýt ho z druhé strany znamenalo buď celé okno vysadit, nebo jednou rukou držet nad hlavou a druhou rukou mýt. Mýt horní venkovní okno znamenalo stát na venkovním parapetu ve výšce 2 - 4 m nad zemí, podle toho které okno to bylo (bydleli jsme v křižovatce v kopci). A to my jsme bydleli ve zvýšeném přízemí, neumím si představit, jak myla okna sousedka o 2 patra výš. Mytí těchto oken byla pro mě doslova noční můra. Myla jsem je tak 2x ročně a to jsem se vždy aspoň čtvrt roku přemlouvala, že je musím umýt a to mi s nimi ještě pomáhal manžel. O nevybíravém slovníku na adresu toho, kdo vymyslel tak debilní okna ani nemluvě. To musel vymyslet ten, kdo v životě neumyl ani jednu tabulku. Oken bylo 6. Když jsme se rozhodli, že se přestěhujeme, tak jsem je nemyla celý rok a bylo mi to úplně jedno.

Nyní mám oken 14, menších než ty předtím. Když jsme se nastěhovali, tak byla špaletová, nyní máme plastová okna a jejich mytí je doslova pohoda. Myju je dle potřeby, Clin na rámy, stěrka a Clin spray na vyleštění a za chvíli je hotovo. Nepotřebuji k tomu žádnou výpomoc a ani mě to nějak neunaví. Musím konstatovat, že po předchozích zkušenostech si teď mytí oken celkem užívám.

Přeju všem hezký den a ať vám hned po umytí okna neoprší.

DCOLGA

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Mytí oken

 • Kolik máte doma oken?
 • Kdo je u vás doma myje?
 • Myjete okna sama, nebo si na mytí najímáte nějakou firmu?
 • Jak často okna myjete?
 • Čím je myjete? Máte nějaký speciální postup, starý recept, který funguje, aby na nich nebyly šmouhy?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. Zanedlouho jedna z vás získá tematickou cenu - uklízecí prostředky Clin, kde najdete i sprej na mytí oken.

clinclinclin

   
27.03.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [2] Boros [*]

  Přesně, takové jedno jsme měli taky- v kuchyni. Dům ( a okna) z roku 1920.

  superkarma: 0 27.03.2014, 18:19:18
 2. avatar
  [1] navia [*]

  My měli v paneláku úžasné okno, velikosti 150x150 cm, bylo šroubovací a panty byly dole. Navíc bylo těsně u zdi. Takže když jsem ho myla tak zevnitř a zvenku jedině z balkonu... rozšroubovat sice šlo, ale bylo to nanic, protože 1,5 m jsem se teda nenatáhla abych ho umyla, navíc by mi ho druhá osoba musela držet otevřené... Taky jsem nadávala na architekta tohoto paskvilu, on tak určitě nebydlel. Ve dvou dalších pokojích byl systém tentýž, ale panty byly na boku, takže okno drželo otevřené... a navíc z boku bylo jakž takž místo... Teď mám plastová a zrovna včera jsem v obýváku okna myla...bylo to fik fik... rámy, navlhčit skla, stáhnout stěrkou a přeleštit... Ještě mám v bytě dvě místnosti, ale protože v jedné je pod oknem těžký stůl, který sama neodtáhnu, budu muset vyčkat, až se doma ukáže některé dítko a zapřáhnout ho...

  superkarma: 0 27.03.2014, 17:54:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme