.

Tip na výlet: Pec pod Sněžkou

Cestování

Tip na výlet: Pec pod Sněžkou


Letošní zima pomalu vyklízí pole, ve městech jsme si sněhu příliš neužili, a tak se o tomto víkendu nabízí jedna z posledních příležitostí ještě vyrazit do hor za zimními radovánkami. Přitažlivým tipem je krkonošská Pec pod Sněžkou. Vzhledem k tomu, že má na horách sněžit a teplota se v Krkonoších bude pohybovat v rozmezí od jednoho do sedmi stupňů Celsia, mohl by se výlet vydařit.


Pec pod Sněžkou (769 m n. m.) spolu s dříve samostatnou Velkou Úpou, která je nyní její součástí (od r. 1987), patří mezi největší a nejznámější rekreační střediska v Krkonoších. Zástavba je zčásti rozseta po horských stráních, ponejvíce je však soustředěna do dvou údolí.


Pec pod SněžkouRozkládá se v překrásné přírodě mezi okolními vrcholky Černé hory, Jeleního vrchu, Liščí a Studniční hory a Sněžky, v údolí řeky Úpy, které je zakončeno překrásným ledovcem, přemodelovaným Obřím dolem, a v údolí Zeleného a Lučního potoka, 24 km severozápadně od Trutnova.


Město Pec pod Sněžkou je jedním z nejvýznamnějších horských středisek zimní, ale i letní rekreace. Vděčí za to právě své poloze mezi nejvyššími krkonošskými vrchy, krásným přírodním scenériím Krkonošského národního parku a v neposlední řadě také vhodným lyžařským terénům.


Kaple Panny MariePec pod SněžkouZ historie
Název města souvisí se založením pecí na tavení železných, arzénových a měděných rud, které se těžily v Obřím dole již v 16. století a byly uzavřeny v roce 1876. K nejzajímavějším turistickým atrakcím Pece patří kaple z 19. století, expozice Krkonošského muzea v Obřím dole a naučná stezka Východní Krkonoše.


Oblíbeným cílem pěších turistů jsou přírodní rezervace Obří důl, Horní a Dolní vodopád Úpy v údolí mezi Sněžkou a Studniční horou či hřebenové rašeliniště Úpská rašelina mezi Luční a Obří boudou.


Od roku 1928 je Pec pod Sněžkou propojena pravidelnou autobusovou dopravou se Svobodou nad Úpou. V roce 1949 byla dána do provozu sedačková lanová dráha z údolí Úpy přes Růžovou horu na Sněžku.


Snezka (Postovna, kaple sv. Vavrince a Polska chata)Současnost
Zásadní význam pro obec má především turistický ruch. Ve městě žije trvale přes 610 obyvatel, ovšem kapacita ubytovacích zařízení je 8 500 lůžek. Ve službách s turismem spojených pracuje většina zde žijících obyvatel.


Nejvyhledávanějším místem v létě je bezesporu nejvyšší hora ČR Sněžka (1602 m), na kterou je možno se vyvézt visutou sedačkovou lanovkou, v zimě ovšem návštěvníci Pece hledají odreagování na tamních sjezdovkách.

   
29.02.2008 - Doma - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] jarre [*]

  Krkonoše

  12. října
  Přestěhovali jsme se do našeho nového domu v Krkonoších. Bože, jak je zde krásně!
  Už se nemohu dočkat, až majestátné horské vrcholy pokryje bílý sníh.

  20. října
  Krkonoše jsou tím nejkrásnějším místem na zemi. Podnikli jsme malý výlet do okolí a přitom jsme viděli několik jelenů. Jak byli nádherní. Zdá se, že jelen je jedno z nejúžasnějších zvířat na zemi.

  11. listopadu
  Brzy začne lovecká sezóna. Nechápu, jak někdo může zabít něco tak překrásného jako je jelen. Doufám, že už konečně začne sněžit.

  10. prosince
  Minulou noc krásně sněžilo. Probudil jsem se a vše bylo pod jiskřivou sněžnou pokrývkou.
  Krása jako na vánočním pohledu. Proházel jsem příjezdovou cestu a uspořádali jsme rodinou koulovačku. Potom projel kolem sněžný pluh a musel jsem znovu proházet příjezdovou cestu. Prostě to tady miluji.

  12. prosince
  Minulou noc připadl další bílý sníh. Sněžný pluh si zopakoval žertík s příjezdovou cestou.
  Nevadí, během chvilky jsem ji znovu proházel.

  19. prosince
  Další sníh napadl minulou noc. Kvůli zahrnuté příjezdové cestě jsem se nedostal do práce.
  Jsem úplně vyčerpán prohazováním. Zkurvený sněžný pluh.

  22. prosince
  Včera napadlo ještě víc těch bílých sraček. Mám na rukou puchýře od lopaty.
  Jsem přesvědčený, že sněžný pluh čeká někde za rohem, dokud neproházím cestu.
  Hajzl jeden.

  25. prosince
  Veselé vánoce. Víc zasraného sněhu. Jestli jednou dostanu do ruky toho zkurvysyna, co řídí sněžný pluh, tak ho nakopu do prdele.
  Nechápu, proč prostě na tu zasranou silnici nepoužijou víc soli, co by rozpustila ten sajrajt.

  27. prosince
  Zase napadl vagón těch bílých sraček. Už tři dny jsem nevystrčil rypák, s výjimkou prohazování příjezdové cesty pokaždé, když projel pluh. Nakonec i pluh uvázl v závěji a ten ksindl řidič si přišel vypůjčit moji lopatu.
  Řekl jsem mu, ze jsem jich už šest zlámal, když jsem prohazoval zahrnutou příjezdovku, a pak jsem do něj mlátil tou sedmou, až se dal na útěk.

  28. prosince
  Konečně jsem se dostal z baráku. Odstranil jsem z auta to bílé svinstvo a vydal se do obchodu pro nějaké jídlo. Při zpáteční cestě mi vběhl do cesty jelen a už se to nedalo ubrzdit. Mám škodu na autě za 50 tisíc. Ty zkurvené bestie by měli postřílet. Že je ti lovci v sezóně nevymlátili všechny.

  10. března
  Odvezl jsem auto do servisu ve městě. Člověk by nevěřil, jak může auto za jednu zimu zrezivět od té debilní soli, co s tím ty hovada sypou tu silnici.

  12. dubna
  Odstěhovali jsme se zpátky do Ostravy. Teď teprve vidím, jaké je to nádherné město.
  Nechápu, jak někdo může žít v takové prdeli jako jsou Krkonoše.

  superkarma: 0 01.03.2008, 16:34:51
 2. avatar
  [4] Brituš [*]

  Já mám ráda pec a nemusí být pod Sněžkou. A taky chci a a

  superkarma: 0 29.02.2008, 23:48:53
 3. [3] benik-31 [*]

  Už si nechci užívat sněhu,chci

  superkarma: 0 29.02.2008, 16:59:19
 4. avatar
  [2] Kate01 [*]

  No, s tím orkánem, co bude o víkendu to bude super

  Uvidíme, jestli ještě něco napadne, ale teď si tam moc sněhu asi neužijeme

  superkarma: 0 29.02.2008, 14:17:39
 5. [1] FAXÍK [*]

  je tam určitě krásně

  superkarma: 0 29.02.2008, 14:15:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme