.

Tip na výlet: Tajemné menhiry

Cestování

Tip na výlet: Tajemné menhiry


Slovo menhir pochází z keltštiny a znamená dlouhý kámen. Většina z nich je opředena legendami, které lze vystopovat do středověku. Stáří některých menhirů je vskutku úctyhodné, některé z nich pamatují dobu před 3000 lety.

U nás jsou mají menhiry nevětší spojitost s Kelty a jejich kněžími - Druidy. Byla to místa dávných, tajemných obřadů a zajímavých rituálů. Mnoho z těchto tejmných kamenů má podle legend magickou moc. Některé uzdravují, v blízkosti jiných lze například projít „bránou jinam“ a nahlédnout do světa „mezi světem“ a podobně. Každopádně jsou velkou hádankou i dnes, neboť nikdo doposud přesně neví, kdo a proč je vztyčil.

Ani místa, kde se nacházejí, nejsou vybrána jen tak náhodou. Někteří odborníci se přiklánějí k možnosti, že se jedná v mnoha případech o runové kameny. Azimuty východů a západů slunce v době hlavních keltských svátků Samhain, Imbolc, Beltine, Lughnasad ukazují na možnost, že se jedná o menhiry vytvořený obzorový kalendář, což s ohledem na fakt, že menhiry byly dříve početnější, klidně možné je. 
 

Legendy a kameny patří k sobě.

 

Slavné carnacké menhiry se prý o vánocích o půlnoci chodí koupat do moře.

Čtyřmetrový menhir na Orkneyských ostrovech v noci o zimním slunovratu kráčí k jezeru, aby se z něj napil.

V Kerloasu v Bretani na velikém menhiru je výčnělek, ke kterému se chodí tisknout novomanželé: mužům zajišťuje, že zplodí hodně potomků, ženám slibuje ohlídat mužovu věrnost.

 

U nás patří mezi ty tajemné především Kamenný pastýř, stojící v poli u Klobuk, Zkamenělý mnich v Drahomyšli, nebo menhir v Praze Chabrech.

 

Klobucký menhir stojí na místě dávného obřadního místa Druidů a  je vysoký cca 3,5 m.

Lidé věří, že má léčivou sílu a opravdu jsem tady potkala paní například z Olomouce, která sem jezdí už druhým rokem a nedá na kámen dopustit. Prý se jí velice rychle ztratily ledvinové potíže a dnes má podle jejích slov mnohem lepší výsledky.

                            

Mladý pár z Prahy se zde zase zastavil, aby si prověřil Pastýřovu pověst na dutinách a  gynekologických problémech.

Jiný pán by zase přísahal, že mu menhir pomáhá při revmatismu a jeho paní na žlučník. Místní lidé chodí ke kameni tak běžně, že prý není neobvyklé, když má dítko v žákovské knížce omluvenku typu „ Omluvte prosím pozdní příchod, je nachlazený, byl u menhiru“.

 

Já jsem ho poprosila, aby mi přestalo bolet rameno (že by mě zvládl zbavit klaustrofobie, pochybuji). Energie tohoto místa je ale vážně hodně příjemná, navíc člověk když tu stojí a podívá se kolem sebe, celé místo působí jako uzavřená kopule a hodně to tu uklidňuje. Rozhodně doporučuji návštěvu tohoto místa, jako tip na výlet.

Každý rok se navíc kloubucký menhir pohne o vzdálenost velikosti špendlíkové hlavičky směrem k místnímu kostelu. Až jej dostihne, nastane konec světa.  

 

Každopádně kameny jsou tu s námi po celé věky. Mají své příběhy a pamatují si ty naše.

 
Chcete vědět o menhirech víc? Podívejte se do alba českých megalitických památek.

 

Mým obrovským snem bylo vidět Stonehenge. Pokud se nic nezkazí, plní se mi právě teď. Samozřejmě mám u sebe foťák.

 

  

   
21.03.2008 - Zahraničí - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] tyrkys [*]

  tomáš: Avebury je úžasné . Líbilo se mi mnohem víc, než Stonehenge . A ty ovce, pasoucí se mezi kameny . Viděli jste také ty bílé koně?

  superkarma: 0 23.03.2008, 12:26:58
 2. avatar
  [22] verlit [*]

  Já bych tomu klobuckému menhiru ohrádku a písek nevyčítala. Manžel mi dodnes nezapomněl, jak jsem ho tam asi před dvanácti lety vlekla přes čerstvě zorané pole.
  Když jsme k němu došli, vážily naše boty asi tak pětkrát víc, než na okraji oranice, ale negativní energie to nebyla, jen poctivé bahno

  superkarma: 0 22.03.2008, 19:52:05
 3. avatar
  [21] tomáš [*]

  Byli jsme se na Stonehenge podívat, a procházela jsem dokola několikrát, nemohla jsem se vynadívat, i když dotýkat se nesmí, kolem byl vymezený prostor na obchůzky. U ucha jsem si držela zapůjčený přístroj a poslouchala výklad chvíli anglicky,chvíli německy :-) ale líp to vnímá člověk asi beze slov. Kousek dál, v Avesbury, byla trasa z desítek vztyčených balvanů, rozehřátých sluncem. Teprve tam jsem se k nim mohla přitisknout a nechat do sebe proudit tu energii (nebo aspoň příjemné teplo). Doma takovou možnost nemám, tak chodím objímat staré duby, a taky se mi to líbí...

  superkarma: 0 22.03.2008, 14:47:36
 4. avatar
  [20] OlgaMarie [*]

  Legendy, báje, pověsti... z luftu se nevytvořily. Menhiry jsou moje hobby a láska, vše o nich si ráda v klidu přečtu. Dík.

  superkarma: 0 21.03.2008, 20:20:11
 5. [19] babunka [*]

  Pavlatová: ano, skvělý nápad...běžte si najít lepší "sever" i s tím vaším "jejda"....docela by mě zajímalo kolik je vám let...ale vím, jsem hloupá a do toho mi nic není... ...ikdyž na druhou stranu..když tady zůstanete, tak ženy-in mají o zábavu postaráno ...tak nechoďteee

  superkarma: 0 21.03.2008, 18:43:50
 6. [16] Rikina [*]

  Ostatně kounovské řady kamenů se taky ztrácely v ostružiní, maliní a kopřivách, když jsem tam byla naposledy. Taky tam moc turistů asi nepřijde.

  superkarma: 0 21.03.2008, 13:21:01
 7. [15] Rikina [*]

  Majucha: no já tam nebyla léta. Za tu dobu křoví vyrůst mohlo, takové bezinky třeba rostou rychle, prevít.

  superkarma: 0 21.03.2008, 13:18:33
 8. [13] Rikina [*]

  Majucha: ten znám, jestli je to ten v polích u Zvoleněvse. Ale ten nebýval v křoví, ledaže by tam v mezičase nějaké vyrostlo.

  superkarma: 0 21.03.2008, 13:13:39
 9. [11] Rikina [*]

  Majucha: kde? To bych měla znát. Já vlezu všude, menhir v křoví bych nepřehlédla...

  superkarma: 0 21.03.2008, 13:04:55
 10. avatar
  [10] Luciš [*]

  Pavlatová: já mám kolikrát taky prci, ale do světa to nevolám

  superkarma: 0 21.03.2008, 13:03:48
 11. [9] Rikina [*]

  Ve Španělsku jsem courala po oblasti, kde bylo menhirů a dolmenů moc. Což o to, esteticky bezesporu působivé (i když tam žádný neměl ohrádku a písek - to ať se vyznavači magických sil nezlobí, ale takhle upravené to vypadá spíš jako místo pro venčení psů, než místo působení tajemných energií), ale jaksi jsem nezaznamenala v blízkosti menhirů žádnou změnu. Žádné zázračné vyléčení, žádné uklidnění, prostě nic, efekt nula. Asi jsem citlivá jako poleno dubové a energiemi je na mě škoda plýtvat.

  superkarma: 0 21.03.2008, 13:03:35
 12. [6] babunka [*]

  Tak já nevím...je ta Pavlatová vážně tak hloupá nebo to jenom hraje?

  superkarma: 0 21.03.2008, 11:44:51
 13. avatar
  [5] koryna [*]

  hned bych tam jela krása

  superkarma: 0 21.03.2008, 10:59:21
 14. avatar
  [2] Blues [*]

  No, energii sice má, ale obráceně :-)
  Podle umístění a působení to totiž byl nejspíš jeden z "hraničních kamenů", které energii naopak stahovaly z okolí a soustřeďovaly na vnitřní oblast. Zrovna tenhle na mě působil jako slušný vysavač. Jenomže lidi jsou dneska fascinování tajemnými menhiry a věří v jejich léčivou moc bez výhrad :-)

  superkarma: 0 21.03.2008, 07:40:06
 15. [1] Rikina [*]

  Ten menhir v "ohrádce", okolo písek... vůbec nevypadá, že by měl mít nějakou sílu či energii... vypadá jako turistická atrakce, v horším smyslu těchto slov.

  superkarma: 0 21.03.2008, 00:49:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme