.

Tip na výlet: Drážďany

Cestování

Tip na výlet: Drážďany

dres

Poprvé jsem tam byla začátkem osmdesátých let. Tenkrát jsme se vypravily s kamarádkou vlakem. A možná je vám jasné, že rozhodně ne v touze po poznání, ale s čistě povrchním cílem koupit si boty.

Tentokrát to bylo naprosto opačně. Boty mě nezajímaly, i když se přiznám, že jsem ze zvyku pokukovala po stojanech se slevami, ale byla jsem zvědavá, jak tohle město vypadá po letech, a jestli si z něj vůbec něco pamatuji. Nepamatuji.

Nádraží

Snad jen matně to nádraží a příjemné zjištění, že se tam ani dnes nedá zabloudit. Jdete v podstatě po jedné ulici až do centra, jako tenkrát.

Frauen Kirchen

Překvapilo mě, že jsou Drážďany docela malé město. Vše, co stojí za vidění, projdete pohodlně pěšky. Pokud nelitujete osm euro, vyjedete si výtahem do věže „repliky“ známého dómu Frauen Kirchen, a vidíte ho celé jako na dlani.

pohled z věže

Ke vstupence dostanete plánek panoramatu s vysvětlivkami, takže máte přehled o všech významných budovách, palácích a náměstích, které se nachází dole pod vámi. A potom si můžete porovnávat, jak vypadají z ptačí perspektivy a jak z ulic, které procházíte.

Zwinger

Teprve z výšky zjistíte, že celé město je v permanentní rekonstrukci, nebo spíš v rozsáhlé přestavbě, ale všechno je tak precizně německy zorganizováno, že si toho dole ani nevšimnete. Nikde nemusíte klopýtat přes výkopy, nikde neruší staveniště, zábory ani stoletá lešení, jako to bývá v Praze. Všude čisto a zvláštní výletní poklid, bez zběsile pádících davů.

kočár

Jediné, co vás může mile vyrušit z procházky městem, je občasný průjezd jakéhosi šlapacího pivního výčepu, jehož rozjaření aktéři – popíječi a zároveň poháněči vás nenechají na pochybách, že se Němci rádi a hlučně baví.

pivní stroj

Na jedné jejich zastávce jsem si je chtěla vyfotit zblízka. Mého neuváženého a místních zvyků neznalého počínání okamžitě využili a požádali o drobný příspěvek na novomanžele. Vyhrabala jsem v kapse jedno euro, oni velmi uctivě poděkovali a my se raději rychle odporoučeli, aby nechtěli víc.

To jsme ovšem netušili, že cestou narazíme na druhou, tentokrát dámskou polovičku veselé svatební společnosti. Ta byla poněkud decentnější a za drobný peníz nabízela alespoň nějaké žertovné „pitominky“ nebo růže. Vybrala jsem si růži, a světe, div se, dosud ji mám ve váze, ač s námi v tom vedru a bez vody absolvovala cestu do Prahy.

A když se na ni podívám, vzpomenu si na příjemný výlet do Drážďan, který si klidně ráda zopakuji. Dosud mám toitž dluh v návštěvě Zwingeru a prý jsou tam krásné vánoční trhy, tak se tam možná potkáme.

lupa

   
11.08.2010 - Zahraničí - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [8] Hondzik [*]

  "Překvapilo mě, že jsou Drážďany docela malé město. Vše, co stojí za vidění, projdete pohodlně pěšky." Sml52Sml52Sml52

  Tahle skutečnost bohužel není daná tím, že by Drážďany byly malé město. Nevím co čekáš od města které si v roce 1945 po masivním bombardování zažilo požární bouře a skázu pak dokonala komunistická "architektura" viz: http://www.bbc.co.uk/czech/specials/images/1617_cities_anniv/1164448_dresden.jpg

  superkarma: 0 13.08.2010, 11:33:04
 2. avatar
  [7] Alka1 [*]

  Eva_Fl — #5 Souhlas...Sml67

  superkarma: 0 12.08.2010, 20:21:59
 3. [6] Samík97 [*]

  Eva_Fl — #5 Proti gustu žádný dišputát !Sml16

  superkarma: 0 11.08.2010, 20:32:10
 4. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Tohle mesto se mi ale za mak nelibi a Nemce nemam rada.

  1. na komentář reaguje Samík97 — #6
  2. na komentář reaguje Alka1 — #7
  superkarma: -1 11.08.2010, 20:22:46
 5. [4] macamala [*]

  Musím potvrdit, že stojí za to město navštívit. Byla jsem tam za památkami, na nákupy dám přednost Mnichovu.

  superkarma: 0 11.08.2010, 17:21:07
 6. avatar
  [3] Eliana [*]

  Clerenc — #2 ..tak vánoční atmosféra je tam jedinečná!

  superkarma: 0 11.08.2010, 14:38:02
 7. avatar
  [2] Clerenc [*]

  Vánoční trhy jsou úžasné!Není nad to na začátku Prager Strasse koupit "půlmetrovou" klobásu a grog v hrnečku a pomalu se tím prokousávat až na Altmark. Pak šmejdit kolem nádherných stánků s usměvavýma prodejcema (i když je fakt kosa - pořád jsou milí , ne jako u nás)a pomalu si to šinout přes Cestu Králů k Labi.... Ještě že to máme kousek, je tam fakt krásně!

  1. na komentář reaguje Eliana — #3
  superkarma: 0 11.08.2010, 14:00:00
 8. avatar
  [1] Eliana [*]

  Doporučuji a hlavně pak ty nákupy na Prager Strasse

  superkarma: 0 11.08.2010, 09:26:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme