Zdraví

Tlouštíkům hrozí Alzheimerova choroba

 

Američtí vědci zjistili, že vysoká hladina cholesterolu, která se vyskytuje především u obézních lidí, má vliv i na jejich mozkové funkce. Během výzkumu, který prováděli na téměř 10 000 pacientech, zjistili, že cholesterol ovlivňuje vznik Alzheimerovy nemoci. Výsledky své studie zveřejnili na Americké neurologické akademii v Chicagu.

„Alzheimerova choroba se nevyvine přes noc," prohlásila doktorka Alina Solomonová, která se na výzkumu podílela a dodala: „Má velmi dlouhou preklinickou fázi, která se nazývá ,tichá', což znamená, že nemoc se nijak neprojevuje, ale už existuje. Patologické změny v mozku se vyvíjejí po několik desetiletí."

Studie zjistila, že lidé s hladinou cholesterolu mezi 249 a 500 miligramy byli o 150 procent více ohroženi Alzheimerovou chorobou než ti, jejichž cholesterol byl pod 198 miligramy. Lidé s hladinou cholesterolu mezi 221 až 248 miligramy měli pravděpodobnost rozvinutí této nemoci vyšší o 125 procent.

Alzheimerova choroba je přitom nejčastější formou demence u starších lidí a lékařům se dosud nepodařilo zcela objasnit příčiny jejího vzniku.

   
26.05.2008 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme