Vztahy

To máme mládež…

Takto vzdychají nekonečné generace seniorů co svět světem stojí. A stejně budou vzdychat i příslušníci té současné “zkažené” mládeže, až se jejich životy přehoupnou přes střední věk, aby pevně zakotvily ve stařecké moudrosti, či demenci, toleranci, či nesnášenlivosti...

Takto vzdychala i sedmdesátiletá prateta mého manžela. Měla krásné jméno Justina a i na svůj věk byla velmi půvabná a upravená a nečinilo jí problém koketně mrkat očkem na muže třeba o dvacet mladšího.

Ty úplně mladé však hromadně mrazila ledovým pohledem a útrpně lamentovala: “Dneska ti mladí vůbec nevědí, co je to úcta k rodičům, ke stáří. Chovají se obhrouble a slovo džentlmen snad vůbec neznají. A ty dívky. Hrůza! Nezodpovědná stvoření, která zajímá jen to, jak se natřásat před těmi nemožnými kluky. To za našich mladých let….”

Za mladých let tety Justiny bylo samozřejmě všechno jiné, lepší, krásnější, poctivější… Ale že by zrovna teta Justina byla v době svého mládí vrcholem zodpovědnosti, se říci skutečně nedá...

Ve dvacátých letech minulého století byla Justinka děvče v rozpuku, které si s ničím hlavinku zrovna nelámalo. Byla nejmladším dítětem z celkem pěti sourozenců a zároveň první holčička, takže je nasnadě, že o hýčkání a rozmazlování nouzi neměla.

Tatínek svou výplatu pravidelně propíjel hrdlem a pracovitá maminka živila celou rodinu. Byla v Praze vyhlášenou švadlenou pánských košil a mezi klienty měla i několik velmi významných osobností té doby. V Justince se viděla. Obšívala ji krajkami a nebylo nic, co by své holčičce neodepřela.

Jak Justinka rostla, začal se u ní projevovat velmi slušný hudební talent. Jednou si takhle pěla v kuchyni, když přišel na zkoušku košile jistý operní pěvec z Národního divadla. Zpěvem Justinky byl zcela uchvácen a doporučil pyšné mamince, aby najala italského učitele hudby, který by mohl její dceru připravit na blížící se konkurs do Národního.

Maminka se zapýřila, Justinka se stydlivě zarděla, aby pak tiše zapípala, že ano, že by Národním zpívala opravdu ráda.

A začal kolotoč. Především pro maminku. Italský učitel stál samozřejmě nekřesťanské peníze, tatínek se o svůj podíl alkoholového opojení ošidit nenechal, a tak bylo na té srdnaté ženě, aby všechno utáhla sama. Zvýšila svůj výkon na maximum. Šila i v noci, spala minimálně. Pracovala až do úmoru a každý týden solila tučný obnos pro italského hudebního génia. Justinka poctivě cvičila a dlužno podotknout, že její zpěv byl opravdu nádherný.

Jak se blížil den D, stupňovala se nervozita. Justince byly ušity parádní šaty, počet hodin týdně se zdvojnásobil a maminku drželo na nohou snad jen vědomí, že z její milované dcery bude operní diva. Přesněji řečeno slavná a obdivovaná operní diva.

Ráno v den konkursu se děvče rozechvěle vypravilo oslnit odbornou porotu a maminka po dlouhé době celý den nic nedělala. Nervózně posedávala po bytě a netrpělivě očekávala návrat své dcery.

Ta se ale pořád nevracela. Už bylo pět odpoledne, doba, kdy byl konkurs již zcela jistě ukončen, a Justinka nikde. Jak se ručička na hodinách otáčela stále dokola, začala se maminka o dceru bát. V tom jsou všechny matky stejné, bez ohledu na dobu, ve které žijí.

Konečně. V osm hodin se vrátila rozesmátá, spokojená a velmi dobře naložená dcera.

“Tak co? Povídej? Jak jsi dopadla? Maminka se lačně vrhla ke dveřím.

Justina se zarazila, chvilku zapřemýšlela a nevinně a zcela nelogicky se otázala:

“A co, mami?”

“Ten konkurs, přece.

“Jo aha. Víš, mami, já jsem tam nešla. Potkala jsem kamarádky, venku bylo tak krásně, tak jsme šly na plovárnu.

A bylo to. Maminka zalapala po dechu a uronila několik slziček, tatínek mohutně odříhl a pronesl něco v tom smyslu, že se holka bude živit aspoň něčím poctivým a tím byla celá věc uzavřená.

Z rozmazlené Justiny ale rostla docela slušná příživnice. Visela na mamince jako klíště a neznala nic jiného než zábavu a samozřejmě plovárnu. Bylo rozhodnuto, že se holka musí vdát. A tak se stalo. Zahleděl se do ní majitel prodejny s luxusní koženou galanterií na Václavském náměstí a brzy se konala svatba. V tomto okamžiku je ale nutné podotknout, že stejně rychle se posléze konal i rozvod.

Jako manželka obchodníka musela Justina totiž v obchodě prodávat. Vzhledem k její lehkomyslné povaze to byl od jejího manžela čin stejně statečný, jako je japonské harakiri. Justina se zpočátku snažila. Obsluhovala za pultem a byla důležitá paní obchodníková. Pak se začaly na návštěvu trousit kamarádky a dobračka obchodnice je štědře obdarovávala. Té dala krokodýlí kabelku, jiné rukavičky, třetí luxusní peněženku. A když se počasí obzvlášť vyvedlo, zavřela krám a šla se vyvalit kam jinam než na koupaliště.

Manželství netrvalo ani rok. Justina se opět pověsila na krk udřené mamince (na které již byl pevně ukotven tatínek, trávící své dny v alkoholovém deliriu), a jak vysvitlo sluníčko, kmitala na plovárnu. Byla to její velká vášeň. Její největší zálibou bylo skákání z desetimetrové věže. Pro tuto svou odvahu byla velmi obdivovaná a všiml si jí jistý mladý továrník. Sám byl velký sportovec a statečná Justina mu zkrátka učarovala.

Brzy byla svatba a z Justiny se stala paní továrníková. Konečně mohla žít svůj vysněný život. Večírky, divadelní premiéry, drahé kožichy a šperky a samozřejmě plovárna. Tomuto období učinil nemilosrdný konec únorový převrat v roce 1948. Justina i její manžel byli – jako ostatně všichni buržoazní vykořisťovatelé – zavřeni do kriminálu a odseděli si pět let.

Po propuštění dostali byt na starém Žižkově a začlenili se mezi dělnickou třídu.

Z této doby stojí za zmínku jedna historka, kterou s oblibou vyprávěl dědeček mého manžela – bratr Justiny. Bydleli s nimi tehdy na stejném patře.

Justina, která nikdy nepracovala (s výjimkou kriminálu) samozřejmě neuměla vařit. Jenže v tuhých padesátých letech pomocnice v domácnosti nepřicházela v úvahu. A tak se chuděra musela u plotny lopotit sama.

Jednou v poledne takhle zaklepal bývalý pan továrník na dveře svého švagra a zdecimovaně pronesl: “Tak se podívej, Bedřichu, co mi ta moje nána dneska zase uvařila.” A v rukou držel talíř, na kterém se skvěl květák rozměrů skutečně obřích, celý obalený a pečlivě do zlatova opečený…

To je veselý i smutný příběh tety Justiny, který je důkazem toho, že mládí tropí hlouposti v každé době..... A proto – nevěřte starcům, že ta dnešní mládež je hrozná, nezodpovědná a k ničemu. Možná, že ten, kdo se nad ní pohoršuje ze všech nejvíc, byl v dobách svého mládí rebelem, kterému by jeho výstřelky mohli závidět i ti dnešní chroničtí průšviháři. :o)))

   
20.10.2004 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [65] wireen [*]

  Kde jinde strávit léto než u plovárny!

  superkarma: 0 06.07.2011, 11:20:28
 2. avatar
  [64] Léthé [*]

  Meryl:

  superkarma: 0 20.10.2004, 20:26:13
 3. avatar
  [62] Eva_CZ [*]

  Nanet:

  Meryl:

  superkarma: 0 20.10.2004, 18:32:42
 4. avatar
  [59] Nanet [*]

  Meryl: skvěle jsem se pobavila
  Eva_Fl: k /55/ rozveď to sem zvědavá

  superkarma: 0 20.10.2004, 16:17:26
 5. avatar
  [56] Juana [*]

  Manželova babička pocházela ze statku a měla mladší sestru. Vdávaly se obě hned po sobě, svatbu babičky museli hodně uspíšit, protože přísný pradědeček trval na tom, že se nejdřív musí provdat starší a teprve pak ta mladší. Problém byl v tom, že ta mladší v 17 otěhotněla a když konečně došlo k svatbě, tak byla v 7. měsíci. Prý byla ještě legrace před svatbou, protože ten "svůdce" si ji odmítal vzít, neboť nebylo jisté, čí to dítě je. Nakonec svolil, byl taky ze statku, takže peníze to jistily. Jinak ona dáma byla prý celý život "veselá v rozkroku", manžel, ještě když byl dítě, tak byl od ní teoreticky vzděláván v sexuálních otázkách. Pak se taky tradovalo, jak onen manžel ji už hodně po válce honil s puškou kolem baráku, když se proflákla zas její další nevěra. On umřel asi v 60 letech a ona se krátce na to provdala za jeho kamaráda - s ním prý už sex nic moc nebyl! A s tím se svěřovala mojí tchýni - svojí neteři. Oni ostatní jejich příbuzní emigrovali a tahle veselá paní a moje tchýně byly jediné z té rodiny, co zůstaly, takže se hodně navštěvovaly.

  superkarma: 0 20.10.2004, 15:11:04
 6. avatar
  [55] Eva_CZ [*]

  Meryl - to je ten clanek, ktery jsi psala kvuli te jedne, co sem chodi?

  superkarma: 0 20.10.2004, 15:05:38
 7. avatar
  [54] medved [*]

  autorka Meryl se nam vratila
  a v plne parade

  superkarma: 0 20.10.2004, 15:04:55
 8. avatar
  [53] gerda [*]

  no...každý ví, o co jde, ale není to tam napsáno tak, jak v erotickém jiskření tady. No - holka přijde o věneček a hvězdičky nad hlavou jim k tomu svítí, tak nějak:)))ta Pittnerová je moje oáza, jak já si u toho odpočinu, k tomu se ledacos dovím, co jsem ještě nevěděla, např. že Miloslav je vlastně Melichar - začala jsem ty její románky vyhledávat, je to u mně úchylka, já vím, jinak mám samozřejmě knihovnu plnou hodnotné četby, fakt - na metry...

  superkarma: 0 20.10.2004, 14:22:34
 9. avatar
  [50] gerda [*]

  vesnická zábava: k dobrému tónu patřilo "vyprovázení" tanečnice tanečníkem, takže bylo jen na nich, co si po cestě povídali a jak jim ta cesta ubíhala... čtu moc ráda odpočinkové románky Vlasty Pittnerové, je to především 19. století a cudně popsanými vášněmi se to tam taky dost hemží.

  superkarma: 0 20.10.2004, 13:36:41
 10. avatar
  [49] gerda [*]

  markýza: tak to je fór dne!!!

  superkarma: 0 20.10.2004, 13:34:39
 11. avatar
  [47] Markýza [*]

  no tak mi Lorain připoměla moji babičku, kdysi jsme se bavily na téma svatba a sex a já jí říkám: "Babi, přiznej se, že jsi s dědou nebyla porvé až po svatbě?!" Ona se chvilku vytáčela a pak povídá: "To víš, budu kupovat zajíce v pytli." Tak jsem se ptala, jak to provedli, když na každém randeti měli jako garde její mladší sestru( tehdy asi devítiletou), no a ona na to: "Děda tenkrát dělal ve mlýně, s klukama blbli a házeli po sobě koule z mouky a on jak tu mouku nabíral, tak se ten zásobník rozjel a zlomil mu obě ruce. No a když měl obě ruce v sádře, tak se mnou sestra nemusela! A bylo to!" A ještě na můj nevěřícný pohled říká: "Ruce k tomu přece nepotřebuje!"

  superkarma: 0 20.10.2004, 13:19:02
 12. avatar
  [45] gerda [*]

  lorain: oni ti starší pánové někdy děsně kecají

  superkarma: 0 20.10.2004, 13:02:11
 13. avatar
  [44] Lorain [*]

  No, já jela nedávno ve vlaku s takovým starším pánem. Vzpomínal na svoje mládí a já nestačila koukat, když říkal: no teď na těch diskotékách je to prd, to my chodili na zábavy, tam se plácla holka přes zadek, když neměla kalhotky, šlo se rovnou do pole, když je měla, tak se to zkusilo jinak a když nedala, tak se plácla jiná a šlo se .... ale já ho neodsuzovala , jen jsem se teda upřímně podivila a když pak něco říkala babička na to konto, že s bydlíme spolu, aniž bysme byli vzítí, tak jí jen říkám: ale babi, dyť já vím, jak to chodilo za Vás

  superkarma: 0 20.10.2004, 12:58:30
 14. avatar
  [42] marcellina* [*]

  gerda, mam-ča: naše mamka si tatkovym holitkem holila svetr, kdyz zcuckovatel. Otec vzdycky rval: "Kdo s tim zas neco, delal, nemuzu se oholit, je to tupy jako el"

  superkarma: 0 20.10.2004, 12:11:51
 15. avatar
  [41] Wiki [*]

  GERDA: tak to je super prihoda :oDDDD

  superkarma: 0 20.10.2004, 12:10:27
 16. avatar
  [40] mam-ča [*]

  gerda: K tomu holení : Moje kamarádka natírala okna. Pár kapek jí ukáplo na lino v kuchyni, tak vyndala (tehdy vyndavací) žiletku z manželova holicího strojku, kapky z lina oškrábala a žiletku vrátila zpátky. Ráno se z koupelny ozýval nepříčetný řev jejího manžela : „Co s tou žiletkou zas kdo dělal ?“ A bohorovná odpověď kamarádky : „No neříkej, že jsou tvoje fousy tvrdší než linoleum…“

  superkarma: 0 20.10.2004, 11:58:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [39] Luciš [*]

  Gerda: Fakt?

  superkarma: 0 20.10.2004, 11:54:07
 2. avatar
  [38] Markýza [*]

  Úžasné, děkuji Merylko za povzbuzení v jinak úplně šedivém pracovním dopoledni, hned se mi bude líp dělat. Dobře jsem se pobavila.

  superkarma: 0 20.10.2004, 11:41:50
 3. avatar
  [37] gerda [*]

  příběh skoro jako z černé kroniky: manželka chtěla manželovi připravit oblíbenou pochoutku, vařené vepřové koleno s jablečným křenem. Kolena, jak známo (vepřová) bývají chlupatá a nevábná, takže paní vzala holicí strojek, koleno oholila a pak dala vařit. Co se nestalo? Manžel ještě před konzumací odhalil "vousy cizího muže" ve svém holicím strojku, ztropil doma úžasný virvál a dlouho trvalo, než se uklidnil a nechal si to vysvětlit. Potom vařte...

  superkarma: 0 20.10.2004, 11:28:23
 4. avatar
  [36] LenkaH [*]

  a nějaká ta housenka tam určitě taky zústala...

  superkarma: 0 20.10.2004, 11:17:46
 5. avatar
  [35] Wiki [*]

  Meryl: no co, nepredvareny se taky delava...ale asi ne cely :oD

  superkarma: 0 20.10.2004, 11:01:07
 6. avatar
  [34] Ijka [*]

  Já jsem kdysi jako mladá manželka pekla kachnu,kterou jsme dostali od tchýně.Kachna byla normálně s peřím a musela se škubat.Jenže mě se to moc nepovedlo,takže jsem ji upekla normálněi s těma brky.A pak po upečení jsem ty brka vytahovala kleštěma .Ale jinak byla chutná...

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:53:30
 7. avatar
  [33] k@tchabinka [*]

  naja.. a ted uz nedostanu ani kokino ani lizatko ani zmrzlinu:((( to sem si to pekne po****:)))

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:45:22
 8. avatar
  [32] k@tchabinka [*]

  mno.. ujde to

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:44:35
 9. avatar
  [29] Jupíí [*]

  Rozhodně měla cit pro estetiku, musela to být nádhera, nevím, co ty chlapi pořád mají

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:13:38
 10. avatar
  [28] Luciš [*]

  No ale my v jídelně jsme takový květák, totiž osmažené poloviny ve škole fakt dlabali To jen my baby se doma prčíme, aby ty růžičky byly co nejmenší křupavé

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:12:12
 11. avatar
  [27] Žábina [*]

  Meryl: možná kdyby ho předvařila, nový recept by byl na světě

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:09:43
 12. avatar
  [26] Luciš [*]

  to snad ani néni pravda

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:08:59
 13. avatar
  [25] marcellina* [*]

  pěknej clanek

  superkarma: 0 20.10.2004, 10:08:53
 14. avatar
  [23] Hannah01 [*]

  Skvělý článek, květák mě dorazil

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:39:23
 15. [22] Pavla_b [*]

  Merylko, úžasnej článek:-) Představuju si ten celej květák na talíři:-)

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:33:23
 16. avatar
  [20] Lhasa [*]

  Merylko

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:16:01
 17. avatar
  [17] Žábina [*]

  moc pěkný článek ...a myslím že uhodil hřebík na hlavičku....
  včera jsem jela z práce, proti mě seděly dvě babči a celou cestu se bavily o tom, jaká je to hrůza, zůstat sama, opuštěna dětmi, které považte mají tu drzost že mají svoje rodiny, chodí do práce a neví samou starostí kam dřív skočit...a tím pádem na ně nemají čas....
  chtělo se mi říct - a co vy když jste byly mladé? možná že vše taky nebylo ideální, že jo

  superkarma: 0 20.10.2004, 09:02:30
 18. avatar
  [15] Chameleonka [*]

  Scéna z Justinčina konkursu mi dost hodně připomněla moji maminku, akorát že tam to bylo trochu jinak. Ona strašně ráda a hezky tancovala a všimnul si jí pro změnu její strýček, svého času ředitel jednoho oblastního divadla a současně profesor na konzervatoři a také režisér. A prý aby přišla jednoho dne do Národního divadla, že ji tam představí komusi, kdo ji zařadí do baletní přípravky a u koho bude tanec studovat. Podotýkám, že jí bylo 14 nebo 15 let. Vydala se tedy na udanou adresu, babička stejně jako ta v článku čekala a čekala a dlouho se nic nedělo a když se dcerka vrátila domů, ihned se na ni vrhla, jak tedy to dopadlo. "Nijak," odvětila moje mami. Nemínila se o tom bavit, prostě prohlásila, že tam žádnej profesor ani nikdo jinej nebyl, tak se sebrala a otočila a šla pryč. Teprve když večer zavolal rozzuřenej strejda, vysvětlilo se to. Mami čekala na chodbě, až někdo otevře dveře a řekne jí, ať jde dál. No a oni za těma dveřma čekali, až na ně někdo zaklepe. No a tak se z mojí talentované maminky nestala tanečnice ani choreografka, nýbrž učitelka

  superkarma: 0 20.10.2004, 08:40:04
 19. avatar
  [14] mam-ča [*]

  gerda: To já jsem stahovala i bažanta. Kdo by se s tou rozstřílenou kůží škubal !
  Jednou jsem bažanta nechala omylem v troubě zpopelnit. Když se rozptýlil dým, naložila jsem kuře do divokého koření, přisypala pár broků, a jak si všichni pochutnali ! Ale že je to ten ulovený bažant, jsem je tedy neukecala, no...

  superkarma: 0 20.10.2004, 08:34:42
 20. avatar
  [13] gerda [*]

  mam-ča: to mi připomnělo onen fór, jak plačící novomanželka vítá svého manžela myslivce v době oběda slovy: "já už od rána doho zajíce škubu a pořád nemůžu být hotová!"

  superkarma: 0 20.10.2004, 08:26:00
 21. avatar
  [11] mam-ča [*]

  Aja: Celej květák je nic, proti kuřeti upečenému i s igelitem. Dřív se prodávala mražená kuřata, ve kterých byly uvnitř vložené vykuchané drůbky v igelitovém pytlíku. Kamarád měl squělou ženu, která hovořila několika jazyky, byla vychována k tomu "vést dům", ale nějak se při její výchově nepočítalo s tím, že by se byť jen letmo přiblížila k plotně.
  No, na druhý pokus si našla devizového cizozemce, tak teď už děvče vařit nemusí.

  superkarma: 0 20.10.2004, 08:14:35
 22. avatar
  [10] Aja [*]

  Heeezkýýý... Tyy, ten celej květák, že tak technicky zvládla...

  superkarma: 0 20.10.2004, 07:53:57
 23. avatar
  [9] gerda [*]

  pěkný příběh. Ještě jsem čekala pointu, že po listopadu 89 jim byla v restituci vrácena továrna a Justina se dočkala zasloužené satisfakce

  superkarma: 0 20.10.2004, 07:03:32
 24. [8] Zuzanicka [*]

  Skvělý článek

  superkarma: 0 20.10.2004, 06:52:22
 25. avatar
  [7] Gita [*]

  Skvělé

  superkarma: 0 20.10.2004, 06:50:45
 26. avatar
  [6] Dudlajlama [*]

  <sml26,

  superkarma: 0 20.10.2004, 03:58:09
 27. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  ........... Meryl...... Jak je to prijemne te zase cist.... Diky!

  superkarma: 0 20.10.2004, 01:35:30
 28. avatar
  [3] Minda [*]

  Moc pekné

  superkarma: 0 20.10.2004, 01:16:24
 29. avatar
  [2] trdlo [*]

  Paradni clanek

  superkarma: 0 20.10.2004, 00:22:45
 30. avatar
  [1] Jarunka [*]

  ... celý obalený a pečlivě do zlatova opečený…

  superkarma: 0 20.10.2004, 00:09:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme