.

Tip na výlet: Poděbrady

Cestování

Tip na výlet: Poděbrady

poděbrady

Jsou-li oblíbeným cílem vašich cest lázeňská města, nasedněte někdy do vlaku a vyjdete se do Poděbrad. Město leží v polabské nížině necelých 50 kilometrů východně od Prahy a se svou nadmořskou výškou 190 metrů se řadí mezi nejteplejší místa v republice.

Poděbrady mohou návštěvníkům nabídnout nejen své lázně, ale i mnoho památek a příjemných zákoutí k romantickým procházkám.

Lázně

poděbrady

Místní lázně využívají nejčastěji dospělí pacienti s chorobami srdce a cév, po operacích ischemické choroby srdeční a srdečních chlopní, po operacích žil, po transplantacích srdce a jiných srdečních operacích. Také se tu léčí lidé po prodělaném infarktu, s vysokým krevním tlakem, kardiomyopatiemi, vrozenými či získanými srdečními vadami, ischemickou chorobu dolních končetin, stavy po zánětech žil, chronické žilní a lymfatické choroby.

Léčivá voda a příjemný park

poděbrady

Jak jistě víte, tam, kde jsou lázně, je také léčivý pramen. V našem případě je to známá minerálka Poděbradka. A za čerstvou poděbradkou nemusíte chodit daleko. Její pramen totiž vyvěrá na okraji parku na náměstí T. G. Masaryka hned vedle vlakového nádraží.

V tomto parku byste se měli zdržet o něco déle, protože kromě léčivého pramene tu najdete také rozličnou bujnou vegetaci, osvěžující fontány a vodotrysky a v neposlední řadě také kolonáda prof. Libenského a Lázeňská kolonáda. Je to příjemné místo nejen pro lázeňské pacienty a návštěvníky města, ale i pro místní, včetně maminek s dětmi. S trochou štěstí byste mohli narazit na hudebníky, kteří tu čas od času vystupují.

Z parku za památkami

poděbrady

Z parku se vydejte ulicí Divadelní, která vás zavede na nejstarší místo Poděbrad. Jmenuje Jiřího náměstí. Dvě nejzajímavější věci tohoto místa jsou bezesporu socha krále Jiřího z Poděbrad a Mariánský sloup, který byl vztyčen roku 1765 na památku obětem moru. Za zmínku stojí také renesanční budova Městské knihovny.

Hned u náměstí stojí poděbradský zámek. Původně raně gotický hrad byl založen ve 12. století. Prošel mnoha úpravami, současnou podobu mu vdechla Marie Terezie. Na nádvoří se nachází Muzeum Jiřího z Poděbrad. Ve sklepních prostorách si můžete prohlédnout různé archeologické nálezy, jako kamenné dělové koule a zbytky starých lodí.

Pod zámkem máte vlastně dvě možnosti. Jít se vykoupat do blízkého koupaliště, anebo se vydat naučnou stezkou doplněnou několika informačními tabulemi podél břehu Labe až k jeho soutoku s Cidlinou.

   
24.06.2010 - Doma - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] lenig [*]

  tam bych se jednou chtěla dostat, aspoň na výlet Sml67

  superkarma: 0 26.08.2012, 10:34:16
 2. [6] holčice [*]

  Město znám moc dobře,mám blízko příbuzné a ráda se vždy v Poděbradech zastavímSml16Sml16

  superkarma: 0 04.08.2012, 18:12:17
 3. avatar
  [5] alko [*]

  Jé je, to se mi hodíSml59. Chystám se tam v pondělí.

  superkarma: 0 24.06.2010, 16:06:35
 4. avatar
  [4] evelyn [*]

  tam jsem jezdivala kazdy prazdniny, mela jsem tam babi a strejdu

  superkarma: 0 24.06.2010, 13:22:15
 5. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Už dlouho se do Poděbrad chystám, takže děkuji za tipy, co při výletu nevynechat!

  superkarma: 0 24.06.2010, 10:14:29
 6. avatar
  [2] femme [*]

  v Poděbradech mám kámošku, ke které dost často jezdím Sml58 jsou tam krásné procházky a super cyklostezka kolem řeky Sml67 

  superkarma: 0 24.06.2010, 07:53:25
 7. [1] Samík97 [*]

  A nezapomeňte navštívit Polabské muzeum po generální opravě.

  superkarma: 0 24.06.2010, 01:58:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme