Pojďte s námi na výlet ke hvězdám. Nepotřebujete jiný dopravní prostředek než vlak, autobus nebo auto. Nejzářivější hvězdu naší noční oblohy budete mít na dosah ve hvězdárně Artura Krause v Pardubicích.

mapa

Google maps: Pro zobrazení mapy klikněte na obrázek.

Dnešní tip na výlet potěší především cestovatele zapálené pro astronomii. Pokud vás pohled na hvězdy fascinuje, pokud byste chtěla vidět víc než vidí pouhé oko, nebo pokud máte děti ve věku, kdy toho chtějí objevit co nejvíc, zajeďte si do Pardubic.

Planeta Jupiter právě prochází obchodím své nejlepší viditelnosti a k této příležitosti pořádá pardubická hvězdárna Artura Krause mimořádná pozorování Jupitera.

„Planeta Jupiterse doslova mění před očima. Už v malém dalekohledu lze na kotoučku planety spatřit tmavé a světlé oblačné pásy jdoucí rovnoběžně s rovníkem planety. Nejvýraznější dva - jižní a severní rovníkový pás - byly neoddělitelnou ozdobou povrchu planety po celá desetiletí. To ovšem přestalo platit na počátku tohoto roku, kdy jižní pás zmizel. Nyní, zhruba po roce, se zdá, že Jupiter opět získá svou původní tvář. A návštěvníci pardubické hvězdárny by toho v rámci tříměsíční pozorovací akce „Obří Jupiter v dohledu“ mohli být svědky.

Mimo „povrch" planety mohou návštěvníci spatřit až 4 její jasné měsíce (pojmenované Ió, Europa, Ganymedes a Callistó). Dalekohled během pozorování pro veřejnost zamíří také k Měsíci, Uranu, barevným dvojhvězdám a za bezměsíčných nocí i k objektům vzdáleného nebe, jakými jsou mlhoviny a hvězdokupy,“ láká návštěvníky předseda astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.

Pozorování probíhají v prosinci a lednu, vždy ve středu, čtvrtek a pátek v čase 18.0020.00 hodin.

Vstupné: 30 Kč, pro děti do 15 let 15 Kč.

Webové stránky hvězdárny: www.astropardubice.cz

Reklama