Bulvár

Tipy na zajímavé knihy

Letos se konal již po čtvrté Velký knižní čtrvtek. Připomínáme dvanáct zajímavých knih napříč žánry, kdy vedle sebe vyšly romány, detektivní příběhy, knihy pro děti nebo dojemný a pravdivý příběh knihovnice z Osvětimi.

„Těší nás reakce knihkupců a čtenářů, kteří si Velký knižní čtvrtek oblíbili a berou ho již jako nedílnou součást knižního světa. Zároveň nás to zavazuje k tomu, aby i další ročníky Velkého knižního čtvrtku byly kvalitní, jak výběrem jednotlivých titulů, tak i prezentací a akcemi, který tento den doprovázejí,“ zamýšlí se zástupce distributora a pořadatele akce Ctirad Fuchs.

knihovnaaa

Kromě tradičních autogramiád v jednotlivých knihkupectvích letos poprvé proběhlo i setkání autorů se čtenáři v Městské knihovně v Praze. Za běžného provozu knihovny se tak mohli čtenáři neformálně potkat s autory některých z knih, které vyšly během Velkého knižního čtvrtku.
Zajímavé bylo vyprávění Jiřího Padevěta, autora knihy Průvodce protektorátní Prahou. Z jeho původně plánovaného půl roku práce to byly nakonec tři roky a šest měsíců psaní a skoro až „detektivního“ pátrání v archívech. Smutné, ale zajímavé bylo povídání s paní Ditou Krausovou, jejíž osoba je skutečnou předlohou postavy z knihy Osvětimská knihovnice. Bohdan Sláma se rozpovídal o tom, jaké to je dělat rozhovor s Milošem Formanem a jak vznikala kniha Povolání režisér. Členové souboru Listování Lukáše Hejlíka ztvárnili knihu Temný pán od Jamie Thomsona, výtvarník Petr Nikl představil svou novinku Foukací povídky a přítomné pobavil vyprávěním i četbou ze své knihy Aristokratka ve varu Evžen Boček.

Zajímavý je samozřejmě i prodej jednotlivých titulů. „Největší zájem byl o novinku A hory odpověděly od autora Khaleda Hosseiniho. Na pomyslném druhém místě se umístil román Pád od Simona Mawera a na třetím místě titul Osvětimská knihovnice Antonia G. Iturbeho. Tituly z akce Velký knižní čtvrtek obsadily v první desítce nejprodávanějších titulů celkem sedm míst v den zahájení akce v internetovém knihkupectví Kosmas.cz.  Čísla tržeb po prvním víkendu čtvrtek – neděle, tedy 10. 10. – 13. 10. 2013 byla o 20 až 130% vyšší v prodejnách kamenné sítě Kosmasu a v internetovém knihkupectví o 40 %,“ dodává ještě Ctirad Fuchs.

seznamknihy

Kompletní seznam zařazených titulů:

 • Khaled Hosseini – A hory odpověděly(nakladatelství Argo)
 • Simon Mawer – Pád (nakladatelství Kniha Zlín)
 • Francis Mayesová – Vaříme s toskánským sluncem (nakladatelství Paseka)
 • Jiří Padevět – Průvodce protektorátní Prahou (nakladatelství Academia)
 • Antonio G. Iturbe – Osvětimská knihovnice(Akropolis)
 • Kafka, Jaromír 99 – Zámek (nakladatelství Labyrint)
 • Bohdan Sláma a Miloš Forman – Povolání režisér (nakladatelství Prostor)
 • Jamie Thomson – Temný pán(nakladatelství Argo)
 • Thomas Enger – Fantomová bolest(nakladatelství MOBA)
 • Jöel Dickers – Pravda o případu Harryho Queberta (nakladatelství Argo)
 • Petr Nikl – Foukací povídky(nakladatelství Meander)
 • Evžen Boček – Aristokratka ve varu(nakladatelství Druhé město)

Více informací na www.velkyctvrtek.cz

   
14.10.2013 - Knihy - autor: redakce

Komentáře:

 1. [2] Lukaško [*]

  Zajímavé kusy podle mě najdete tady http://www.concept42.cz/knihy/#zivotpodpsa čtu rada a všude a nejraději na záchodě je tam na to ten pravý klid

  superkarma: 0 25.01.2015, 21:42:04
 2. avatar
  [1] gerda [*]

  Od Hosseiniho jsem četla Lovce draků, dodnes z toho mám zážitek a pamatuju si o čem je. Nedivím se, že je tak ceněný. Je borecSml67

  superkarma: 0 14.10.2013, 15:20:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme