Zdraví

Tísňové volání - jak často ho využíváte?

Linky tísňového volání máme celkem čtyři. Když jsem tak uvažoval nad loňským rokem, došlo mi, že jsem je využíval opravdu hojně. Čtyřikrát jsem volal policii, jednou záchranku. Kolikrát jste volaly tísňové linky loni vy?

volání

Co se týče tísňového volání, měl jsem loni skutečně úspěšný rok. Klasikou je přivolávání hasičů k hořícímu odpadkovému koši, to se mi naštěstí loni nestalo. Zato jsem hned několikrát volal policii a jednou dokonce záchranku. A jaké že to byly situace?

 • 1. situace: Zachraňoval jsem narkomana

Když jsem jednou takhle šel do práce, zahlédl jsem na chodníku ležícího člověka. Byl mladý, slušně oblečený a cukal sebou. Dýchal, vypadalo to jako nějaký šok. Tak jsem přivolal záchranku.

Začali se shromažďovat další lidé, zkoušeli jsme s dotyčným komunikovat, ale když něco říkal, bylo to nesrozumitelné mumlání.

Pochvíli (k mému překvapení) přijela policie. Nejspíš je přivolal někdo jiný. Příslušník nám řekl, že je to známá firma a že se jedná o narkomana. Vzápětí tu byla záchranka, a tak už jsem se o problém nestaral a šel do práce.

 • 2. a 3. situace: Agresivní alkoholik

Vracel jsem se v podvečer domů a byl svědkem toho, jak nějaký podnapilý muž sprostě pokřikuje na kolemjdoucí. Pak se svalil na zem a zdálo se, že usíná. Řekl jsem mu, že tady nemůže spát, ale odbyl mě a spal dál. Bylo nasněženo. Tak jsem zavolal policii, protože jsem se bál o život dotyčného.

Do telefonu mě informovali, že už o dotyčném vědí a na místo jedou. A skutečně tu byla policejní hlídka velice záhy.

Třetí situace byla velice podobná a stala se na pěší zóně v Praze. Docela mě překvapila lhostejnost ostatních kolemjdoucích.

 • 4. situace: Nebezpečný přejezd

Jel jsem v noci přes železniční přejezd v Golčově Jeníkově, a co se nestalo. Potkal jsem zde vlak. Nutno říct, že strojvedoucí jel pomaličku, takže situace nakonec neskončila žádnou nehodou. Přemýšlel jsem, komu zavolat, protože strojvůdce na mě gestikuloval, že nejdou závory. Vytočil jsem tedy 112, a tam mě přepojili na policii. Vlídný hlas mi řekl, že o problému ví a že jde o poruchu na závorách, která bude odstraněna do tří dnů (bylo před víkendem). Vlaky prý mají nakázáno projíždět zde pětikilometrovou rychlostí.

Přišo mi to trochu málo, čekal bych nějakou větší výstrahu i pro řidiče, ale hlas ve sluchátku mi sdělil, že jde o přejezd a na něm by měl každý řidič dávat pozor, ať už jdou závory nahoře, nebo dole a že žádná speciální přídavná značka není potřeba.

 • 5. situace: Pneumatika na dálnici

Pátá situace vlastně není z roku loňského, ale už z letošního. Valil jsem si to pěkně po naší hlavní dálniční tepně a najednou přede mnou udělalo auto docela nebezpečný manévr - prudce to strhlo do rychlého pruhu, načež se zase hned zařadilo zpátky. Koukl jsem doleva, doprava a manévr zkopíroval. Důvodem byla obrovská pneumatika uprostřed pravého pruhu. Chvilku jsem přemýšlel, jestli nezastavím a pneumatiku se nepokusím z pruhu nějak odstranit, ale nakonec jsem volal policii, aby se o to postarali.

Dozvěděl jsem se, že už o pneumatice vědí a jedou k ní.

Tolik tedy mé tísňové zážitky z poslední doby.

Téma dne 29. 1. 2013: Tísňové volání - jak často ho využíváme

 • Kdy jste naposledy volala některou z linek tísňového volání a při jaké to bylo příležitosti?
 • Jak často tísňové linky používáte?

Své příspěvky k tomuto tématu mi posílejte nejpozději 29. 1. 2013 do 14.30 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek odměním pěkným dárkem, totiž knihou Výživou proti rakovině z nakladatelství iKAR a také stylovým diářem na letošní rok od firmy Albi. Pokud chcete mít šanci na získání dárku, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

bookdiar

   
29.01.2013 - Příběhy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [13] robinek [*]

  Vloni, když jsem byla po náročné operaci na nemocenské, se mi podařilo zabouchnout dveře, zvonila sousedka, do toho zvonil mobil a já jsem nějak zapomněla klíče na věšáku u dveří.  Volala jsem hasiče, přijeli do 1/4 hodiny-1 hasič a 1 jeden městský policista, otevřeli dveře, usmáli se, nenadávali a že kdyby něco, ať volám, ale raději si už dávám pozor.

  superkarma: 1 29.01.2013, 16:50:36
 2. avatar
  [12] peetrax [*]

  No ještě tohohle trochu. Sml15 Naštěstí nikdy.

  superkarma: 1 29.01.2013, 16:14:43
 3. [11] Trefa [*]

  Trefa:ja nikdy tisnovou linku nevolala.

  superkarma: 0 29.01.2013, 13:41:51
 4. avatar
  [10] Florencie [*]

  Volala jsem jednou. Záchranku. Když mamča upadla do alergickýho šoku po píchnutí včelou.

  superkarma: 0 29.01.2013, 10:57:30
 5. avatar
  [9] Jindriska8 [*]

  Jsem ráda,že jsem linku volat nemuse a přeji si,aby to tak zůstalo.Sml22

  superkarma: 0 29.01.2013, 09:59:58
 6. avatar
  [8] cicinka [*]

  Vzpomínám a vzpomínám, tak naštěstí se u nás nic nestalo. Jen loni jsme volali naněkolikrát, že spadla trolej na koleje. Na přejezdu to bylo ale tak, že to hned signalizovalo poruchu, závory zůstaly zavřený. Ale dovolat se někomu na dráze, to je umění.

  superkarma: 0 29.01.2013, 09:09:09
 7. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Vivian — #5 Já několikrát. jednou dokonce přijela sanita, kde byla paní doktorka s úrazem zápěstí, takže jsem ještě šla shánět nějaké silné chlapy, co by jim pomohli s pacientem do sanity. Podruhé přijeli dva komici, kterým se strašně líbila naše chodba, že je to prý jako hotový ateliér a zatímco čučeli okolo, nosítky otloukaly všechny rohy.Sml30

  superkarma: 0 29.01.2013, 09:03:39
 8. [6] Violeta [*]

  Sml69Bohužel tísňovou linku jsem musela volat několikrát. A to  při dopravní nehodě, která se nám stala 3 krát. A tak doufám, že už tuto linku nebudu muset potřebovat a volat. Jenže člověk míní a život mění.

  superkarma: 0 29.01.2013, 09:00:27
 9. avatar
  [5] Vivian [*]

  Tísňovou linku jsem nikdy nevolalaSml23, akorát předminulý týden zámečníky, když jsem si zabouchla dveře od bytu Sml54

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  superkarma: 0 29.01.2013, 08:38:17
 10. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Před něolika lety tu na přejezdu srazil vlak autobus a zemřeli čtyři lidé. Řidič se hájil tím, že přes východ slunce neviděl, že by svítilo výstražné světlo a bochyboval, že vůbec svítilo. Když jsme přes inkriminovaný přejezd přejížděli o pár měsíců později, světlo nesvítilo a přesto jel vlak. Volali jsme na Policii ihned. Operační důstojník byl velice sdílný, ale ani ujištění, že jsme již několikátí mne neuklidnilo.

  superkarma: 0 29.01.2013, 08:18:51
 11. avatar
  [3] Eliana [*]

  většinou jsme volali záchranku pro dopravní nehodu, jednou hasiče k hořícímu vozu a policii k nám, když jsme načapali zloděje..

  superkarma: 0 29.01.2013, 06:21:47
 12. [2] lidicka [*]

  Zatím jsem tísnové linky nemusela využít, doufám, že tomu tak bude i nadáleSml22

  superkarma: 1 29.01.2013, 06:03:25
 13. avatar
  [1] Milea [*]

  Nejčastěji jsem využila tísňové volání k požáru lesa. Ale přidám k tomu, že se jednalo pouze o hnusné sny, nic se mi nepřihodilo ve skutečnosti! Sml73

  superkarma: 0 29.01.2013, 05:18:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme