Rodina

Tisíce studentů zaplaví Prahu, protestují proti státní maturitě

Studenti budou v pátek v Praze protestovat proti státní maturitě. Organizátoři protestu očekávají zhruba desetitisícovou účast.

Protest začne v poledne na Palackého náměstí. Studenti potom půjdou před ministerstvo školství a odtud na Václavské náměstí. Pořadatelé slibují jednu z největších studentských demonstrací od roku 1989. „Potřebujeme tebe i tvoje kamarády! Státní maturita může být odložena a ty máš možnost pro to něco udělat. Vezmi slušný transparent, píšťalku či řehtačku a těšíme se na tebe v Praze,“ vyzývají na webových stránkách http://nechcemestatnimaturitu.blog.cz/.

Skupina proti státní maturitě vznikla na facebooku, nyní má více než 53 tisíc podporovatelů. Petici za odklad státní maturity, která se má poprvé uskutečnit příští rok, podepsalo zhruba 16700 lidí.

Odklad státní maturity o dva roky žádají ODS i ČSSD, prý není připravena. Podle některých pozorovatelů jde ale o předvolební tah, obě strany si chtějí naklonit takzvané prvovoliče. Návrh ČSSD, který předložila formou takzvaného přílepku k jinému zákonu, sněmovna ve středu zamítla. Poslanci ale mají samostatnou předlohu ODS; občanští demokraté ji chtějí projednat ve zkráceném procesu.

Kopicová trvá na tom, že státní maturita přichystána je. Dokáže si představit nejvýše roční odklad. Pokud by byl delší, Česká republika by musela vracet Evropské unii peníze, které dostala na její přípravu. Jde podle Kopicové asi o třetinu z půlmiliardy korun, které dosud příprava jednotné zkoušky stála. Exministr Ondřej Liška (SZ) varuje před tím, že pokud bude státní maturita odložena, znamená to její definitivní konec.

Státní maturita byla odložena už jednou. Proti jejímu spuštění protestovalo v pražských ulicích asi deset tisíc studentů před dvěma lety. Demonstrace skončila házením svačin a dalších věcí na budovu ministerstva školství. Studenti tehdy trefili vejcem někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

Podpoříte studenty?

   
19.06.2009 - Učení - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [7] wich [*]

  Státní maturity se řešily už když já jsem byla na střední škole (cca před deseti lety), tehdy jsme už my měli státně maturovat. Myslím, že od té doby se do státních maturit vrazilo tolik peněz a času, že je nelze pořád odkládat. A protestující studenti? No comment. Pokud je to jak za nás, jen se jim nechce učit a nespoléhat na učení o svaťáku. Do státních maturit jako takových nevidí Sml80

  superkarma: 0 11.08.2009, 12:33:24
 2. [6] svetlana [*]

  taky jsem proti

  superkarma: 0 27.06.2009, 22:10:49
 3. avatar
  [5] risina [*]

  monca13 — #2 Právě že pro gymnazisty by stání maturita měla být hračka, pokud se rozhodnou pro nižší úroveň. Nevím, proti čemu protestují...

  superkarma: 1 22.06.2009, 13:16:40
 4. avatar
  [4] risina [*]

  Zázvorka — #1 %Zádné obor ynezaniknou. Státní matrutia s ebude skládat z češtny, cizího jazyka a matematiky/společenskovedního základu/základů infornatiky (v prvních svou letech jen čeština a matamatika/cizí jazyk). Ve školní části maturity určuje předměty ředitel, takže na odbroných školách zůstanou odbroné předměty a na gymnáziích možnost výběru z čehokoli jako dosud.

  superkarma: 0 22.06.2009, 13:15:38
 5. avatar
  [3] lacetka [*]

  Slyšela jsem, že v Polsku už tento experiment mají za sebou, s úspěšností 40% - tak šli od toho. Zkoušeli to ještě v dalších zemích, ale ty si teď nevybavuju.. a nikde u tohoto modelu nezůstali.. U nás, vzhledem k tomu, že už se do toho vrazilo 552 miliónů, se to prý spustit (už)musí (i když to s největší pravděpodobností krachne jako všude okolo)..  

  superkarma: 0 22.06.2009, 12:44:45
 6. avatar
  [2] monca13 [*]

  Dcera má naštěstí letos maturitu úspěšně za sebou, jsem ráda, věděla do čeho jde, i když tím nechci říci, že by jejich maturita byla lehká, myslím, že na většině gymnázií jsou dost vysoké požadavky, už vzhledem k předpokladu, že studenti budou pokračovat na VŠ.

  1. na komentář reaguje risina — #5
  superkarma: 0 19.06.2009, 23:08:35
 7. avatar
  [1] Zázvorka [*]

  100% s nimi souhlasím!!!

  Státní maturity nejsou připravené, budoucí maturanti opravdu neví z čeho budou maturovat a moc mi vadí, že státní maturitou vlastně "zaniknou" obory, které na odborných školách studovali a nebudou z nich skládat zkoušky! Vždyť je to postavené na hlavu! A na základě st. maturitní zkoušky je nebudou brát vysoké školy!! Absurdita!

  Studentům fandím!

  A to nemluvím o tom, kolik to už stálo peněz, kolik to ještě bude stát.............

  1. na komentář reaguje risina — #4
  superkarma: 0 19.06.2009, 10:53:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme