Rodina

Tipy pro bezdětné: Pozor na tyto dárky a tyhle kecy!

„Tak si představ, že další člověk, co přijel, dovezl naší Janičce jako dárek letní oblečení! Je snad léto? Dneska bylo mínus šest! Mínus šest! A za další tři dny má zase pršet! Kdy si ty šatičky jako má vzít? Přemýšlí ti lidi vůbec, když chtějí něco přivézt?“ sypala na mě nedávno kamarádka do telefonu. Kdyby to byla pevná linka, myslím, že by se ten telefon sám vytrhnul ze zdi, na šňůře oběsil sluchátko a už nikdy by žádný hovor přijmout nechtěl.

Ale! Zpět ke kamarádce! Já jsem ji chápala! Je fajn, když vám lidi přinesou věci na miminko. Uvítáte to! Dítě rychle roste, pořád mu kupujete další a další věci. Nejsem žádná nevděčná matka! Je OPRAVDU fajn, když někdo přinese dárek, ALE: Často to bývá neúměrné ročnímu období. Já se po vás bezdětných ale nebudu vozit. Ale vypsala jsem vám pár tipů. Abyste v tom vy, co nemáte děti a chcete někomu udělat radost, měli jasno. V tomhle chybujete!

1.) Oblečení, které se nehodí do ročního období

 • zmiňovala jsem výše. Chápu, že se v tom neorientujete! Přemýšlejte nad ročním obdobím, ve kterém se dítě narodí! A pokud se vám líbí třeba ty roztomilé šatičky a je právě zima, spočítejte si, kolik měsíců bude dítěti, až bude teplo a kupte je ve větší velikosti.

2.) Špatné velikosti

 • nesoudím vás! Když jsem byla těhotná, taky jsem vůbec nechápala velikosti a co vlastně na miminko kupovat. TAKŽE: Pro novorozence berte velikost 50 nebo 56! (těmi se z 95 % trefíte) A pokud chcete koupit něco do dalších měsíců – třeba až budou miminku tři měsíce, ptejte se ideálně prodavačky nebo rovnou rodičů dítěte a hlavně!!! Znovu si položte otázku: „Až mu budou tři měsíce, jaké bude roční období?“

3.) Nevhodné oblečky

 • u malých miminek bych nekupovala trika. Prostě vezměte bodýčka, aby se jim to zaplo mezi nožkama. Trika jsou vopruz, co se pořád vyhrnuje!

miminko

Foto: Shutterstock

4.) Návštěvy

 • tak tohle je na delší povídání. Až půjdete domů ke kamarádce, kterou nedávno pustili z porodnice, berte v úvahu, že s ní dost cvičí hormony! Pokud opravdu považujete za nutné navštívit ji dřív než po šestinedělí, tak: Nekomentujte její váhu, neumyté vlasy, pobledlé tváře, nenalakované nehty nebo stále ještě velké břicho! Řeči typu: „Ty jsi znovu těhotná?“ nebo „Ještě jedno dítě ti tam nechali?“ jsou na přes hubu. Nemějte k dítěti žádné poznámky, co by mohly vyznít negativně a nevymýšlejte žádné blbosti, co by vám měla kámoška připravit. Prostě si dejte kafe nebo vodu a nenuťte tu chudinku kvůli vám běžet pro koláč. Uvědomte si, že: Kojí každé tři hodiny a z těch tří hodin to kojení zabere cca 35-50minut!! Pak přebaluje dítě, uklidňuje dítě a snaží se zvládnout něco v domácnosti, aby se nebrodila nepořádkem. Hlavně u ní neotravujte celý den! A nezvoňte na zvonek stopadesátkrát!!

5.) A kdy zaděláte na druhý?

 • jako vážně? Vážně se ptáte chvíli po porodu? Na tuto otázku má alergii jiná moje kamarádka a rozhodně není sama!

6.) Neupozorňujte na špatně nanesený make-up

 • tak o tento bod mě poprosila další kamarádka, která jej rozhořčeně odůvodnila: „No, třeba ho někdy nemám perfektní! No a co??!! Jako jsem ráda, že si někdy dám vůbec nějaký a nemám čas se piplat s dokonalými konturami, abych to rozetřela do ztracena!!!“ (musím říct, že mě to docela pobavilo) 

7.) Nedávejte rady, na které se vás nikdo neptal!

 • Stále nevěříme tomu, že je fakt udělujete, když vlastní děti nemáte!?! Prostě to nedělejte!

8.) Než budete sahat na miminko, umyjte si ruce!

 • nechceme vypadat jako hysterické matky, ale sorry – vy si pamatujete, na co všechno jste sahali a chcete s nimi omakávat toho malého drobečka? Nenuťte nás vás o to prosit a už vůbec se na nás nekoukejte jako na magory. Vždyť před tím než vezmete do ruky hambáče, si taky myjete ruce, ne? 

9.) Ideální dárky

 • ideální dárky jsou takové, o které si novopečená maminka sama řekne. Takže před návštěvou zavolejte (spíš ale radši napište SMSku) a zkuste se zeptat. Nic nezkazíte plínama, takže se můžete zeptat přímo na ně. Důležité je vědět, kolik váží dítě, abyste trefili správnou velikost.

Když jsem řekla kámoškám matkám, že budu psát na toto téma, jedna z nich mi napsala: „Hlavně jim řekni, ať nevypráví o tom, jak se kde ožrali!! Ke mně chodilo takových expertů mraky! A nikomu, NIKOMU, nedošlo, že jsem nemohla pít devět měsíců a v šestinedělí jsem k tomu nepití ještě musela nahodit striktní jídelníček kvůli kojení!“ No… a díky tomu jsem si vzpomněla na bod číslo deset.

10.) Zlatý hřeb, který mě pobavil asi před týdnem: 

 • „Hele, kam jdete na Silvestra, že bychom se přidali?? …ehm… Jako vážně? Co myslíš? Jo vlastně! Vy budete asi doma s Emilkou, ŽE? Ano, logicky budeme!!!  (ale zcela upřímně – nikdy jsme Silvestra moc neslavili)

Milí bezdětní, doufám, že jsem vám alespoň zlehka pomohla se v tom zorientovat! I když máte možná teď pocit, že si o vás my rodiče myslíme, že jste úplní blbci (fakt ne :D), věřte, že ať už se tyto rady zdají sebebanálnější, pomůžou vám ani nebudete vědět jak!

Matky v nesnázích

Matky v nesnázích 2Jsme dvě kamarádky, které otěhotněly téměř ve stejnou dobu. Všechny radosti prožíváme spolu. Rozhodně jsme neobjevily Ameriku a netvrdíme, že víme všechno! Nejsme expertky na mateřství ani těhotenství. Někdy jsme bezradné stejně jako většina prvorodiček. Takže? Testujeme na sobě! Vyzkoušíme, posoudíme, podělíme se a moc rády uslyšíme nejen i vaše tipy, ale třeba i váš příběh!
Pokud jste na to samy/sami (to, kdyby nás chtěli omrknout i pánové) nebo se chcete jen odreagovat, zastavte se k nám!

Foto: Petr Adámek, Shutterstock

Čtěte také:

   
13.12.2016 - Děti - autor: Matky v nesnázích

Komentáře:

 1. avatar
  [20] peetrax [*]

  zzandaa — #17 zacina me desit, kolik tihle mamlasi, kteri s porodem ditete snedli Salamounovo lejno, dostavaji prostor v mediich. Sml15

  superkarma: 1 13.12.2016, 22:11:49
 2. avatar
  [19] peetrax [*]

  A muzu rict o autorce, ze je to arogantni povysena koza, nebo je to taky zapovezeno? Jeste, ze se tohle neobjevilo v radach mych kamaradek, ktere nemely deti a uz maji. Sml28 Tyhlety kachny "ja jsem Matka, kdo je vic", si primo koleduji. Sml15 Kez by si nechala tyhle kecy od cesty... ale ona musela byt ... uz predtim, nez se rozmnozila, neverim, ze tohle s clovekem udela tehotenstvi a porod, proste ne. Sml6

  superkarma: 1 13.12.2016, 22:07:58
 3. [18] Andreadornova [*]

  zzandaa — #17 přesně snaha se cení tohle jsem nikdy neřešila

  superkarma: 1 13.12.2016, 21:04:50
 4. [17] zzandaa [*]

  Tohle nemyslí vážně... Ano, dostala jsem trička, místo bodyček. Nikdy jsem je nepoužila. Ale snaha se cení. Jsem ráda, že měly snahu něčím udělat radost. Někdo třeba používá trička. Návštěvy. Doporučuji vyměnit kamarádky. Nebo spíš změnit svůj přístup. Mě se nestalo, že by moje bezdětné kamarádky měly takto blbé kecy. Přišly ještě s tím, že si malého pochovají, ať si doma můžu něco udělat. Make-up. Pokud jsem doma a nejdu ven, make-up nenosím. Ani když mi má přijít kamarádka. Ještě v porodnici jsem sestřičce řekla, že do tří let mě tam mají, doufám, znova. Takže mě tyhle řeči, kdy zaděláme na druhé, opravdu nevadí. Ideální dárky. Plínky za ně opravdu v mém případě nepovažuji. Používám látkové. Ano, využiju, když jdu ven na delší dobu, nebo někam jedeme. Ale deset balíků ne. Autorka by měla přestat hysterčit a vzpamatovat se. Není středobodem vesmíru.

  1. na komentář reaguje Andreadornova — #18
  2. na komentář reaguje peetrax — #20
  superkarma: 3 13.12.2016, 20:47:35
 5. avatar
  [16] RenataMor [*]

  Sml52

  superkarma: 0 13.12.2016, 20:39:25
 6. [15] Karo Líná [*]

  Děkujeme za poněkud hysterické instrukce, ale není se čeho obávat. K podobné hlupce, jako je autorka článku, by asi málokdo šel dobrovolně na návštěvu, ať je bezdětný nebo má dětí osm Sml57 Osobně bych tam nešla ani za úplatu. Vlastně se dá odpovědět v jejím stylu: Neboj se! Nepůjdeme k tobě vůbec, natož s pitomýma dárkama nebo kecama!!!! Nikdy, je ti to už trochu jasné?!?!?!? Snad ti to pomohlo!!! Sml32

  superkarma: 4 13.12.2016, 19:15:45
 7. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  Sml28 koukam, ze kachny se mnozej Sml31Sml15

  superkarma: 2 13.12.2016, 17:09:32
 8. avatar
  [13] teb [*]

  A tak to se po přečtení takového článku ani nevidím, proč si 3/4 populace myslí, že matky na mateřské mají vykojený mozek. Prostě si to myslí správně. Sml23

  V tichosti doufám, že já jsem byla jiná. A pokud jsem na mateřské byla stejná slepice, děkuji svému okolí, že to se mnou přežilo. Sml67

  superkarma: 8 13.12.2016, 13:48:56
 9. avatar
  [12] chanahd [*]

  uuu — #9 Sml67 někdy to tak opravdu je

  superkarma: 0 13.12.2016, 12:40:03
 10. avatar
  [11] mam-ča [*]

  Rikina — #2 Jo, taky to tak vidím...Sml67Sml30

  superkarma: 0 13.12.2016, 11:38:08
 11. avatar
  [10] mam-ča [*]

  Je vidět, že autorce článku těhotenstvím a následným mateřstvím změkl mozek, a je tedy třeba na ní pohlížet jako na t.č. osobu nesvéprávnou.

  Pokud jí přesto hodláte navštívit, přineste dítěti jako dárek zlaté náušničky (pokud je to holka) nebo 24 karátový Svatováclavský dukát. Tím nic nezkazíte a mimino z toho nevyroste.

  superkarma: 4 13.12.2016, 11:37:01
 12. [9] uuu [*]

  Můj návrh na další článek

  Tipy pro matky: Pozor na tyto kecy v komunikaci s bezdětnými

  1. Jsi tak sobecká

  Milá maminko, kdo myslíš, že bude za tebe zaskakovat v práci, až budeš po padesáté na OČR se svým zlatíčkem, nebo až budeš chtít se svým miláčkem slavit Vánoce a někdo bude muset vzít tvoje služby? Ano, my bezdětní sobci, takže do nás hodně kopej, budeme ti vycházet vstříc o to raději.

  2. Nebude se o tebe mít kdo postarat a umřeš sama v důchoďáku

  A kde bereš tu jistotu, že tvoje dítě bude v tom důchoďáku pečený vařený? Třeba se odstěhuje do Ameriky, začne brát drogy nebo bude mít zrovna hromadu starostí s péčí o tvoje vnoučata. Nehledě k tomu, že kombinace keců č. 1 a keců č. 2 vypadá, že tvoje představa pravého nesobeckého altruismu je pořídit si pečovatele na stáří.

  3. Můj mimísek dělá báječná hovínka

  A ty jsi jediná, koho to zajímá.

  4. ... atd. atp.

  Sml16

  1. na komentář reaguje chanahd — #12
  superkarma: 9 13.12.2016, 10:22:33
 13. [8] uuu [*]

  Ni-ka — #4

  Já zase znám holky, z kterých se vrhnutím potomka staly takové krávy, že se s nimi fakt bejt nedá, natožpak k nim přijít na návštěvu.

  superkarma: 6 13.12.2016, 10:12:59
 14. avatar
  [7] navia [*]

  Ale já se taky napálila... koupila jsem synovci obleček na cca 3/4 roku. Bylo mu půl roku, tak jsem si říkala, že je rezerva, ale švagrovka mi řekla, že tuhle velikost už neoblékne..:( Omluvou mi je, že je malému rok a půl pryč a viděla jsem ho slovy 2x Sml15

  superkarma: 0 13.12.2016, 09:30:52
 15. avatar
  [6] navia [*]

  bobani — #5Blbý je, že "za pár měsíců" ty šatičky už neoblékne Sml68

  superkarma: 5 13.12.2016, 09:28:44
 16. [5] bobani [*]

  co je tohle za trapný článek ? tak letní šatičky na pár měsíců schovám a dám je miminu v létě , ne ?Takovým bych už nikdy nic nepřinesla

  1. na komentář reaguje navia — #6
  superkarma: 0 13.12.2016, 08:52:28
 17. avatar
  [4] Ni-ka [*]

  Můžou být rády, že se ty bezdětné přijdou na to jejich mimi vůbec podívat. Znám holky co závidí svým kámoškám co mají děti a radši na návštěvy ani nechodí.

  1. na komentář reaguje uuu — #8
  superkarma: 1 13.12.2016, 08:32:28
 18. avatar
  [3] cherinka [*]

  Rikina — #2 Sml67 Já ani na ten maturák.

  superkarma: 6 13.12.2016, 08:01:57
 19. [2] Rikina [*]

  Pozor na tyhle kecy? Sml57 Jo, na tyhle jo - kdyby na mě nějaká matka tohle vychrlila, tak jí za prvé už nikdy nedonesu ani balíček papírových kapesníků, a za druhé na návštěvu bych nepřišla dřív, než by ten její potomek měl maturitní ples. Sml24

  1. na komentář reaguje cherinka — #3
  2. na komentář reaguje mam-ča — #11
  superkarma: 7 13.12.2016, 02:11:29
 20. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 13.12.2016, 00:24:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme