Domácnost

To dítě snad žije ze vzduchu!


„Nemůže být můj syn podvyživený, když tak málo jí? A jak to, že mu jedno pořádné jídlo za týden, které tedy s chutí s ní, stačí? Kde se v něm bere tolik energie? Jak to, že nemá hlad?“ bědovala nedávno jedna maminka asi šestiletého hošíka. Klučík byl aktivní, pobíhal celou hodinu kolem nás jako ještěrka a známky únavy nejevil. Nabídla jsem mu oběd, ale pravil, že nemá hlad. „No vidíte,“ ozvala se ta paní, „a takhle je to s ním pořád. Držet ho u jídla, dokud ho nesní, tak tam sedí tři dny. On snad žije ze vzduchu,“ dodala.

 

Žijí ze vzduchu?


Některé děti opravdu potřebují mnohem méně jídla než jiné. A přesto jsou pěkné, nejsou podvyživené a podle některých maminek, majících takového potomka, i zdravější než jiné děti. Kde to berou? Jedí snad někde tajně, když doma nemají hlad?


Lenka Sýkorová z dětského endokrinologického centra v Motole k tomu říká:
„Energetický potenciál každého jedince je opravdu velmi různý a jeho potřeby rovněž. U těchto dětí je zřejmě zdroj energie v tom, že jejich tělo si jaksi umí vybrat to nejlepší, a následně to uschovat a hospodárně použít. Nemyslete si, že dítko nemá hlad nikdy. Tyto děti zpravidla opravdu vynikají schopností, jak se říká, nafutrovat se jednou za tři dny a pak z toho žít.


Jak ale některým rodičům často uniká, tyto děti pojídají během dne často energeticky velice bohatou stravu. Například tu zobnou nějakou sušenku a jindy čokoládu, nebo třeba hodně upřednostňují ovoce. Nelze se pak divit, že rodiče překvapí, že dítě u večeře a hovězího na houbách s knedlíkem nejeví žádné nadšení. Více sledujte své dítě, a jestliže nejí sladkostí příliš a prokládá své záliby ve vláknině ovocem, netřeba mu do jeho programu moc zasahovat.“

 

Jí jako kobylka a netloustne


Naproti tomu jiné děti mohou sníst cokoli, a stejně nepřiberou. Vypadají jako krmený šindel, ale k obědu toho snědí víc než táta. Takový capart se ráno probudí, posnídá tři chleby, půl litru kakaa a v jedenáct hodin už slídí, co bude k obědu. Za noc se ještě třikrát vzbudí a vyluxuje lednici.

 

Navzdory tomu, že jeho apetit připomíná aktivity kyseliny solné, vypadá, jako by se právě vrátil z koncentráku. Čím to je, že někdo sní rohlík a přibere tři kila, a jiný zhltne, na co přijde, a nic?


Šárka Koreňová z poradny pro zdravou výživu:


„Může za to více faktorů. Když nepočítám genetickou výbavu, kterou dědíme po předcích, je jedním z viníků  naše slinivka a jí produkovaný inzulín. Každé tělo si poradí díky funkčnosti tohoto orgánu s přísunem potravy jinak, protože právě tento mechanismus zodpovídá za trávení a hospodaření s cukry.

 

Jinak je tady také štítná žláza. Zjednodušeně řečeno, čím více pracuje štítnice, tím je člověk méně náchylný k tloustnutí. Stav, kdy je štítná žláza řekněme funkčnější, není třeba nijak léčit, pokud dítě nebo i dospělý člověk po té, co jí, nehubne.“

 

Metráček


Třetí případ je horší, protože obezita u dětí i dospělých je vlastně už taková nemoc a hlavně s sebou hodně zdravotních problémů přináší. Některé děti jsou vysloveně rozežrané a za nezodpovědné účasti rodičů, kteří snad ve strachu, aby jim malý otesánek nehubl, mu předkládají, co hrdlo ráčí, a jejich ratolest si vesele kyne.


Lenka Sýkorová z dětského endokrinologického centra v Motole:  


Někteří rodiče jsou v tomto smyslu opravdu nepoučitelní. Většinou to bývají takoví vychovatelé, kteří třeba dlouho děti mít nemohli, a pak se obávají, aby jejich vymodlený andílek nedejbože neochořel z nedostatku potravy. Navíc je jim často proti mysli cokoli tomu broučkovi odmítat. Dostavují se k odborníkovi až ve chvíli, kdy jejich dítě již není pěkně macaté a nemá roztomilé faldíčky, ale je otylé a nemocné.

 

Tuk, který se nekontrolovaně ukládá, je potažmo zdrojem zdravotních komplikací. Takové dítě více namáhá snad všechny tělesné orgány, včetně srdce, a viděla jsem již několik dětí, kterým se díky otylosti například počala již v útlém věku bortit klenba, a to je pro budoucnost jejich zdravé chůze fatální. Pokud má vaše dítě sklon k otylosti, je potřeba v jeho vlastním zájmu velmi pozorně kontrolovat, co a kdy jí. S tím poradí každý dietolog a včas by vás k němu měl poslat spádový dětský lékař.“

 

Nechutenství


Není nad osobní příklad. Jako dítě jsem měla k jídlu doslova odpor. Jakýkoli druh pokrmu, který jsem byla nucena pozřít, mi působil neskutečná muka. Navíc, moji rodiče ve strachu, že se jim ztratím bez pohřbu, neustále hlídkovali, jestli to, co mi předložili, jím. Pokud jsem  vzala do úst kolečko šunky, za dvacet minut jsem vyplivla zcela odborně dehydrovanou potravu, která se mi z pusy doslova vysypala. Poslali mě do ozdravovny, kde jsem ztloustla 7 dkg. Do první třídy jsem šla s váhou 15 kg. Dnes jím i v noci, žiju a netloustnu.

Tehdy ovšem nikdo nevěděl, že mou oblíbenou kratochvílí bylo sedět třeba hodinu v pšeničném poli a cpát se zrny. To jsem zajídala šťovíkem a nezralými jablky. V zimě jsem zase jedla oříšky a sušené švestky. Až dnes vím, jak bohaté jsou tyto věci na živiny. Jen jsem to tenkrát nikomu neříkala, protože jsem byla dítko mlčenlivé, a navíc se nikdo neptal.


„Dokud to nesníš, tak tu budeš sedět,“ byla každodenní rutina, a tak jsem se zabývala přemítáním, kam ukrýt nechtěné jídlo. V létě jsem vždy porci nepozorovaně vyhodila z okna a v zimě jsem kousky nakrájeného řízku házela do veliké vázy na doutníky. Ještěže se váza rozbila, když jsem byla na táboře, protože za červy, kteří byli uvnitř, by mě otec nejspíš zabil. :-)

Nutit dítě do jídla je nejlepší cesta k tomu v něm odpor k němu ještě více prohloubit. Dítě, které je nuceno třeba pod hrozbou trestu jíst, pokud nechce, si vypěstuje velice brzy jakýsi podmíněný reflex a jídlo si spojí se strachem, nepříjemnými pocity, a to jak psychickými, tak i tělesnými.  Nejedno dítě takto nevhodně motivované totiž při jídle prožívá nucení na zvracení anebo přímo dáví pokrm zpět. To je, jak jistě uznáte, velice nepříjemné. Jedna, dvě takové zkušenosti a dítě je stresováno už ve chvíli, kdy jen ucítí, že se v kuchyni vaří. Doporučuji, pokud má rodič pocit, že dítě patologicky nejí, navštívit dětského psychologa,“ říká Šárka Koreňová z poradny pro zdravou výživu. 

 

Že by geny?

Moje nejmladší dcera žije nejspíš také ze vzduchu, nebo zdědila zálibu v obilí a tajně prolézá lány. Do jídla ji ale nenutím, už proto, že si pamatuji, jak hnusné to je, když člověk musí pozřít studenou bramborovou kaši a scvrklý párek. (Navíc, taky máme velkou vázu.) Často odsune talíř s teplou večeří a zbaští fazole v tomatě z plechovky. Proč ne, fazole jsou také zdravé a Johanka spí odděleně. Každopádně prospívá a je zdravá.


Také je vaše dítko jako kyselina a neztloustne? Nebo je mu jídlo protivné, ale prospívá? Má problém s nadváhou? Nebo je to zlatý průměr? Jak jste na tom byli jako děti vy?

 

   
06.10.2008 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] next_way [*]

  brusinka: to je protoze zavidi :-) vsak kdo si muze dat tabulku cokolady a kybl zmrzliny po pulnoci?

  superkarma: 0 08.10.2008, 08:57:48
 2. [32] Brusinka [*]

  Vím, že je tady řeč o dětech nebo o tom jak jsme na tom byli my, jako malé. Ale já děti nemám a můj problém se netýká váhy v dětství, ale trvá dosud. Je mi 26 měřím 164cm a vážím 45 kg. Takže si asi dokážete představit jak vypadám. Tak jak by mě nazvali ostatní, kost a kůže a přitom jím nejvíc z naší rodiny. Už přes deset let mám pořád stejnou váhu. Co jsem vylezla ze základní školy, tak jsem nepřibrala ani kilo. Což o to mě by to nevadilo, jsem ráda, že se můžu cpát a nepřiberu. Nedokážu si představit, že bych měla někdy držet dietu, to bych raději umřela, prostě miluji jídlo. Jediný co mě trápí, jsou lidi okolo. Blízká rodina ne, ty ví jak na tom jsem. Ale takové ty tetičky a kamarádi, které jsem už dlouho neviděla nebo i prostě cizí lidi. Minimálně jednou denně mi někdo řekne, ježiš ty jsi hubená, neměla by jsi trochu jíst, podívej se na sebe, vždyť vypadáš jak z koncentráku atd...Strašně mi to vadí, já jim taky přece neřikám, že jsou tlustý jako prase a že by měli zhubnout. Trápí mě to a nedokážu jim to vysvětlit. Nikdo mi neřekne, jé ty máš novou barvu nebo ta bunda ti sluší, všichni se navážejí do mojí váhy.

  superkarma: 0 07.10.2008, 13:57:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] prece ja [*]

  jen počkejte. mám doma puboše 17 měří 187, váha 63kg, to co on sní najedno jídlo, mám já s dcerou na dvě.např kastrol omáčky, k tomu 3/4 knedle a pak má hlad.byly jsme na večeři : snědl svojí, dojedl po mě, snědl svůj zákusek, dojedl po mě a své sestře a doma si ještě dal talíř leča. hrůza.nejvíc mě naštve, když řekne: musím schodit 2 kila, tak si nedám dvě večeře. já chudinka trpím hlady, bych nějaké deko sundala a on mě ještě takhle provokuje.

  superkarma: 0 07.10.2008, 08:44:12
 2. [30] Korálek [*]

  mindulinka: Tak to jo, já měla vždycky postavu pro boj ve vysoké trávě a kosti snad dutý.

  superkarma: 0 06.10.2008, 22:55:58
 3. avatar
  [29] Julianna [*]

  Meander: mindulinka: přesně tak, nejsou tlustí, jen mají jinou kostru, jsou takoví už od mimča, pevnější, svalnatější, žádná obezita.

  superkarma: 0 06.10.2008, 22:25:06
 4. [28] mindulinka [*]

  Korálek: Meander: syn má ve 4 letech taky 20 kg - ale žádný špeky se nekonají - dokáže se přidržet na hrazdě a zvedat nohy - prostě má svaly, které jsou těžší než sádlo a hlavně měří 106cm. Je prostě hrubší konstituce, ale rozhodně nemá špeky.

  superkarma: 0 06.10.2008, 20:46:49
 5. [27] mindulinka [*]

  ToraToraTora: to ona mi je nestačí ani okomentovat, protože já jsem rychlejší. Ale schodila jsem těch 20 kg po klukovi, schodím je i teď po druhým - doufám.

  superkarma: 0 06.10.2008, 20:44:02
 6. avatar
  [26] Meander [*]

  Julianna: Proboha! Ty je jistě za co chytit, držátka ze sádla se dají vysochat všude

  superkarma: 0 06.10.2008, 20:03:49
 7. [25] Korálek [*]

  Julianna: ve čtyřech letech 20kg? Když jsem šla v 6-ti letech do první třídy, vážila jsem sotva 15 kg.

  superkarma: 0 06.10.2008, 18:03:56
 8. avatar
  [24] Michaela Kudláčková [*]

  Julianna:

  superkarma: 0 06.10.2008, 17:58:14
 9. avatar
  [22] kačinka [*]

  LídaKo: Furt lepší než kdyby byla cvalda. Z toho se blbě vyrůstá.

  superkarma: 0 06.10.2008, 16:00:51
 10. avatar
  [21] LídaKo [*]

  Julianna: 28 kg má moje nejmladší - bude jí 11 let a měří asi 146 cm nebo tak nějak. Zdravá, čilá, sportuje, jen je hrozný vyžle.

  superkarma: 0 06.10.2008, 15:56:39
 11. [20] T.J.T. [*]

  Tak to já mám jedno dvojče, které jí normálně a jedno, které jí jako kyselina (minimálně dvakrát tolik). Zkuste hádat, které je výrazně lehčí. Ano správně ta kyselina ...

  superkarma: 0 06.10.2008, 14:24:35
 12. avatar
  [19] Julianna [*]

  kačinka: taky jsem si jídlo cpala do všech koutů v puse, vypadala jsem jak křeček a plivala jsem ho venku, fuj.., hlavně maso. Kdysi dr. poradila mé mamce, že mi nemá dát tři dny jíst " však ona si řekne, přijďte v pondělí", přišla jsem - pro vodu.

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:38:49
 13. avatar
  [18] Julianna [*]

  S malým skoro pořád bojujeme s jídlem, jí jen málo, je hubený jak koza, a ještě ke všemu mu kde co nechutná. Když zahlásí, že má hlad, tak přemýšlíme, zda na něj něco neleze. Do 14 měsíců zvalil na co přišel, prostě pojedl všechno, pak dostal při nemoci antibiotika a od té doby se to s ním veze, nejdřív zrušil svačiny, začal méně pít a čím dál víc jedl s odporem, což mu vydrželo doteď, dr. tvrdí, že vypadá normálně, a že to mohly způsobit antibiotika..
  V šesti letech váží 18,5. V sobotu jsem vážila neteř 4 roky - 20 kg a synovce 7 let - 28 kg, oni mají úplně jinou kostru, mám je za co chytit, je to radost se dívat, jak jedí a jak vypadají.

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:33:13
 14. avatar
  [17] Ch.Z. Kochanská [*]

  ToraToraTora: Lindaa: Ony existují tabulky přírůstků? Copak to není individuální, kolik která přibere?

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:28:38
 15. avatar
  [16] kačinka [*]

  Do puberty taky nežravec, doteď si živě pamatuju, jak nade mnou stojí babička a že dokud to jídlo nesním, musím u něj sedět. Měla jsem úžasně zmáknutou techniku cpaní jídla do lícních prostor jak křeček, pak jsem to vyplivla do záchoda. Kolem 15 let jsem začala žrát jak dřevorubec, to mi vydrželo doteď a naštěstí nepřibírám.

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:18:06
 16. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Lindaa: nebude ti odpuštěno ani deko nad tabulkový přírůstek

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:07:02
 17. [14] Lindaa [*]

  ToraToraTora: já jsem se doted domnívala, ze tehotenství je jediný legální zpusob tloustnutí

  superkarma: 0 06.10.2008, 12:47:34
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  mindulinka: ...a taky tě tak děsně rozčiluje doktorka, když v poradně každý měsíc komentuje přírustky?

  superkarma: 0 06.10.2008, 12:41:51
 19. [12] mindulinka [*]

  Tak mě naštěstí od tloustnutí zachránil sport. Moje normální váha je 68kg na 173cm. Žádný tintítko, já prostě nemám kostru na 55kg - toho nikdy nedocílím. Teď jsem v 8 měsíci a doma se raději nevážím - doufám, že se po porodu dostanu alespoň na 70kg

  superkarma: 0 06.10.2008, 11:21:32
 20. [11] Korálek [*]

  Já to samý. Do puberty nežravec, od puberty kyselina. Ve dvaceti 160cm, 40kg.Po Prednisonu kulička, něco jsem shodila, v srpnu nemocnice, hop kila nahoru. Teď mám 60kg a nevím, co s tím mám dělat.
  Brácha kyselina největší, 178cm, 55kg, je mu 26let a nezamarodí a nazemarodí.

  superkarma: 0 06.10.2008, 11:08:55
 21. avatar
  [10] Ch.Z. Kochanská [*]

  Meander: Samice tura domácího.

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:55:41
 22. avatar
  [9] Meander [*]

  aabbzz: Tvoje dcera s celiakií sní housku?
  Ch.Z. Kochanská: Naše milá dětská doktorka věděla, že mi hrůzně vylítla váha po Prednisonu, ale neopomněla mě před celou třídou označit za obézní a dát mi letáček Rok před tím jsem vypadala jako z Dachau a to se jí taky nelíbilo

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:42:51
 23. avatar
  [8] Ch.Z. Kochanská [*]

  michaela.kudlackova: Měli to tam docela zmáknutý, fakt nám vyrobili hlad. Byli jsme pořád venku na mrzaivém vduchu. Takže jsem 5 kg přibrala a doma následně zas shodila.

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:37:17
 24. avatar
  [7] LídaKo [*]

  Já jsem asi do 11 let byla nežravá, pak se to otočilo a byla ze mě kyselina. Ale hubená jsem pořád, ve 44 a se 4 dětma...

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:26:00
 25. avatar
  [6] Michaela Kudláčková [*]

  Ch.Z. Kochanská: a vrátila jsi se jako cvalík?

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:17:36
 26. avatar
  [5] Ch.Z. Kochanská [*]

  Jsem ten případ s nechutenstvím a deportací do ozdravovny.

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:11:40
 27. [4] aabbzz [*]

  Má dcera také nechtěla jíst.Je malá a hubená a podle paní doktorky to je normální, že některé děti nejí. Mě se to normální nezdálo a v 7 letech ji byla diagnostï;kována celiakie. Po čtyřech měsícíh dodržování bezlepkové diety přibrala a dokonce sní celý oběd, 1 housku, atd. Je to krásný pocit vidět dítě jíst. Takže někdy není normální, že dítě nejí!!!!

  superkarma: 0 06.10.2008, 09:06:58
 28. avatar
  [3] Tulinka [*]

  Byla jsem kyselina,kde nic tu nic. v 16letech jsem měla 45kg Teď si dám taky na co mám chuť,ale už se víc hlídám je mi jednou tolik a mám o 10kg víc

  superkarma: 0 06.10.2008, 08:56:59
 29. avatar
  [2] Landriel [*]

  Váza!
  Já byla do puberty podobný typ, spráskala jsem k večeři 12 knedlíků, dva grepy a balíček oplatků a vypadala jsem jako po návratu z Dachau. Pak se to bohužel nějak podělalo a dneska se musím hlídat, jako skoro každý.
  No a moje dcera je na tom zatím taky tak - cpe se jako protržená, sladkosti miluje, ale vypadá, jakobych jí nedala najíst. Tak snad jí to vydrží.

  superkarma: 0 06.10.2008, 08:33:59
 30. [1] Lindaa [*]

  Moje dcera je králík. Az na nekolik krátkých období kdy si oblíbí jednu potravinu a tou se následujících nekolik dní ziví (napr. teplá pastika) tak je celý zivot ziva zeleninou a ovocem, vse pouze v syrovém stavu a obcas k tomu pridá nejaký jogurt. Sladkosti jí posledních pár roku a je v nich vybíravejsí nez v normálním jídle (radost jí udelá pouze zelatinové potvory, slané bramburky a orísková cokoláda) a zají je salátem. Je jí 14,5 roku, merí 170cm a vazí neco kolem 40kg.

  superkarma: 0 06.10.2008, 08:24:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme