Miletín - rodiště K. J. Erbena. Erbenovu osobnost tady potkáte snad na každém kroku. Připomíná ji nejen jeho busta či rodný dům, ale i slavná místní specialita nazvaná Miletínské modlitbičky, která stojí ua ochutnání.

miletin

O Miletíně jsem dosud věděla jen to, že je rodištěm mého oblíbeného básníka K. J. Erbena. Ač se tohle městečko nachází poblíž Hořic v Podkrkonoší, kam jsem čtyři roky jezdila na „šutrárnu“, nikdy jsem tam nebyla. Já vím, je to ostuda. Proč to tedy nenapravit, když se konečně naskytla příležitost? Udělali jsme si s přítelem výlet do Hořic, města našich středoškolských let, a cestou do Jaroměře jsme to vzali přes Miletín.

miletin

miletinČeská krajina je krásná a stále v ní máte co objevovat.

Samotné městečko jsem si, nevím proč, představovala větší. Podlouhlé náměstí bylo vylidněné, tiché a působilo ospale. Snad to bylo tím pošmourným počasím, nebo poobědní siestou.

Erbenovu osobnost tady potkáte snad na každém kroku. Připomíná ji nejen jeho busta, rodný dům, naučná stezka kolem Miletína, ale i slavná místní specialita nazvaná Miletínské modlitbičky. Další dobrý důvod, proč se v Miletíně zastavit.

Mockrát jsem o nich slyšela, ale jak vypadají, nebo jak chutnají, jsem neměla zdání. A vida, hned na náměstíčku jsme objevili cukrárnu. Růžový patrový domeček s markýzou a nápisem Erbenovy miletínské modlitbičky. Jak jinak.

miletin

Uvnitř to sladce vonělo zákusky a perníkem. Ale já chtěla jen miletínské modlitbičky. Aha, tak takhle vypadají. Dva obdélníkové perníčky slepené marmeládou, s cukrovou polevou navrchu a mandlí uprostřed. Naporoučela jsem si jich rovnou deset. Ještě cestou k autu jsem neodolala a do jedné se zakousla. Cukrem na nich tedy nešetřili. Na můj vkus byla sladká až moc a dalo mi dost práce sníst ji celou. Ale dušička měla pokoj. Viděla jsem Miletín, v paměti lovila Erbenovy verše a kochala se drsnou krásou tohoto kraje.

miletin

A věřte, že bylo čím. V tomto romantickém kopcovitém kraji najdete nejen spoustu soch, ale i zajímavých stavbiček, u kterých stojí za to se zastavit. Třeba kamenná brána, od níž vede zarostlá cesta k malému opuštěnému kostelíčku. Možná tudy kdysi brouzdal i sám Erben a přemýšlel o Svatební košili. „To není kostel, to můj hrad, to nejsou kříže, to můj sad.“ Nebyl tam sice hřbitov, ale místo je to rozhodně mystické.

miletin

Co se v nejbližších dnech v Miletíně chystá?

Zavolala jsem starostovi města panu Miroslavu Noskovi.

 
„Kromě otevření víceúčlového domu, kde můžou občané a hlavně maminky se svými dětmi trávit volný čas, připravujeme ve spolupráci s místním bike teamem „Prasklej řetěz“ velkou cyklistickou vyjížďku do okolí Miletína. Zveme všechny místní, ale samozřejmě i návštěvníky Miletína na uzavírání cyklistické sezony. Akce se koná 16. října a je určena pro všechny milovníky cyklistiky bez rozdílu věku. Trasa je nenáročná a navržena tak, aby ji zvládly bez problémů i děti. Po vyjížďce je připraveno občerstvení a zábavný program.“

Takže jestli se chystáte na výlet s dětmi a budete mít cestu kolem, nezapomeňte s sebou vzít kola.

Mapu, kudy se do Miletína dostanete, najdete ZDE

Reklama