Domácnost

Tipy na malování vajec

 

Pro barvení jsou potřeba především bílá vejce, jelikož na nich lépe vynikne barva.

Před veškerým barvením je třeba nejdříve vejce odmastit, a to nejlépe umytím ve vodě s trochou prostředku na nádobí.

 

Přírodní barvení

Je nejstarší způsob barvení a také asi nejoblíbenější a nejjednodušší.

Červenožluté odstíny – získáte z odvaru z červených cibulových slupek, z bezové šťávy, z červené řepy nebo z listů vlašských ořechů

Hnědé odstíny – získáte z odvaru žlutých cibulových slupek nebo z černé kávy

Zelené odstíny – získáte z odvaru špenátu nebo kopřiv

Žluté odstíny – získáte z odvaru šafránu

 

Tato jednobarevná vejce potom můžete ozdobit obtisky či nálepkami.

 

Vejce s listy

Na vejce položte pravé listy nebo lístečky, poté přes vejce pevně přetáhněte silonovou punčochu a ponořte do odvaru (můžete použít i barvy na vejce).

 

Pokud chcete, aby se vajíčka krásně leskla, po oschnutí je potřete kouskem slaniny.

 

Kytičková vejce

Je to netradiční způsob zdobení, ale stojí za to.

Ke zdobení můžete použít vejce skutečná, ale také malá polystyrenová, která se po ozdobení od skutečných neliší.

K této technice je zapotřebí dostatek malých drobných kvítků, živých, suchých nebo látkových. Pro tento účel jsou vhodné sedmikrásky, minimacešky, heřmánek, hortenzie aj.

Vyfouknutá nebo polystyrenová vejce potřete lepidlem a květy na ně pomocí pinzety naneste jeden vedle druhého a nechte zaschnout.

Na polystyrenová vajíčka můžete místo lepidla použít malé špendlíky a květy do nich zapíchat.

 

Dalším jednodušším způsobem je ubrousková technika. Z hezkých ubrousků vystříhejte kytičky a nalepte je na bílá vejce. I celá vejce můžete do ubrousku zabalit a vytvarovat.

 

Klasická modernější technika

Tuto techniku používá asi většina z nás. Vejce se obarvují v chemicky nezávadných barvách na vejce.

Před barvením můžete použít vosk. Na vejcích se pomocí vosku (svíčky) vytvoří různé ornamenty, ponoří se do barvy a po zaschnutí se vosk seškrábe.

 

Nádherně také vypadají vejce obarvená v pastelových barvách a obalená v cukru. Tato vejce vytvoříte tak, že obarvená, ještě vlhká vejce obalíte v cukru krupici a necháte zaschnout.

 

Štětec a barvy

Tento způsob barvení je spíše pro zručnější a nebo pro děti, které se tímto zabaví. Pomocí barviček a štětce můžete vytvářet cokoli. Hezká kombinace je např. žluté vejce se zelenými svislými nebo vodorovnými zelenými proužky anebo modré vejce se žlutými puntíky aj.

Tato technika se hodí spíše pro barvení vyfouklých vajec, která slouží jako dekorace.

 

Vyškrabávané kraslice

Jednoduché vyškrabávané kraslice si můžeme pořídit i doma. Potřebujeme k tomu vajíčko, anilinové barvy a štetec. To jsou pomůcky pro vyvoření podkladu - nejlépe černého nebo tmavě modrého. Je jasné, že techniku budeme zkoušet na vejci vyfouknutém, po natření skořápky anilinovou barvou by už obsah nebyl poživatelný. A po zaschnutí barvy můžeme vzít ostrý předmět a začít škrábat. V Borkovanech používají nejčastěji tříhranný pilník, často upravený zalomením a přibroušený. Doma  ovšem nebudeme pořizovat žádné speciality - odlamovacím nožem to jde také. Krátké čárky vytvářejí nejrůznější vzory - pásky, lístečky, srdíčka. Pokud vajíčko přepásáme po délce, dostaneme vzor půlkový. Několik pruhů napříč označujeme jako bečičkové a tak bychom mohli pokračovat. Fantazii se meze nekladou. Pokud jste chtěli mít kraslici opravdu "tradiční" i s nějakým nápisem, tak tohle je vhodná technika pro napsání čehokoliv, jen je pro začátečníka dobře si nápis nebo i básničku na vajíčku předepsat.

Pokud chcete vyškrábat klasické vařené vajíčko, i to je možné - obarvíte jej v barvách z obchodu, určených k barvení vajec, a pak škrábete stejně jako v prvním případě. Je ovšem nutné si dát pozor, aby vajíčko nebylo sebemíň naprasklé, protože takové zcela jistě při "rejsování" proškrábnete.

Zdroj: Pajda, Sofia – články z archivu

   
25.03.2005 - Dům a byt - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. [24] lugi [*]

  děkuji za pěkné návody na zdobení vajíček. Přidám taky jednu inspiraci v podobě polepení vyfouknutého vajíčka kousky krepového barevného papíru.Zvladnou to i děti.

  Tady fotka polepeného vajíčka plus i jiné nápady na tvoření s dětmi.

  superkarma: 0 04.10.2013, 19:18:17
 2. avatar
  [22] medved [*]

  ja letos zkusila to barveni v cibulovych slupkach a na to ty listecky...zabalila jsem to do puncoch, ale vysledek byl rekneme...hodne abstraktni ...barva na vajicka nechytla stejnomerne, takze byly jakoby mramorovany a pod nektere listky se barva vicemene dostala i presto, ze jsem puncochy dle meho dost utahla...takze misto krasnych mist s obtisklymi listecky bylo na vajicku obvykle plno ruznych fleku a tak jeden jakz takz listecek ...ale bylo to opravdu "moderni"

  superkarma: 0 28.03.2005, 20:30:16
 3. avatar
  [21] Landriel [*]

  Já koupila bílá vajíčka v Globusu, byla to tak M a s tou fólií to šlo úplně parádně, nejvíc se mi líbila ta s cibulovým vzorem a zase s obrázky.

  superkarma: 0 28.03.2005, 17:38:54
 4. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Polgara.z: Vajíčka se dělají různých velikostí
  No řekněme, že se vajíčka třídí podle velikostí - vajíčka třídy A jsou tříděná a vajíčka třídy B jsou všechno dohromady, ale ty se dají koupit tak někde na trhu, v obchodech mají tříděná vejce.

  superkarma: 0 27.03.2005, 10:20:50
 5. avatar
  [11] Gedžitka [*]

  tlustoprdka: v některých suprmárketech jak píšeš maj vajíčka v regálu podle velikosti , prostě kus regálu malý, uprostřed střední a na druhé straně velký. Nevím, jestli se liší cenově, ale velikostně je mívaj rozlišený.

  superkarma: 0 25.03.2005, 18:04:51
 6. avatar
  [9] Olina [*]

  tlustoprdka: my i do tý silonky nebo gázy, do který jsme to balily dávaly na drobno nalámaný cibulový slupky. Pak to nemá tu čtverečkovanou strukturu, ale je to takový zajímavě světletmavovšelijaký. Jednou jsem inteligentně na lísteček dala velkej kus slupky, aby tam ten lístek dobře držel, jenže se mi pod tou slupkou moc neobarvilo, takže lístek nebyl vidět. Od tý doby jen na drobno nalámaný

  superkarma: 0 25.03.2005, 08:30:31
 7. avatar
  [8] tlustoprdka [*]

  Tanzánie: To musíš mít městská vejce, od sedřených, v malé kleci zavřených slepic! Domácí vajíčka jsou velká-ASI TAK! A nebo nekupovat husí, kachní nebo snad od pštrosa .
  Druhá možnost: zajít do suprmárketu otevřít krabičku od vajec, vytáhnout z kapsy již zmíněnou folii a jedno po druhém vyzkoušet. Když nebude pasovat, otevřít druhou krabičku a postup opakovat, až se originál krabička zaplní počtem vajec, který požadujeme.
  Třetí varianta je vyprdnout se na všechno a zakoupit již barvená! Myslím, že jsem to viděla v Delvitě nebo Kauflandu.

  superkarma: 0 25.03.2005, 07:55:30
 8. avatar
  [7] Markýza [*]

  teď jsem četla o barvení vajec batikováním pomocí krepového papíru, chtěla bych to vyzkoušet - máte někdo s tímto způsobem barvení vajec zkušenost - poraďte, díky

  superkarma: 0 25.03.2005, 07:40:23
 9. avatar
  [6] Enya [*]

  škoda, že u toho nebylo víc podrobných obrázků

  superkarma: 0 25.03.2005, 07:39:59
 10. avatar
  [5] Tanzi [*]

  tlustoprdka: folie jsem kupovala loni a byly mi na prd. Neb koupená vajíčka do nich nevlezla, byla moc veliká.

  superkarma: 0 25.03.2005, 07:36:32
 11. avatar
  [4] tlustoprdka [*]

  chlap-in: Já to mám vychytaný, už mám nachystaný polštářek na prdýlku.

  superkarma: 0 25.03.2005, 07:35:03
 12. avatar
  [3] tlustoprdka [*]

  Já dělám dvoje. Jak se tady píše v cibulové šlupce, ale nejdřív dám nějaký členitý, zajímavý lístek (řebříček, pampelišku nebo jen tak dokola ovinu stéblem trávy) nebo kvítek (sedmikrásku, fialku nebo zlatý déšť-které pod kvítkem vejce samy zabarví). PAk vš zabalím do silonky nebo obvazem (pak vznikne čtverečkovaná struktura) a vařím vše ve šlupkách, jak normální vejce na tvrdo. Pak se vše sundá a na závěr pro krásný lesk kápneme na hadřík olej a rozetřeme po vajíčku.
  Nr. one je u mne folie ve formě kroužku, která se navlékne na již uvařené vajíčko. Ponoří se na pár vteřin na lžičce do vroucí vody. Folie se smrskne a vejce je hotové. Už jsou na trhu různé motivy od cibuláku, přes květiny až po dětské s kačery, zajíčky atd.
  Takže pokud jste některá trochu lenivá nebo méně šikovná, máte to .

  superkarma: 0 25.03.2005, 07:33:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme