.

Tipy na jarní úklid: Jak správně třídit odpad aneb Kam se starým nábytkem, elektrem či léky

Domácnost

Tipy na jarní úklid: Jak správně třídit odpad aneb Kam se starým nábytkem, elektrem či léky

Jaro je tu a s ním i velký jarní úklid, v rámci kterého se domácnosti zbavují všeho nepotřebného, starého a nefunkčního. Každoročně tak vzniká obrovské množství odpadu, jehož nevhodná likvidace zatěžuje životní prostředí. Proto je důležité vědět, jak s odpadem efektivně nakládat a jak ho třídit. Co například smíme dát do popelnic na směsný komunální odpad, co je třeba vytřídit do barevných kontejnerů nebo nechat odvézt na specializovaná sběrná místa. Tento přehled vám ulehčí proces třídění odpadu.

Se starým nábytkem, kolem i lyžemi do sběrného dvora

jaro

Při jarním úklidu narazíme často na větší kusy starého nábytku, koberce, umyvadla, ale i kola, lyže nebo snowboard. Do kategorie objemného odpadu přitom patří i velká zrcadla nebo umyvadla. Takovýto odpad je ideální zavézt do sběrného dvora. Ještě než jej odvezete na sběrné středisko, myslete na to, že objemný odpad, jako například skříň či postel, je nutné objemově upravit, tedy rozložit či rozdělat na desky. Druhou možností, kam velkoobjemový odpad odevzdat, jsou kontejnery na velkoobjemový odpad. Na vesnicích organizuje tento sběr obec. Na každé obci přitom záleží, jak často nechá kontejnery na velkoobjemový odpad přistavit. Většinou dvakrát ročně v rámci jarního a podzimního úklidu.

Staré elektro a baterie odevzdejte na místa zpětného odběru

V každé domácnosti běžně nalezneme obaly od ředidel, barev, olejů nebo lepidel. U tohoto druhu odpadu je nutné dbát větší obezřetnosti, spadají do kategorie nebezpečných odpadů. Ty přitom nepatří do žádného z kontejnerů, ani do směsného odpadu, je nutné je odvést do sběrného dvora. Staré elektrospotřebiče, jako televize, kuchyňské spotřebiče, lednička, pračka nebo počítač, patří do zpětného odběru. „Staré elektrospotřebiče je možné odevzdat u prodejců elektra v režimu kus za kus nebo je v rámci zelených projektů, jako je například Zelená firma, Zelená škola či Zelená obec odnést do speciálních boxů umístěných ve školách, firmách či obcích. V rámci projektu Buď líný je také možné objednat si jejich bezplatný odvoz přímo z domu,“ uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií. „Odpad je v dnešní době čím dál více považován za surovinu určenou k dalšímu využití, než k úplnému odpisu. Dnes můžeme díky správné recyklaci elektrospotřebičů získat až 98 % původních materiálů zpět,“ dodává Vandrovec.

Dalším nebezpečným druhem odpadu jsou zářivky, baterie nebo akumulátory. „V každé české domácnosti se nyní vyskytuje v průměru 8 použitých baterií, což znamená, že 35 milionů použitých baterií se doma povaluje v různých krabičkách nebo šuplících,“ upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Použité baterie a akumulátory, které jsou nesprávně vyhazovány, mohou vážně narušit životní prostředí. Po čase se z nich uvolňují škodlivé látky, zejména těžké kovy, které mohou znečistit půdu nebo spodní a povrchové vody. „Použité a vybité baterie nebo akumulátory můžete bezplatně odevzdávat na mnoha místech, která jsou označena jako místa zpětného odběru,“ dodal Tlapák.

Se rtuťovými teploměry a léky do lékárny

Za nebezpečný odpad lze považovat také plastové lahve od pracích gelů, aviváží či dezinfekcí. Pokud nejsou dokonale zbaveny zbytků tekutin, do kontejnerů na plasty nepatří. Jako nebezpečný odpad se klasifikují i léky a rtuťové teploměry. Nejlépe si s nimi poradí přímo v lékárnách, kde jsou umístěny speciální sběrné nádoby. Pokud splachujete léky například do toalet, jejich rozpuštění může způsobit velkou škodu nejen v podzemních vodách, ale i na skládkách, kam se dostanou z popelnic se směsným odpadem.

Staré papíry a knihy patří do modrých kontejnerů

Během úklidu často narazíme na množství starých knih, časopisů, brožur nebo sešitů. Pokud vyhazujete jenom pár knih, můžete je vhodit do kontejneru na papír. Je potřeba si ale dát pozor na to, aby na nich nezůstala tvrdá vazba. Do kontejneru na papíry je možné umístit i staré noviny, sešity, časopisy, reklamní letáky a dokonce i kancelářský papír se sponkami. Nezapomeňte na to, že do žlutých kontejnerů nepatří znečištěný nebo mastný papír, papírové kapesníky nebo papírové ručníky.

Pro sklo je určen zelený nebo bílý kontejner, pro zrcadla nikoli

Ročně se do zelených kontejnerů na sklo vyhodí několik tun skla nebo skleněných výrobků, které do nich však nepatří. Při úklidu kuchyně například často narazíme na starší nevyužívané kusy skleněných váz, sklenic nebo dóz. Tento odpad se vhazuje do zeleného nebo bílého kontejneru. Barevné sklo umístěte do zeleného kontejneru a čiré sklo do kontejneru bílého. Vytříděné sklo přitom není nutné rozbíjet, bude se dále třídit.

K tématu jsme také už psali:

   
24.03.2016 - Dům a byt - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kobližka [*]

  lenka.ms — #6 Tak to už asi ví každý,že ty zpropadené digitály měří na prd Sml31 taky mám doma rtuťový a opatruji ho jako poklad.

  superkarma: 0 27.03.2016, 21:00:06
 2. avatar
  [8] chanahd [*]

  lenka.ms — #6 ty nové zázračné teploměry z lékárny máme taky, dokonce 3. Každý naměří něco jiného. To se člověk ani nemusí měřit, stačí si tipnout nějaké číslo mezi 35 - 40 úplně náhodně, výsledek je stejný.Sml68 Lituju toho, že před pár lety se nám rozbil poslední rtuťový.

  superkarma: 0 27.03.2016, 17:47:14
 3. avatar
  [7] chanahd [*]

  Tak mě hlavně překvapilo, že jsme vezli na vyhození starý malý gauč a že ho vůbec vzali, tak to stálo 400 Kč. Nějak se bohužel přestávám divit těm černým skládkám v lese. Ještě že jsme neměli těch věcí na vyhození víc, asi by se člověk nedoplatil.

  superkarma: 0 27.03.2016, 17:45:14
 4. avatar
  [6] lenka.ms [*]

  Nedávno jsem slyšela v TV pana doktora, který má doma rtuťový teploměr skoro jako poklad. Bylo to v pořadu o měření teploty a o tom, k jakým rozdílným hodnotám můžeme dojít při měření dnešními lékařskými teploměry Sml80 .

  1. na komentář reaguje chanahd — #8
  2. na komentář reaguje kobližka — #9
  superkarma: 0 26.03.2016, 10:13:15
 5. [5] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 24.03.2016, 19:23:46
 6. avatar
  [4] AmeA [*]

  Postupně od Vánoc se zbavuji Sml22

  superkarma: 0 24.03.2016, 16:13:23
 7. avatar
  [3] hubajda [*]

  vodfon, kolie — #2ani ja to letos nehrotim ale na pristi rok se tesim to uz budu v novem domecku

  superkarma: 0 24.03.2016, 11:05:52
 8. avatar
  [2] vodfon, kolie [*]

  baví mě vánoční ůklidSml16Sml16Sml16Sml16Sml59Sml59Sml59nyní spím zimním spánkemSml16Sml16Sml16Sml16a ně dělám nicSml24Sml67

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 24.03.2016, 10:36:16
 9. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16dobré rady - je nutné je pořád připomínatSml67

  superkarma: 0 24.03.2016, 09:13:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme