Dokázal imitovat ptáky, zvířata, hudební nástroje, gramofon i větrák. Kamkoli přijel, budil rozruch, byl oblíbený a slavný. Miloval rychlá auta, armádu, uniformy a sport. Nedaleko Prahy měl statek, kde choval krávy. Každou z nich měl pojmenovanou podle postav ze slavných oper (Carmen, Libuše, Mařenka…). A o hudbě řekl, že je malbou, na kterou se člověk dívá ušima. Josef Vlastimil Burian.

Komiků král se narodil v Liberci mamince Marii a tatínkovi Antonínovi 9. dubna 1891. Na pražský Žižkov se rodina přestěhovala, když bylo Vlastimilovi deset let. V hlavním městě byl Burianův otec úředníkem vybírajícím potravinové daně a svého syna Vlastu pravidelně brával do Národního divadla na opery. Tu si Burian junior zamiloval, sám zpíval na kůru.  V Praze se pak také Josef Vlastimil na obchodní škole vyučil obchodním příručím.

Ve škole života není prázdnin, ani svátků, ani nedělí.“

Heslem všechno co děláš, dělej rád, se řídil i mladý Vlasta Burian. A dařilo se mu, ať už popadl tenisovou raketu, sedl na kolo, nebo se postavil do brány ligového klubu A. C. Sparta. Záliba ve sportu časem ustoupila divadlu. Bavičské nadání Vlasta Burian nejdříve uplatnil na večírcích svých přátel a brzy se mu otevřely dveře k veřejnému vystupování. Vlastimilův otec Antonín, který byl sám ochotníkem, syna od kariéry umělce zrazoval, ale když ho při jednom z veřejných vystoupení hospodě zahlédl, usoudil, že je výborný komik, a již synovi k postupu na trůn krále komiků nebránil.

Hrdinný kapitán Korkorán, 1934 (režie Miroslav Cikán)

dkdkdd

Burian začal nejdříve vystupovat v malých, vedlejších rolích ve velkých divadlech (Na Vinohradech, Švandovo divadlo). Za to, že se Vlasta Burian stal miláčkem publika, vděčí i Karlu Hašlerovi, na jehož doporučení začal působit v různých kabaretech (Rokoko, Červená sedma, Bum, Montmartr). I po 1. světové válce, když dostal příležitost k větším rolím v seriózních divadlech, přesto nejčastěji hrál v kabaretech.

„Na českou podlahu český perský tepichy!

Později, když se stal Vlasta Burian slavnějším, založil vlastní divadlo – Divadlo Vlasty Buriana, které mělo první představení 1. září 1925. Když se divadlo v roce 1930 přestěhovalo do Lazarské ulice, vybudoval Burian nejen prosperující divadlo, ale i dílny, fyoer, ateliér, módní salon, a dokonce vlastní kino „Vlasta,“ kde se promítaly Burianovy filmy. Divadlem Vlasty Buriana prošlo mnoho skvělých herců jako například Jaroslav Marvan nebo Čeněk Šlégl.

Vlasta Burian s Jaroslavem Burianem ve filmu Tři vejce do skla

dkkdkddd

„Nedošínská filmuje nejraději s Plachtou, poněvadž když se rozpláče, má se alespoň do čeho utřít.“

V letech 1923–1956 Vlasta Burian účinkoval ve 4 němých a 36 zvukových filmech. Po prvotní komedii Tu ten kámen (z roku 1923, která se bohužel nedochovala) bylo jasné, že tento fenomenální komik nenechá kámen na kameni.

rozruee

Pro zvukový film Buriana objevil režisér Karel Lamač, který s ním natočil film C. a K. Polní maršálek, komedie On a jeho sestra, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Funebrák, Nezlobte dědečka,

Ducháček to zařídí (Ladislav Hemmer, Vlasta Burian, Adina Mandlová), režie Karel Lamač, 1938

duchcddd

a U pokladny stál. Pamatujete si na nemocničního ošetřovatele Kryštofa Rozrucha, který byl vše, jen ne povrchní?

Na plátně a divadelních prknech probouzel salvy smíchu už jen tím, když se objevil. Jaký byl však soukromý život krále komiků?

„Společnost Buriana znala jako zábavného společníka. V soukromí byl však melancholický, náladový a měl deprese – trpěl maniodepresivními stavy. I proto se často uzavíral ve své vile v Dejvicích, kterou měl elegantně a luxusně zařízenou. Každodenně sportoval, proto měl ve své vile velikou tělocvičnu a u vily postaven bazén a tenisový kurt. Vždy ráno se projížděl na kole a pořádal přátelské tenisové zápasy i mimo Prahu. Byl také velkým mecenášem sportovců, jak profesionálních (sponzoroval také národní cyklistické mužstvo), tak amatérských. Dnes už téměř neznámá je vzpomínka jedné pamětnice, která viděla Buriana, jak hází nezaměstnaným dělníkům, kteří hráli fotbal se starým roztrhaným míčem, nový míč, aby mohli lépe sportovat.“ 

Dceru Emilku Burianovou (narodila se den před Burianovými narozeninami 8. dubna 1912) měl za svobodna s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou. V roce 1919 se oženil s Ninou Červenkou, která byla jeho největší oporou a věrnou obdivovatelkou.

Říká se, že Nina musela být na každém Burianově představení. Když se zpozdila, Vlasta nechal pozdržet představení, dokud jeho žena nebyla ve své lóži.

Vlasta Burian s Mílou Reymonovou ve filmu Tři vejce do skla, 1937 (režie Martin Frič) 

tri

„Nejsnadněji zakopne stonožka“

Rok 1944 byl v životě Vlasty Buriana zlomovým. Nejprve jeho divadlo zavřeli Němci a po válce byl zatčen Čechy. Král komiků, který své diváky zbožňoval a těšil je laskavým humorem během těžkých válečných let, byl zavřen do společné cely s „esesáky“ a „kriminálníky“ a ponižován. Na intervenci Jana Masaryka byl propuštěn a vyšetřován na svobodě, soud jej nakonec osvobodil. Tisk se však k celé kause postavil negativně, Burian byl znovu uvězněn, za kolaboraci s německými okupanty odsouzen na několik měsíců k těžkému žaláři a pokutě půl milionu korun.

Smutný návrat a konec

Po propuštění byl Burianovi zabaven prakticky veškerý majetek, včetně vily, a co bylo nejhorší, následujících pět let nesměl hrát. Měl velmi podlomené zdraví.

V jeho vile byla zřízena školka. Traduje se, že když šel Burian navštívit děti, které pobývaly v jeho bývalé vile, nepřišel nikdy s prázdnou. Ze začátku musel pracovat tvrdou manuální prací, byl vážným v severočeských dolech, pak jako poslíček pracoval na horských chatách, kde jezdil s autem pro rekreanty ROH a v kuchyni pak škrábal brambory.“
Za těch pět let, kdy Vlasta Burian, který divadlo miloval, nesměl hrát, se změnil. „Byl skromnější, ze sportovce s výbornou fyzickou kondicí se stal stařík – zestárl tak o deset let. Vězení a pronásledování mu podkopalo zdraví. Teprve v roce 1950 mu byl herecký distanc zrušen, po zkušebním představení v Městském divadle v Kladně Burian začal hrát v divadle v Karlíně, na přímluvu Jiřího Frejky a Jana Wericha. Od svého vyhození v roce 1953 začal vystupovat na různých estrádách, které mu úplně podkopaly zdraví – měl problémy se žílami a velmi mu otékaly nohy, proto nemohl chodit a musel při představení sedět, ale přesto bavil desítky lidí.“

„Někteří fotbalisté prý mají podkopané zdraví.“

Humor i komika Vlasty Buriana byly stále na dobré úrovni, ale ztratily podstatnou část dřívější hravosti, lehkosti a osobitosti, což přiznával Burian sám. „Známá je jeho smutná poznámka určená fanouškovi, který chtěl, aby se mu podepsal na fotografii jako „Vlasta Burian, Král komiků“: „Král? Kdepak král! Teď už jenom králíček...“

Musel hrát, i když byl nemocný, aby se uživil. Poslední představení svého života odehrál s těžkým zápalem plic, zemřel na plicní embolii 31. ledna 1962. Vlasta Buria zemřel doma, v náručí své největší obdivovatelky, která mu byla oporou i v těch nejtěžších časech, manželky Niny Burianové. Nina pak zemřela o devět týdnů později, podle pamětníků na manželově hrobě... 

 

„Nyní bych měl říci něco hlubokého. Komika se však nedá definovat. Jsem z velké části nevinen pohoršlivou skutečností, že se mi obecenstvo směje často dříve, než se objevím na scéně. Musím-li však přece říci něco vážného, tedy: Nevím, v čem můj humor spočívá, vím však, že mám řád člověka, že se mi všechno, co není upřímné a živé, zjevuje v groteskní podobě, že bych chtěl svou činností rozšířit trochu jasu, zdraví a přirozenosti v tomto životě. Jsou komikové, jichž humor prýští z jakéhosi zklamání, nebo smutku. Já se vždy v životě více radoval a snad něco z této radosti přeskakuje do hlediště.“ (Vlasta Burian)

Foto zdroj: Facebook, cs.wikipedia.org

čtěte také:

Reklama