.

Tip na výlet: Tiské stěny

Cestování

Tip na výlet: Tiské stěny

Jaro přeje turistice a výletům. Pojďme si představit další místo, kam byste mohli s rodinou zajít a zároveň udělat něco pro svoje zdraví.

hrensko

Pískovcové skály léčí

Léčivou mocí prý oplývají pískovcové skály na severu Čech. Chráněnou krajinnou oblast zde tvoří z větší část křídové druhohorní sedimenty. Tyto skály jsou častým cílem turistů více než dvě století a v poslední době k vyšší popularitě této oblasti přispělo také natáčení filmu Letopisy Narnie.

Ozdravně jistě zapůsobí už jen samotný pobyt na čerstvém horském vzduchu v oblasti, kde se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočišných druhů. Lidé pohybující se v oblasti léčitelství také tvrdí, že pískovec má schopnost nasát do sebe jako houba veškerou negativní energii, emoce a neduhy. Doporučuje se proto se o skály opírat a dotýkat se jich co nejvíce. Léčivou moc pískovců umocňuje energetické pole, jehož intenzita je nejvyšší v oblasti Hřenska.

Zkuste to i jinde

Hřensko je v souvislosti s pískovcovými skalami zmiňováno nejčastěji. My se dnes podíváme trochu jinam. Do míst, kde se kromě Narie točil i známý večerníček o malých medvídcích, do skal v obci Tisá.

Celá skalní oblast nabízí široké možnosti pro horolezce, od nízké obtížnosti až po velmi náročné. Zkrátka nepřijdou ani turisté a milovníci přírody. Najdete zde množství nenáročných turistických a cyklistických tras, skalní města plná četných skalních sloupů, převisů, jeskyní a a dalších útvarů. Tiské stěny, které se dělí na dvě části, tedy Velké a Malé stěny, jsou propojeny prohlídkovou naučnou stezkou, která vám poví vše o místní flóře, fauně i historii.

V tiských stěnách můžete zhlédnout mnohé bizarní skalní útvary s neméně bizarními názvy, například Tlouštík, Havraní cimbuří, Janusova hlava, Žába, Helma, Úl, Triumfální brána, Cikánský tábor, Napoleonova bota, Slon, Zvon, Želva, Dědečkova stolice, Kravín…

Základní informace

 • Tiské stěny jsou celoročně přístupné, v sezoně se platí vstupné a parkovné. Pokud se vám malou budku, kde lze vstupné zaplatit, můžete si zde koupit i různé suvenýry, mapy s průvodci, leporela a podobně.
 • Vstupné: dospělí 30 Kč, děti 15 Kč
 • Doprava: Do Tisé se nejlépe dostanete linkovým autobusem z Ústí nad Labem, výstup na zastávce rozcestí Sněžník nebo Tisá škola.
 • Parkování: Využít můžete placené parkoviště ve středu obce Tisá poblíž kostela sv. Anny, nebo bezplatné parkoviště u turistické chaty na opačném konci skal.
 • Občerstvení: Pro jídlo si můžete skočit do několika místních obchodů a restaurací. Přímo ve skalách se můžete najít v již zmíněné turistické chatě.
 • Ubytování: Tisá nabízí hned několik penzionů. Za zmínku stojí i místní kemp, kde se můžete ubytovat v případě, že byste zde chtěli strávit víc než jeden den. K dispozici je několik chatek nebo si můžete přinést stan.
   
28.04.2010 - Doma - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] dajdada [*]

  Eva Soukupová — #3 Jílové u Děčína. V Hřensku pracuji v Hotelu Praha jako recepční. Tyhle přírodní krásy mám u nosu.

  superkarma: 0 03.05.2010, 20:41:41
 2. avatar
  [5] Linde [*]

  jsou to moje oblíbené skalní stěny, fakt nádhera!

  superkarma: 0 28.04.2010, 21:04:18
 3. avatar
  [4] enka1 [*]

  Jó, kdyby bylo na bezninSml22

  superkarma: 0 28.04.2010, 17:06:20
 4. avatar
  [3] Eva Soukupová [*]

  dajdada — #1 odkud přesně?

  1. na komentář reaguje dajdada — #6
  superkarma: 0 28.04.2010, 14:36:14
 5. avatar
  [2] Clerenc [*]

  Já tam byla naposledy na silvestra. Jezdíme tam  několikrát do roka. Doporučuji!!!Sml67

  superkarma: 0 28.04.2010, 12:32:36
 6. avatar
  [1] dajdada [*]

  Sml59 pravda, nic než pravda. Jsem odtud a  je tu krásně, přijeďte se přesvědčit!!!!!!!!!!!!!!!

  1. na komentář reaguje Eva Soukupová — #3
  superkarma: 0 28.04.2010, 08:22:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme