.

Tip na výlet: Na koloběžce Vazoveckým údolím

Cestování

Tip na výlet: Na koloběžce Vazoveckým údolím

Sjezd z vrchů na kole nebo na koloběžce! Užijte si netradiční zážitek a jeďte krásným údolím Vazoveckého potoka. Cestou můžete navštívit rozhlednu Kopaninu, zříceninu hradu Frýdštejna nebo se kochat přírodní památkou. Trasu je možné prodloužit až na Malou Skálu a využít k tomu nově vybudovanou Greenway Jizera.

fotoKopanina

Kopanina je jednou z prvních rozhleden v České republice, kterou vybudoval Klub českých turistů. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1894 jako pomyslný strážce hranice mezi českým vnitrozemím a německým pohraničím. Cihlová věž nesla nějaký čas jméno „Pacltova“ na počest rodáka z Turnova a propagátora české turistiky, tento název se však neujal. Rozhledna v nadmořské výšce 657 m s krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 21 m, kam vede 94 schodů, nabízí daleké výhledy na Český ráj, pohoří Jizerských hor a Krkonoš. Za dobré viditelnosti je možné spatřit vrchol Ještědu, Kozákov a v dáli hrad Bezděz. K návštěvě je nutné si půjčit klíč v domě č.p. 2.

 

fotoFrýdštejn

Zřícenina hradu, pocházející z druhé poloviny 14. století patrně díky rodu Markvarticů, se vypíná nad údolím řeky Jizery. V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince. Hrad byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. V dolním podsklepeném podlaží se nacházela vrátnice, zatímco horní podlaží zahrnovalo vlastní budovy hradu. Obranu hrady zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i 15 m vysoká kulatá věž. V držení hradu se střídaly šlechtické rody Markvarticů, pánů z Dražic či rod Biberštejnů, Hrad byl veřejnosti zpřístupněn již koncem 19. století. Na hradě Frýdštejn se natáčel film „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“.

 

fotoBartošova pec - Ondříkovické propadání

Přírodní památka v údolí Vazoveckého potoka je nejdokonalejším pseudokrasovým systémem u nás. Bartošova pec je asi 30 metrů dlouhá otevřená jeskyně, která pokračuje podvodním labyrintem a své jméno dostala po místním skláři. U pramenu stávala dříve totiž sklářská huť. Z jeskyně vyvěrá Vazovecký potok, který se u Dolánek vlévá do Jizery.

 

fotoDolánky u Turnova

Dolánky u Turnova jsou částí města Turnov. Leží na řece Jizeře před soutokem s Vazoveckým potokem.  Dolánky jsou i přes svou malou velikost poměrně známým místem a oblíbeným výletním cílem. Nejznámějším turistickým cílem je Dlaskův statek. Dlaskův statek je typickou ukázkou pojizerského domu. Usedlost byla postavena v roce 1716 a od svého vzniku prodělala mnohé stavební úpravy. Statek tvoří samostatnou jednotku obklopenou trámcovou hradbou se dvěma branami – horní zděnou s dřevěnou zvoničkou a dolní dřevěnou. Z původních staveb se dochovala pouze roubená stodola. Součástí statku je socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar. Dnes jsou Dolánky známé i díky kempu, festivalu a především Greenway Jizera, významné cyklostezce podél Jizery.

 

fotoMalá Skála

Obec Malá Skála se rozkládá po obou březích řeky Jizery. Dominantou obce je zřícenina skalního hradu Vranov – Pantheon, který se majestátně tyčí nad obcí. První písemné zmínky o Malé Skále se datují již roku 1382. Název Malá Skála poprvé použil frýdlantský vévoda Albrecht z Valdštejna, aby ji odlišil od větší Hrubé Skály. Vlastní malou skálu tvořilo panství, velkostatek, zámek, pivovar a škola. Malá Skála je rájem pro děti i jejich rodiče. Návštěvníci si mohou zkusit lezení v lanovém centru se školenými instruktory, splutí řeky Jizery na kánoi nebo raftu, jízdu na paddleboardu, koupat se a relaxovat na sluneční louce, projet se na koloběžkách nebo na kole po nově vybudované cyklostezce Greenway Jizera, zahrát si nohejbal, volejbal, stolní tenis nebo vyzkoušet třeba slack-line. Děti se mohou vyřádit i na hřišti s dřevěnými atrakcemi a trampolínou.

   
21.07.2017 - Doma - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. [6] babinka [*]

  bobani — #4Taky už se necítím, ale líbilo by se mi to...

  superkarma: 0 21.07.2017, 16:41:56
 2. [5] Melinda90 [*]

  Oh ánoooo--- ja tuzim raz ist cez tieto parky (esta visa), to by bol moj najkrajši zazitok v zivote

  superkarma: 0 21.07.2017, 14:37:38
 3. [4] bobani [*]

  MARIE MATEJKOVA — #3 ani já ne . ale chtěla bych to vyzkoušet

  1. na komentář reaguje babinka — #6
  superkarma: 0 21.07.2017, 13:48:33
 4. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Koloběžky jsou v kurzu. Přemýšlela jsem o ní,ale nějak se na ní ve svém věku necítím. Takže raději výlet pěšky Sml67

  1. na komentář reaguje bobani — #4
  superkarma: 0 21.07.2017, 11:51:29
 5. [2] babiS [*]

  Koloběžky byly v kurzu za mého dětství - inu, vše se obměněno vrací Sml16

  superkarma: 0 21.07.2017, 07:00:49
 6. [1] caj60 [*]

  Koloběžky jsme nedávnou s rodinou objevili a je to prima, protáhnete si celé tělo Sml67

  superkarma: 0 21.07.2017, 06:49:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme