Bulvár

To hrozné slovo „tchyně“ mě přinutilo napsat

„On je rozdíl dělat tchyni zeťovi a dělat tchyni snaše“. Také si to myslíte? Možná na tom bude něco pravdy. Přečtěte si zajímavý názor čtenářky Andus a podiskutujte si.

Ještě jsem nikdy nedávala žádný příspěvek, ale to hrozné slovo "tchýně" mě přinutilo. Mám dva syny a z tohoto důvodu jsem 2x tchýně. Jelikož jsem neměla žádné dcery, i když jsem po nich strašně toužila, mám obě své snachy ráda jako vlastní.

Ale člověk se může snažit, jak chce, a kolikrát to vyjde naprázdno, protože je tady maminka a s tou se porovnává vše. Snažím se jim neplést do domácnosti, ani do výchovy dětí, protože vytknout něco může jen maminka, ale tchýně bohužel ne.

Když se mi něco nelíbí tak zatnu zuby a mlčím a když odejdou, tak to s manželem spolu probereme a je klid. Když mě hodně naštvou, tak si pro sebe řeknu - budeš také tchýně,/obě mají  dva syny, čili já 4 vnuky/ ono se ti to vrátí. 

On je rozdíl dělat tchýni zeťovi a dělat tchýni snaše. Pro klid a pohodu v rodinách nevytknete nic synovi, ani snaše, protože by se vše obrátilo proti vám. Za celá léta jsem neměla s nimi ani jeden konflikt, myslím si, že mě mají rády a proto si myslím, že je lepší se jim neplést do života a nechat je žít po svém.

Vždy si vzpomenu na jednu kolegyni, je to strašně dávno - byla jsem ještě svobodná, ta v den kdy ženila syna řekla, tak jsem ztratila syna. Já jsem tehdy na ní koukala s nepochopením, ale dnes na to mám téměř stejný názor. Matka je matka a tchýně ke tchýně. Synové se téměř vždy přizpůsobí rodině ženy. Ale je to tak dobře, hlavně že jim to klape a nehádají se.                                              

Pozn. Jsou to strašná slova tchýně, snacha - v životě jsem je nepoužila. S děvčaty si tykáme a říkají mi obě mami, za což jsem ráda, protože jsme si blíž než kdybychom používaly vykání.

Andus

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Milá Andus, jsem ráda, že ozvala maminka synů (uznávám, že slovo tchyně je nehezké a možná trochu hanlivé), která s jejich manželkami tak dobře vychází. Je to vždycky o lidech. Pokud jste si přečetla všechny příspěvky, víte, že to není vždycky snadné. Kéž by se všechny matky synů chovaly tak velkoryse a telerantně jako vy.

 

 

   
02.02.2010 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [21] Rikina [*]

  andus — #20 raději ne. Sml57 Přítelkyně mého syna mi tyká a oslovuje jménem, kdyby mi říkala "mami", bylo by to komické. Věkem je spíše blíž tomu, aby mohla být pokládána za mou mladší sestru. Přesto by mě nikdy nenapadlo, že snad není pro mého "synáčka" dost dobrá, toť ptákovina. Naopak měl pacholek kliku, že si našel takovou prima ženskou a měl by si jí sakra považovat. Své tchyni, dávno již bývalé, také říkám jménem, a vztah máme, myslím, dobrý - již 15 let s jejím synem nežiju, nicméně jsem na návštěvě kdykoli vítána, a dycinky mě měla skoro jako za vlastní. Sml30

  superkarma: 0 03.02.2010, 00:12:20
 2. avatar
  [20] andus [*]

  Ještě bych chtěla říci, že pokud to jen trochu jde, tak děvčata svým tchyním tykejte a oslovujte je mami / pokud to ovšem chtějí/. Myslím si, že vznikne mez vámi daleko lepší pouto. Ona každá máma si myslí, že pro toho jejího synáčka není žádná dost dobrá,ale pokud je rozumná, tak jeho ženu přijme protože jí má její syn rád a ona je ráda, že je šťastný.Já jsem se snažila a myslím si, že je mezi námi krásný vztah. Když ony něco potřebují, tak se snažím vyhovět - a že toho málo není - uvařit, upéct, ušít, uplést, pohlídat děti a když potřebujeme něco my, tak se můžeme spolehnout, že nám pomůžou. Přeji všem, aby vám to klapalo tak, jako nám.

  1. na komentář reaguje Rikina — #21
  superkarma: 0 02.02.2010, 22:38:31
 3. [19] Pálivka [*]

  Mám dva syny a je pravda, že se více přizpůsobí manželčiným přáním. Jedna snacha mě oslobvuje křestním jménem a druhá mi říká babi. Nevadí mi to, protože ani já jsem nedokázala říkat mamince mého muže mami, říkala jsem ji babičko. Vždy více podporovala rodinu své dcery, když zemřel děda (můj tchán) její dcera dostala po rodičích dům a předtím i byt. A jak se zachovala její milovaná dcera ke  své matce? Dala ji do domova důchodců.Babičku nejvíce navštěvuji já, až nyní asi v 79 letech mi nabídla tykání, ale já už jí tykat nemhou. Babička mi pořád opakuje, že je mi moc dlužna, ale já chci, aby alespoň měla trochu radosti. Na svátky ji bereme do rodiny, od své dcery se toho nedočká.

  superkarma: 0 02.02.2010, 19:09:28
 4. avatar
  [18] Aprilka1 [*]

  tak jsem si říkala, jestli se tu dneska objeví i pozitivní článek, tak jsem ráda Sml67

  -

  osobně bych tchýni "mami" neříkala, to mám jen jednu, ale tykáme si a říkáme jménem. je pravda, že jsem se tomu bránila, nějak mi to nešlo, ale časem to přešlo a ted pohoda. tchýni mám dobrou, nestěžuji si Sml67

  superkarma: 0 02.02.2010, 18:43:32
 5. avatar
  [17] Dante Alighieri [*]

  Mně moje tchýně tykání taky nabídla, ale bylo to na mě moc brzo, tak jsem jí bez vysvětlení dál vykala a vykám. Sml15 Měla jsem jí to vysvětlit hned, že mi to nejde, protože to vypadá docela divně. Hlavně z mojí strany pořád cítím, že mezi námi tohle stojí. Ona na to ale určitě nemyslí, to je mi jasný. To jen já... Sml26

  superkarma: 0 02.02.2010, 17:05:30
 6. avatar
  [16] Odemětobě [*]

  Slovo tchýně je hrozné, často bývá ale lepší než osoba jím označovaná.Sml30

  Já jsem nechtěná snacha, maminčin mazánek si nepřivedl žádnou poslušnou puťku,která by na ní byla závislá, ale samostatnou holku do nepohody a ke vší hrůze ještě vysokoškolačku.Naštěstí jsme nebydleli v jednom bytě a s dětmi mi se švagrou pomáhaly, jen když ony si chtěly děti "vypůjčit". Pak to ovšem vypadalo tak, že když jsme všichni 4 ležely s těžkou chřipkou, nenakoupily,neuvařily, mezi dveřmi vycouvaly aby se nenakazily. Vdaná jsem 24 let, 5.rok máme tchýni nastěhovanou v našem domě, i když v jiném patře. Zkoušela s námi orat a komandovat, jenže narazila, manžel jí důrazně vysvětlil mantinely. Maminko bych jí nikdy neřekla, mám jen jednu, tykání mi nabídla, ale nebylo to upřímné /spíš že se její kolegyně divily že jí vykám/.Je to dobře,asi bych ji jednoho dne upřímně poslal do p...Prahy.Sml16

  Manžel mým rodičům vyká, říká,že si jich velice váží a tykání ani po několikerém nabídnutí nepřijal. O to víc ho rozmazlují.Sml16

  Taky budu tchýně, jednou zeti,jednou snaše. A už teď každého potencionálního adepta upozorňuji, že budu megera tchýně. Ne ane je odradit.Sml30

  superkarma: 0 02.02.2010, 16:38:50
 7. avatar
  [15] Věrulinka [*]

  DSříve se říkávalo: panimáma Sml67Sml30

  superkarma: 0 02.02.2010, 16:04:38
 8. avatar
  [14] Pepette [*]

  Taky nesnáším slovo tchýně - ikdyž sama tchýně jsem pro své dva zeťáky. Naštěstí s nimi oběma vycházím moc dobře a mám je ráda. Oba mně i manželovi tykají - jeden z nich nás oslovuje křestním jménem a druhý nám říká maminko a tatínku (je cizinec - Francouz). S oběma mladýma rodinama máme moc hezké a spíš kamarádské vztahy a snažíme se jim pomoct - většinou s dětma.  

   Já sama jsem své tchýni a tchánovi také tykala a oslovovala je mami a tati (tak jak si to přáli), stejně jako můj muž mé rodiče. Ikdyž jsem se hodně snažila, a vyhýbala se sebemenšímu konfliktu - přesto jsem vždycky podvědomě věděla, že mě moje tchýně "nemusí". Ale bylo mi to celkem fuk, protože jsme s nimi pohromadě nikdy nebydleli, takže o vzájemných návštěvách byl vždycky klid, protože případné špičky, nebo různé narážky jsem dokázala přejít, jakobych neslyšela .. Moji rodiče měli mého muže rádi jako vlastního.

  Myslím, že je pravda co se říká, že tchýně se zetěm se snese mnohem líp, než tchýně se snachou. Ale je to škoda, že.

  superkarma: 0 02.02.2010, 15:55:35
 9. avatar
  [13] mio [*]

  maje — #4 Předpokládám, že ona tobě tyká. Nemá pak ještě víc navrch??My jsme si potykali ještě dávno před svatbou. Manželové máti říkám jménem, ale jeho tatínkovi říkám dědo, on se totiž jmenuje stejně jak manžel, a to je pak zmatek..

  superkarma: 0 02.02.2010, 15:40:49
 10. [12] Milanka [*]

  Manželovým rodičům tykám a říkám mami a tati. Zrovna tak můj muž oslovuje moje rodiče, manželky od bratrů z obou stran taky. Strýc i teta z  obou stran, sestřenice, bratranci atd. si tykáme. Tím, že říkám tati a mami si nedovolím říct něco nevhodného. Kdybych říkala jménem, byla by tu možnost občas říci něco nepěkného. Naše snachy nám říkají taky mami a tati a zatím je vše v pohodě a právě tak i strajdám a tetám tykají. Jsme prostě jedna velká rodiny.

  superkarma: 0 02.02.2010, 15:16:21
 11. [11] dadma [*]

  Je to pravda,jak píšeš, že syn se více  začlení do rodiny své ženy.Můj syn si se svojí družkou koupil dům a protože zemřel otec jeho družky vzali babičku s sebou.Ona bydlí dole a mladí nahoře.Nic proti tomu nemám,myslím že spolu vycházejí velmi dobře.Ale myslím si,že kdybych se ocitla v takové situaci já,že mě by jeho družka do domu nevzala a ani já bych se tam asi necítila dobře.Neměly jsme spolu nikdy žádný konflikt,ale ona ví ,že já nejsem moc ráda,že je s ní.Ale nikdy jsem jim do vztahu nemluvila.Ona je od syna o 10 let starší a je jí přes 40 let,takže od syna se žádných vnoučat nedočkám.

  superkarma: 0 02.02.2010, 15:03:10
 12. avatar
  [10] Alenka0010 [*]

  Nikdy, nikdy bych tchýni "mami" neřekla, přestože po rozvodu rodičů jsem to s vlastní mamčou neměla lehký. Už jen proto, že si to vynucovala a moji mamku při sebemenší příležitosti i přede mnou pomlouvala.Sml15

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:57:38
 13. avatar
  [9] maje [*]

  na druhou stranu - ono je to těžké. my nadáváme na tchýně, ony na nás - snachy a zetě. takže tolerance by tam měla být vzájemná, aby byly vztahy v pohodě. protože na vlastních dětech většinou přehlížíme to špatné, ale u druhých to vidíme

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:56:17
 14. avatar
  [8] denkas [*]

  jastura — #1 Taky bych nemohla řikat tchyni mami! přijde mě to divný! Už ji dávno nemám,ale oslovení sem se dost vyhybala a když tak jsem řekla babička! A ani mě to nikdy nenavrhla! Mě zeťáci a snachy taky neřikaj mami. Jeden mě řikal jménem a jinak  řikaj babi!Sml80

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:56:12
 15. avatar
  [7] kometa [*]

  musím říct, že s tebou naprosto souhlasím. Proto jsem strašně ráda, že mám samé holkySml30. Jenže člově nikdy neví. Někdy se ty vztahy mohou neuvěřitelně zamotat.Sml22

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:49:33
 16. avatar
  [6] delfi.na [*]

  Bambulka1 — #2 souhlasím, taky by mi to nešlo ... takže jsem ráda, že tchýni mohu říkat jménem a tykat. Pohoda.

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:48:28
 17. avatar
  [5] enka1 [*]

  Ještěže existuje "babi"

  superkarma: 0 02.02.2010, 14:47:43
 18. avatar
  [4] maje [*]

  mio — #3 já jí vykám, přestože mi už několikrát tykání nabídla. ale mám strach ji tykat, abych jí pak neposlala do Sml64..e. v rozrušení

  1. na komentář reaguje mio — #13
  superkarma: 0 02.02.2010, 14:46:05
 19. avatar
  [3] mio [*]

  jastura — #1 taky to tak mám. Ač mám manželovu maminku fakt ráda, říkám jí jménem.

  1. na komentář reaguje maje — #4
  superkarma: 0 02.02.2010, 14:43:46
 20. avatar
  [2] Bambulka1 [*]

  je dobré poznat i druhou stranu ,také třeba jednou budeme tou onou tchyní,ale opravdu je lepší nechat je žít si svůj život ,když budou chtít poradit určitě příjdou sami .

  Závidím těm ,kteří dokáží své tchýni říci Mami mě to z pusy prostě ,nejde a nejde

  1. na komentář reaguje delfi.na — #6
  superkarma: 0 02.02.2010, 14:41:47
 21. [1] jastura [*]

  Nemohla bych přítelově mamince říkat mami (bohužel zemřela loni po velkém boji s rakovinou), byť ji mám ráda a mrzí mě, že odešla. Maminku mám jen jednu, ale tuto paní bych za tchýni měla ráda

  1. na komentář reaguje mio — #3
  2. na komentář reaguje denkas — #8
  superkarma: 0 02.02.2010, 14:36:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme