Čtenářka Toráková, známá pod nickem TTT, nám poslala příspěvek, ke kterému jsem po vydatném obědě nebyl schopen vymyslet titulek. Děkuji Toráková za příspěvek. A já jdu shánět lahev sektu.

Prázdniny mého dětství si pamatuji jako jedno z nejkrásnějších období svého života. Trávila jsem je obklopena přírodou, Bydleli jsme na vesnici. Bylo naprosto zbytečné utrácet peníze za tábor. Kempovaly jsme se sestrou ve stanu na zahradě. Ráno jsem se nasnídala a šla ven. Oběd se odehrával tak, že jsem něco popadla do ruky, vypila polévku a běžela zase dál. Mamce se to moc nelíbilo, ale když dozorovala babička, nezdržovala zbytečně proces, otevřela okno a lifrovala proviant tudy.
Mé děti si to mohly zopakovat jeden týden, který strávily u našich. Koupání, houbaření, běhání venku do tmy, jídlo pod širákem, hráze na potoce, hrady z písku. . .
Loni jsme objevili úžasnou věc: lesní příměstský tábor. Po delší rozmluvě se mi jim podařilo udat i juniora, který se věkově lehce nevešel. V podstatě to funguje tak, že v osm ráno děti vyklopíme u lesního hřbitova a ve čtyři odpoledne zase naložíme tamtéž. Stěžejní myšlenkou tábora je: za každého počasí venku bez zdí a plotů. Náklady se mi z části rentují, protože každý den mne děti čekaly s rukama plnýma hub nebo borůvek. Jen první turnus se moc nevyvedl. Přes náš kraj se přehnala ničivá vichřice a škody v lesích byly rozsáhlé tak, že byl zakázán vstup. Druhý už byl v pohodě. Děti se vyřádily a komáři si též přišli na své.
K narozeninám jsem dostala od tchýně, že mi pohlídá na týden všechny tři. Ne, že by je jinak nepohlídala, ale prý je dar v tom, že je pohlídá zadarmo. Nu což, darovanému koni na zuby nekoukej. S manželem jsme to nekomentovali, protože jsme neměli slov. Naštěstí k tomu přihodila ještě oříškovou čokoládu, tak jsem neměla dlouho hořko v puse.
Když připočítám ještě dceřin klasický tábor. . . Zkrátka pytlíkujeme to, jak se dá.
Junior je příliš malý a tak ho vyštvat někam kempovat ani nemohu. Ale do budoucna s tím určitě počítám, ať to stojí, co to stojí. A naši budou za pár let v důchodu. mamka slíbila, že bude babičkovat a ráda.
Děti mají za ten rok plné zuby mě, já zase jich. Kdybych jim dopřála po snídani vyběhnout ven a vrátit se při setmění, jak pamatuji ze svého dětství, asi by se mi naučily do deseti fetovat nebo dojit automaty. A televize sice dětem škodí, ale mně daleko víc. Málem mi totiž rupla cévka v mozku, když jsem děti nachytala, jak s otevřenou pusou hledí na jakýsi japonský animák, kde měly hlavní hrdinky kozy větší než hlavu, pas jak kotník a kecy, že bravíčko je proti tomu  receptář prima nápadů. Asi to byl fakt saigon, protože jak proběhne na obrazovce nějaká cácora v lambádě a na šteklích, děti samy přepnou program.
Prázdniny jsou prázdniny a vnímám je tak dodnes, i když se mi scvrkly na pár týdnů dovolené. I když si s potěrem vzájemně pijeme krev, nechávám si největší část volna právě na léto. Čím méně času, tím víc si to společně užíváme se vším všudy.
Ačkoliv vždy vyprázdním jednu láhev sektu, že začal školní rok, vždy se znovu těším, až přijdou prázdniny.
Toráková
Text nebyl redakčně upraven


Co děláte s dětmi o prázdninách?

  • Posíláte je na celé prázdniny pryč?
  • Chcete si je užít doma v klidu?
  • Jak jste to měly v dětství vy?
  • Mají si děti od vás a vy od nich odpočinout?
  • Jaký je pro ně nejlepší prázdninový program?
  • Máte v tomto shodu s manželem, přítelem, s babičkou či dědečkem?

Vše mi posílejte na redakční mail

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás za příspěvek, který mne nejvíce zaujme (neslučujte s tím, že s ním musím nutně souhlasit) odměním. A protože ženě nejen v létě sluší kytice, tak ji jedné z vás ještě dnes pošlu.

Reklama