model železnice

Chystáte se na předvánoční nákupy do Prahy? A vaše ratolesti si pochopitelně takovou příležitost nechtějí nechat ujít? Co však s malými dětmi, které nekonečné courání po obchoďácích a stání ve frontách začne brzy nudit? Máme pro vás zajímavý tip.

Na světě je jen několik zábav, které přitahují člověka od dětství do stáří a které okouzlují lidi bez ohledu na pohlaví, povolání, vzdělání nebo osobní zaměření. Jedním z takových fenoménů je bezesporu modelová železnice.

Mechanické mašinky fascinují děti i dospělé, kluky i holky bez rozdílu snad právě tím, že nabízejí pohled do zmenšeného a přitom dokonale fungujícího světa.

Vzpomínám si na svůj vlastní vláček na klíček. Jen takový jednoduchý ovál kolejí a mašinka se dvěma vagónky. A i když jsem holka, strávila jsem jeho nakládáním a pouštěním nekonečné hodiny. A často jsem se musela přetahovat s tátou…

Když jsem pak jednou navštívila kamaráda, který měl doma postavené celé městečko s nádražím a dokonale vymodelovaným okolím, který spouštěl a vytahoval na kladce ke stropu, aby se vůbec se ženou mohli v obýváku pohybovat, dlouho jsem po takovém modelu také toužila. I dnes bych si dala říct!

Jede, jede mašinka…

model železnice

V Praze na Smíchově v obchodním komplexu Anděl City vznikl jeden z nejzajímavějších projektů poslední doby Království železnic. Letos 1. července tu bylo otevřeno prvních 115 m2 modelového kolejiště, které se ve finální podobě bude rozkládat ve třech podlažích na celkové ploše 2500 m2.

Úvodní plocha modelového kolejiště představuje průřez všemi technologiemi a stavebními prvky, které budou použity i na dalších segmentech modelového kolejiště Království železnic.

Všichni bez rozdílu věku si určitě rádi připomenou legendární stavebnici Merkur. Po kolejích se tu prohání 128 modelů lokomotiv, osobních a nákladních vagónů. Návštěvníci uvidí také pohyblivý automobilový park a spoustu dalších technických „vychytávek“. Systém miniaturních kamer v lokomotivách vláčků zprostředkuje divákům přímý zážitek z jízdy zmenšenou krajinou.

model železnice

„K vidění je nejen kompletní produkce obnovené výroby vláčků Merkur, ale i kovové modely dalších stavebnic. Uvidíte, jak vypadá kombajn, kolečkové rypadlo nebo betonárka postavená z kovových dílů,“ říká jeden z tvůrců projektu Království železnic Rudolf Pospíšil.

Staré cedule z lokomotiv, otočné jízdní řády i funkční signální zvon zapůjčili do expozice soukromí sběratelé a muzeální železnice v Zubrnicích. Součástí Království železnic je i stálá výstava z historie železnice na našem území (a vzdělávací program pro školy).

Každé tři měsíce se modelové kolejiště postupně rozrůstá o další segmenty. Království železnic bude nakonec představovat jakýsi model České republiky. Návštěvníci se zde setkají s modely nejvýznamnějších dominant naší vlasti.

model železnice

„Modelový vláček je sveze například na Ještěd, Karlštejn, Pražský hrad. Naší snahou je maximální navození zmenšené reality, v pravidelných intervalech se zde bude střídat noc i den, vlaky budou jezdit podle přesně daných jízdních řádů,“ přibližuje budoucnost projektu Rudolf Pospíšil.

Podle něj dosáhne po čtyřech letech výstavby rozloha kolejiště více než 1 008 m2 čisté plochy kolejiště. Království železnic se tak stane největší modelovou železnicí nejen u nás, ale i ve střední a východní Evropě.

„Zajímavou nabídkou je možnost umístění modelu vlastního domu. Ti šikovnější mají možnost postavit v Království železnic zmenšeninu svého domova, musí se přitom ale řídit pokyny modelářů a dodržet určitý standard kvality,“ uzavírá Pospíšil.

model železnice

Království železnic je „splněný dětský sen“ a je ideálním nápadem i pro deštivé dny. Navíc zde v prodejní expozici mohou rodiče svým dětem pořídit opravdu nádherný dárek. Otevřeno tu mají sedm dnů v týdnu, od devíti ráno do devíti večer. Dojedete sem snadno metrem nebo tramvají.

Adresa: KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC, a. s., Stroupežnického 23, 150 00 Praha 5 – Anděl, tel.: 257 211 386 www.kralovstvi-zeleznic.cz

Vstupné: běžné 150 Kč, děti do 15 let a důchodci 90 Kč, děti do 1 metru výšky 20 Kč, studenti 100 Kč

Otevřeno je po celý týden od 9.00 do 21.00 hodin (prodej posledních vstupenek je ve 20.00 hodin). Na Štědrý den, na Silvestra a na Nový rok – zavřeno!

Také jste milovali miniatury vláčků? Upřednostňovali jste je před jinými hračkami? Už jste viděli podobnou expozici? Kde?

Reklama