Letos se konal již po čtvrté Velký knižní čtrvtek. Připomínáme dvanáct zajímavých knih napříč žánry, kdy vedle sebe vyšly romány, detektivní příběhy, knihy pro děti nebo dojemný a pravdivý příběh knihovnice z Osvětimi.

„Těší nás reakce knihkupců a čtenářů, kteří si Velký knižní čtvrtek oblíbili a berou ho již jako nedílnou součást knižního světa. Zároveň nás to zavazuje k tomu, aby i další ročníky Velkého knižního čtvrtku byly kvalitní, jak výběrem jednotlivých titulů, tak i prezentací a akcemi, který tento den doprovázejí,“ zamýšlí se zástupce distributora a pořadatele akce Ctirad Fuchs.

knihovnaaa

Kromě tradičních autogramiád v jednotlivých knihkupectvích letos poprvé proběhlo i setkání autorů se čtenáři v Městské knihovně v Praze. Za běžného provozu knihovny se tak mohli čtenáři neformálně potkat s autory některých z knih, které vyšly během Velkého knižního čtvrtku.
Zajímavé bylo vyprávění Jiřího Padevěta, autora knihy Průvodce protektorátní Prahou. Z jeho původně plánovaného půl roku práce to byly nakonec tři roky a šest měsíců psaní a skoro až „detektivního“ pátrání v archívech. Smutné, ale zajímavé bylo povídání s paní Ditou Krausovou, jejíž osoba je skutečnou předlohou postavy z knihy Osvětimská knihovnice. Bohdan Sláma se rozpovídal o tom, jaké to je dělat rozhovor s Milošem Formanem a jak vznikala kniha Povolání režisér. Členové souboru Listování Lukáše Hejlíka ztvárnili knihu Temný pán od Jamie Thomsona, výtvarník Petr Nikl představil svou novinku Foukací povídky a přítomné pobavil vyprávěním i četbou ze své knihy Aristokratka ve varu Evžen Boček.

Zajímavý je samozřejmě i prodej jednotlivých titulů. „Největší zájem byl o novinku A hory odpověděly od autora Khaleda Hosseiniho. Na pomyslném druhém místě se umístil román Pád od Simona Mawera a na třetím místě titul Osvětimská knihovnice Antonia G. Iturbeho. Tituly z akce Velký knižní čtvrtek obsadily v první desítce nejprodávanějších titulů celkem sedm míst v den zahájení akce v internetovém knihkupectví Kosmas.cz.  Čísla tržeb po prvním víkendu čtvrtek – neděle, tedy 10. 10. – 13. 10. 2013 byla o 20 až 130% vyšší v prodejnách kamenné sítě Kosmasu a v internetovém knihkupectví o 40 %,“ dodává ještě Ctirad Fuchs.

seznamknihy

Kompletní seznam zařazených titulů:

 • Khaled Hosseini – A hory odpověděly(nakladatelství Argo)
 • Simon Mawer – Pád (nakladatelství Kniha Zlín)
 • Francis Mayesová – Vaříme s toskánským sluncem (nakladatelství Paseka)
 • Jiří Padevět – Průvodce protektorátní Prahou (nakladatelství Academia)
 • Antonio G. Iturbe – Osvětimská knihovnice(Akropolis)
 • Kafka, Jaromír 99 – Zámek (nakladatelství Labyrint)
 • Bohdan Sláma a Miloš Forman – Povolání režisér (nakladatelství Prostor)
 • Jamie Thomson – Temný pán(nakladatelství Argo)
 • Thomas Enger – Fantomová bolest(nakladatelství MOBA)
 • Jöel Dickers – Pravda o případu Harryho Queberta (nakladatelství Argo)
 • Petr Nikl – Foukací povídky(nakladatelství Meander)
 • Evžen Boček – Aristokratka ve varu(nakladatelství Druhé město)

Více informací na www.velkyctvrtek.cz

Reklama