Nejen kulturní památky, ale i přírodní pozoruhodnosti se v létě a čase dovolených stávají cílem zajímavých výletů. Jedním z nich jsou úžasné viklany na Blatensku zvané Čertovy náramky. Vypravte se na větší z nich se mnou.

V Jižních Čechách jsem se narodila, v Jižních Čechách jsem trávila prázdniny, do Jižních Čech se stále ráda vracím. Krajina zvlněná, nepokojná, plná rybníků a krásných lesů. A hlavně nádherných šutrů, které se „válejí“ podél cest, tvoří ostrůvky uprostřed polí, jsou z nich postaveny zídky, jako by je zdejší země rodila.

Jako samostatné obří balvany neskutečných tvarů a seskupení vzbuzovaly v lidech fantazii, inspirovaly je k příběhům a legendám a časem se staly turistickou „atrakcí“ a cílem výletníků.

Jako právě Čertovy náramky poblíž vesničky Slatina na Blatensku.

Váže se k nim pověst o bohatém sedlákovi, který nechtěl dát svou dceru chudému mládenci. Pod jedinou podmínkou. Když mu přes noc vysbírá všechny balvany z jeho polí. Mládenec věděl, že to sám nezvládne, a zavolal na pomoc čerta. Za příslib duše čert vysbíral všechny kameny, a když táhl poslední, zakokrhal kohout, čert ho upustil a zmizel. Úkol se mu nepodařilo splnit dokonale, takže smlouva byla neplatná a mladík si mohl vzít dceru bohatého sedláka.

Ale nenechte se mýlit. Kameny nejsou poskládány na sebe, jak by se mohlo zdát. Jedná se o skalnatý útvar, který takto zaoblila a vytvarovala eroze.

Je jen na vás, jestli to svým dětem prozradíte, nebo jim ponecháte iluzi z pověsti, kterou můžete vyprávět cestou na Velký čertův náramek. Věřte, že je bude bavit nejen pověst, ale i šplhání po kamenech.

Když to zvládl můj pes, zvládne to každý. Lezení po kamenech, byť se zdají být krkolomné, je opravdu snadné. A pokud dáte pozor, až se budete rozhlížet po kraji, tak  i bezpečné.

Přeju vám krásný výlet a hezké zážitky z mých milovaných Jižních Čech.

viklan

Alwin: „Povídám ti, pojď dolů!“ Já: „Povídám ti, pojď nahoru!“

viklan

„No vidíš, ještě kousek a jsi tady.“

klobouk

A na závěr módní policie. Jako bonus jsme si z výletu přivezli tyhle krásné bedly. Z výšky Čertových náramků se nedaly přehlédnout. Jedna z nich mi posloužila jako apartní klobouček a večer byla s ostatními snědena jako chutný řízeček. (pozn. pro kolegu: Jakube, já se nehrbím, to jen balancuji. :))

Mapu najdete ZDE

Čtěte také:

Tip na Výlet: Hrad Rabí

Reklama