Rodina

Tipy, jak se učit jazyk v pokročilejším věku

S přibývajícím věkem se nám může zdát, že je učení stále obtížnější a pomalejší. Není se však čeho obávat. Jak na to, aby bylo vaše studium co nejefektivnější?

Individuální přístup

učení

Věk není překážkou ve vzdělávání, jen je vždy třeba myslet na to, aby byly metody výuky přizpůsobeny konkrétní věkové skupině. U dětí funguje pestrost aktivit, neboť se učí hrou. U dospělých se nabízí obrat k filmům či literatuře. Možností, jak se obklopit jazykem, existuje celá řada. Vždy je však důležité, aby vás učení bavilo, protože jakmile do studia zapojíte emoce, paměť bude fungovat lépe.

Proces vzdělávání ovlivňuje to, jak jste zvyklí se v daném věku učit, zpracovávat informace a jednotlivé věci si pamatovat. Vše lze ale natrénovat. Obzvlášť pokud máte k dispozici zkušeného lektora, který vás dokáže do procesu učení navést a pomocí nejrůznějších strategií vám osvojování informací usnadnit.

Jazykové kurzy

Ne každý si je schopen udělat po práci čas a poctivě se doma každodenně učit, a tak se nabízí výpomoc vzdělávacích institucí. Lektoři poradí s vhodnými učebními metodami a zodpoví všechny dotazy. Jak často ale na kurz chodit či jak poznat kvalitní školu? Pokud se každý den učíte alespoň 15 minut, pak postačí docházet na kurz jednou týdně. Pokud však vaše domácí příprava selhává, je lepší docházet 2x týdně na 60 až 90 minut - podle toho, zda jde o individuální nebo skupinovou výuku. Při výběru školy se vyplatí prohlédnout si její klientské prostředí i učebny, pročíst si její historii či se seznámit s lidmi, kteří jazykové vzdělávání plánují a realizují - jak s lidmi z kanceláře, tak se samotnými lektory. Většina kvalitních škol zdarma nabízí ukázkové hodiny, na nichž si můžete sami udělat obrázek, zda by vám daný způsob výuky odpovídal.

učení

Pobyt v zahraničí

Děti už máte odrostlé a toužíte po zasloužené dovolené? Zkuste ji spojit s jazykovým pobytem. Pokud si například chcete jazyk osvěžit před nástupem do nové práce, tak postačí čtrnáctidenní pobyt. Během něj se rozmluvíte a upevníte své znalosti. V případě úplných začátečníků, nebo těch, kdo chtějí jazykovou úroveň zdokonalit více, se potom nabízí dvou až tříměsíční kurzy, prostřednictvím nichž je možné dosáhnout markantnějších pokroků. A pokud se na takové dobrodružství necítíte či vám připadá moc drahé, můžete využít nového trendu - zážitkových kurzů, jež probíhají po České republice.

učení

Více se dozvíte na:

http://www.skrivanek.cz/cz/

http://effecto.skrivanek.cz/

   
17.09.2015 - Učení - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] novinka [*]

  nevím jestli mi jazyky jdou nebo ne,ale v dospělém věku jde to učení už ztuha , začala jsem se angličtinu-absolutně jako jazykem nazasažená, učit ve 40......a v hlavě mi to nezůstává Sml31

  Ale mám pocit, že kdyby to za mých dětských let šlo a začali mi nějakým způsobem jazyk(ať AJ nebo NJ ..nebo i jiný) lehce vtloukat do hlavy, jak se to dělá teď, tak by to-předpokládám-bylo jiný.

  superkarma: 0 21.09.2015, 16:07:26
 2. [6] Boros [*]

  Jazyky mi nešly nikdy a čím jsem starší, tím hůř mi učení jde, ať je jakékoli....

  superkarma: 0 17.09.2015, 20:14:08
 3. [5] bobani [*]

  😀😁😂😃

  superkarma: 0 17.09.2015, 15:38:54
 4. avatar
  [4] Hanula [*]

  carmi — #3 Sml16také jsme měly s jídelákem problémy -aspoň jsme se domluvily, že chceme rybu a to vždy vyšlo. Nicméně kamarádka nejí olivy a ty tam vždy byly, tak jsem měla oliv dvojnásobně a to zase špatné nebylo.... jinak rybky byly výborné...

  superkarma: 0 17.09.2015, 10:06:35
 5. avatar
  [3] carmi [*]

  Hanula — #2 AnoSml30 Vzpomínám si, jak jsme v Paříži chodili na večeři a jídlo si vybírali zabodnutím prstu do jídelního lístku. No , někdy to nevyšloSml57 Jen jednou jsem si mezi změti slov pro mne bez jakéhokoli významu všimla slůvka tartare, tak jsem to riskla a vyšlo to - byl, to tatarákSml59

  Jinak - tenhle článek je zrovna pro mě - vybírám jazykovku. Už jsem si jednu vybrala, ale na tuhle se podívám, na tu jsem ještě nenarazila.

  1. na komentář reaguje Hanula — #4
  superkarma: 0 17.09.2015, 09:56:50
 6. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16cizí jazky mám ráda - mám anglinu a němčinu (zrovna teď jsem se dozvěděla, že zemřela moje profesorka na němčinu paní Helena Longinová - byla i spisovatelka, tak možná jste jí někdo znal - byla to správna "baba" a učit se německy s ní byla zábava).

  Akorát ve Francii jsem teď narazila - Francouzi prostě anglicky (natož neměcky) nechtějí mluvit nebo neumí. Tak jsme se s kamarádkou dostávaly někdy do komických situací. Ale zvládly jsme to....Sml22

  1. na komentář reaguje carmi — #3
  superkarma: 0 17.09.2015, 09:00:52
 7. [1] Bucík [*]

  Nu, nevím, je mi 62, stále jsem fit a pracuji jako farmaceut, ale jazyky mi už do hlavy nejdou. Ve škole jsem bývala premiantka, stále s výborným prospěchem, ale nagličtinu jsem vzdala. Stále se mi tam motala němčina.

  superkarma: 0 17.09.2015, 08:25:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme