.

Tip na výlet: Napoleonské slavnosti

Cestování

Tip na výlet: Napoleonské slavnosti

Zámek LoučeňHistorické události slavných májových dnů nám letos nadělily hned dva prodloužené víkendy za sebou. Pokud vás nečeká jarní úklid nebo práce na zahrádce, byl by hřích zůstat doma.

Obzvlášť vaše ratolesti, ale i váš mužský protějšek, by se jistě vracely nadšení a plní zážitků z výletu na Zámek Loučeň (ve středních Čechách, v okrese Nymburk), kde se v sobotu s plnou parádou budou konat Napoleonské slavnosti, provázené velkolepou kostýmovou podívanou.

Napoleonské slavnostiTentokrát se budou návštěvníci zámku potkávat v parku s důstojníky, hladovými vojáky, markytánkami i tehdejšími místními obyvateli, nešťastnými z pobytu vojsk.

Na Loučeni se to bude hemžit politiky a důstojníky v dobových kostýmech, jejichž přání je jediné: vyhrát nad nepřemožitelným vojevůdcem a jednou provždy ho poslat do propadliště dějin.

Na jeden den se tu vrátíte do neklidné doby roku 1813. Scénář akce přitom vychází ze skutečných událostí:

Napoleonské slavnostiNa Loučeň přijíždí v doprovodu neuvěřitelně početné, sedmdesátitisícové armády ruský velkokníže Konstantin, aby zde vedl jedno z nesčetných jednání s rakouským císař Františkem I. a jeho bratrem, vojevůdcem Ferdinandem Toskánský. Cíl je nekompromisní – zničit jednou provždy Napoleona.

Okamžik je to velmi napjatý. Napoleon ještě netuší, že na podzim tohoto roku bude poprvé na hlavu poražen v důležité bitvě národů u Lipska. A závěr jeho oslnivé kariéry se blíží...

Na Loučni budete mít možnost nahlédnout do diplomatických her a rošád, jež vyústily ve zkázu nejslavnějšího světového válečníka všech dob. Všechny události budou zachyceny v pěti hraných historických scénách, které se odpoledne odehrají na zámeckém nádvoří a na louce u zámeckého kostela.

Císař NapoleonZažijete například atmosféru paniky, kterou loučeňští prožívali v časech Rusy šířené epidemie. Proto si také budete moci v parku prohlédnout polní lazaret.

Poslední historická scéna, která v 17 hodin program uzavře, bude rekapitulace klíčové bitvy u Lipska, kde byl dosavadní vládce Evropy „poražen na hlavu“.

Pokud však návštěvu Zámku Loučeň tento víkend nestihnete, nevadí. Už následující sobotu, 9. května, se v tamním zámeckém amfiteátru odehraje od 18 hodin inscenace Prodané nevěsty se sólisty opery Národního divadla v Praze. Titulní roli ztvární Dana Burešová, čerstvá držitelka Ceny Thálie za nejlepší divadelní výkon v oboru opera v roce 2008.

Pravidelné zámecké slavnosti pořádané každou první sobotu v měsíci pak pokračují 6. června druhým ročníkem divadelního festivalu Komedie pro zámeckou paní.

   
30.04.2009 - Doma - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [4] matuszyk [*]

  Sml49

  superkarma: 0 30.05.2009, 13:17:02
 2. [3] viki.niki [*]

  3koda už je po, to jsem propásla

  superkarma: 0 27.05.2009, 12:42:57
 3. avatar
  [2] Myškomedvídek [*]

  jeden můj kolega to už dělá celá léta,taky tam jedeSml70Sml75

  superkarma: 0 07.05.2009, 00:17:02
 4. avatar
  [1] Dása [*]

  díky za tipSml67 možná pojedem

  superkarma: 0 30.04.2009, 07:23:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme