Bulvár

To byl zase v noci brajgl!

 

Ve vlámské malířské rodině Bruegelů to vypadalo asi tak jako v německé muzikantské rodině Bachů. Anebo u našich Mánesů. Otcův talent přecházel na syny, ze synů na vnuky, ba i pravnuky. Zakladateli malířské bruegelovské dynastie Pietrovi zvanému starší říkali odborníci Bruegel Selský. To proto, že často maloval scény z venkovského života. Jeho prvnímu synovi dali přízvisko Pekelník, druhého nazvali Bruegelem sametovým – to proto, že svoje květinová zátiší maloval hedvábně třpytnými barvami.

 

Nejslavnějším ale přece jen byl a zůstane Bruegel nejstarší. Jeho hry dětí a tance sedláků a selek jsou plné jasu, smíchu a jadrného drsného humoru. Ale to je jen jedna stránka jeho díla. V jiných obrazech se za vnějším ruchem skrývá úzkost nad neřestmi světa, jeho pokrytectvím, lakomstvím, obžerstvím a nerozumem. Jeho „Triumf smrti“, „Vraždění neviňátek“ nebo „Spor masopustu s půstem“ naléhavě znázorňují bídu současného světa. Inspirace bylo ostatně všude kolem plno. V druhé polovině 16. století nebyla Evropa žádná selanka. Nizozemí drtila bota španělského dobyvatele, hořely ohně inkvizice a na popravištích tekla krev proudem. Tyhle obrazy musely k současníkům promlouvat s nesmírnou naléhavostí. Ani dnešního člověka ale nenechají klidným. Ti namalovaní lidičkové jsou zobrazeni s takovou spoustou realistických detailů, s takovou opravdovostí! Před jediným obrazem můžete prostát třeba hodinu, a pořád máte co objevovat.


Na Bruegelových nevelkých plátnech jsou směstnány stovky lidí a desítky dramat. Přes vnější klid jsou naplněny vnitřním napětím a spoustou symbolických významů. A právě tahle dramatičnost učarovala v otcových obrazech Pietru Bruegelovi mladšímu. Chtěl jít v jeho stopách – ale na to mu nestačily síly. Dovedl svůj vzor napodobit jen po vnější stránce. O hlubinách lidské duše nevěděl nic, zato miloval efektní davové scény, ruch, ostré barvy, žlutou, rudou a zelenou. Jeho nejoblíbenějším námětem byly divoké rvačky v putykách či požáry vesnic na pozadí temné noci. Anebo scény v pekle.

 

Jméno slavné rodiny se píše Bruegel a čte Bröchel. Ale někdy se píše i Breugel a vyslovuje se pak Bräugl. Už Bruegelovi současníci (a pak i jejich potomci) říkávali, když chtěli vyjádřit nějakou vřavu, zmatek nebo melu: To je jako Brajgl! Naráželi tím na divoké scény na obrazech Pietra Bruegela mladšího. A v tomhle významu přečkalo slovo staletí a zabydlelo se i v moderní době a současném jazyce. Podivuhodné jsou cesty etymologie... Tohle je ale asi jediný případ, kdy se jméno malíře stalo obecným pojmem. Jen na Holandsko ani na obrazy si při něm už dávno nikdo nevzpomene.

 

S použitím knihy „Proč se to říká" od kolektivu autorů.

   
19.07.2007 - Kultura - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Simba [*]

  Ratje: díky, to jsem nevěděla, kde se to slovo vzalo, jak prosté

  superkarma: 0 19.07.2007, 17:08:04
 2. [3] Ratje [*]

  Nejen brajgl, taky za slovicko "FLAMOVAT" muzeme dekovat Vlamum .

  "17. století v českých zemích zdomácněl výraz „flámovat“, poté co během třicetileté války dorazili z Flander do Čech bujaří žoldnéři Albrechta z Valdštejna (Wallenstein). Protože se však právě nebojovalo, trávili svůj čas s českým pivem ve společnosti neméně bujarých markytánek … své tažení do Čech jednoduše „proflámovali“. "
  viz http://www.mzv.cz/wwwo/default.asp?id=34861&ido=16836&idj=1&amb=3&ParentIDO=16836

  superkarma: 0 19.07.2007, 13:34:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme