Z dějepisu si pamatuji, že při obléhání hradu Rabí přišel Jan Žižka o druhé oko. A to je asi tak všechno. Jestli jste na tom stejně, tak vás asi zklamu, pokud od tohoto článku čekáte rozšíření svých znalostí.

Nebudu  vás unavovat suchými daty ani historickými fakty, ty si můžete přečíst v mnohem fundovanějším podání  jinde. Chci se s vámi podělit o své zážitky z návštěvy tohoto impozantního hradu. Tedy spíš zříceniny, ale impozantní určitě. Její bílé mohutné hradby jsou vidět už z dálky. Zdá se být vysoko, ale když přijedete do městečka Rabí na krásné náměstí lemované barokními štíty, máte hrad doslova na dosah ruky.

Potěšilo mě, že s sebou můžu vzít psa, dali mi sáček na případné hromádky a mohli jsme vyrazit. Prošli jsme hlavní branou a ocitli se mezi mohutnými kamennými zdmi prozářenými sluncem. Vzpomněla jsem si na městečka v Toskánsku, která mne tolik uchvátila, a najednou jsem si opět uvědomila, že i my máme nádherné památky, které jsou hodny obdivu.

Tento hrad k nim určitě patří. Má zvláštní přívětivou atmosféru. Nikde žádné kýče a stánky s trapnými turistickými lákačkami. Co jste si mohli odvézt jako suvenýr, byly výrobky z místního medu. Možná i žihadlo, protože na hradě mají vlastní včelín a všude kolem to bzučelo. Ale to prý jsou včelky domácí, ty na člověka nejdou, jak jsme se dozvěděli u stánku, kde kromě včelích produktů prodávali i skvělé domácí lívance.

Jenomže to jsem trochu předběhla. Občerstvení bude až na konec, teď vzhůru na hrad! Milá průvodkyně nebyla nudná, monotónní a nezáživná, takže jste měli chuť poslouchat, jak se na hradě kdysi žilo, a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí: Kde měli lednici, kuchyň, kam chodili na záchod, jak hlubokou vykopali studnu, kam zavírali provinilce a proč se hradní zeď stáčí doprava.

nádvoří

První nádvoří s konírnou uprostřed. O krásného vyřezávaného koníka vlevo vzadu byla dračka

druhé nádvoří

Druhé nádvoří se studnou. Hádejte, jak je hluboká? Zkouší nás průvodkyně.

studna

Pohled do šedesát metrů hluboké studny. Dodnes se z ní čerpá voda

oblouková stěna

V chladivém stínu kamenných stěn bylo příjemně

fekálie

Hlavy vzhůru! Při obraně hradu lili na své nepřátele, horkou vodu, a také fekálie. No fuj!

komnaty

Průhled do původních komnat. Chtěla bych vidět, jak to tu vypadalo v době největší slávy hradu

věž

No, to bude fuška. Sto dvacet schodů na nejvyšší šestadvacetimetrovou věž

z věže

Zdolali jsme těch sto dvacet dřevěných schodů na věž, abychom se mohli pokochat nádhernou pošumavskou krajinou. Výšlap stál opravdu za to. Pohled z nejvyšší věže na městečko Rabí

příkop

Opevnění hradu bylo opravdu důkladné a dnes je i výtvarně zajímavé

na koni

Pak jsem si vystála frontu na dřevěného koníka, abych se na něm nechala vyfotit.. A pěkně „po dámsku“. Alwin, z toho ale dvakrát nadšený nebyl

včela

Prý radši pohlídá tu „tisícročnou“včelu

Úžasný zážitek z hradu Rábí jsme zakončili sladkou tečkou v podobě zmíněných medových lívanců.

Vřele doporučuji. Rabí i ty lívance

Mapu najdete ZDE

Reklama