Tento víkend je letos poslední možnost navštívit úžasný zámek v Častolovicích. „Celoročně zůstává přístupný park, zámecký zvěřinec a obora,“ upozornila nás kastelánka, paní Kateřina Kuthanová.

Zámek v Častolovicích je jednou z nejudržovanějších památek v naší zemi. Proč? Dostal se do rukou té správné osobě, paní hraběnce (i když ona sama toto oslovení nemá ráda) Franzisce Dianě Sternbergové Phipps.

Já jsem na zámek opět vyslal kamarádku Jitku, aby mi o něm pro vás, milé čtenářky, poreferovala. Přivezla úžasné zážitky, ale nejprve nahlédněme trochu do minulosti...

cas

Z historie zámku

Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz, kterou postavili páni z Častolovic. Později patřily Častolovice pánům z Kunštátu, nejznámější z nich byl Jiří z Poděbrad. V roce 1495 koupil Častolovice Vilém z Pernštejna jeden z nejmocnějších panů tehdejší stavovské monarchie. V tu dobu význam častolovického panského sídla poklesl, o čemž svědčí deskový zápis z roku 1559, kdy městečko Častolovice s pustou tvrzí koupil Jindřich z Regeru. Ten zdejší tvrz obnovil a roku 1570 postoupil Častolovice Albrechtu Bryknovi z Brukštejna jako kompenzaci dluhu 6100 kop českých grošů. Ten ji opět, jako kompenzaci dluhu 11500 kop míšenských, postoupil v roce 1577 Rudolfu II. Komorním zbožím nezůstaly Častolovice dlouho - roku 1584 je Rudolf II. prodal za stejnou částku bratrům Janu, Vilému a Jiřímu a jejich synovci Bedřichovi z Oppersdorfu.

V letech 1588-1615 postavil Jan Bedřich z Oppersdorfu a jeho žena Magdaléna z Donína na místě zpustlé vodní tvrze renesanční zámek.

...

Zdroj a další informace: www.zamek-castolovice.cz

A jak dopadla Jitčina návštěva zámku? Jitka je zkušený harcovník po našich i zahraničních památkách, nenechá se tedy jen tak něčím překvapit a ohromit maličkostmi, přesto (nebo možná právě proto) se jí návštěva Častlovic líbila.

Čím je zámek v Častolovicích výjimečný

Jednoznačně. Na rozdíl od ostatních zámků spravovaných Národním památkovým ústavem, kde musí kasteláni škudlit každou korunku, tady jsou vidět nemalé investice a každoroční změny k lepšímu. Jelikož je zámek od roku 1992, díky restituci, v majetku paní Franzisky Diany Sternbergové Phipps (potomku slavného rodu Šternberků), dočkal se řady rekonstrukcí a revitalizací v celém areálu, takže je vskutku na co se dívat. V prvopočátku okouzlí záplavou květin a okrasných keřů - některé z nich sázela sama hraběnka, nadchne vás jistě i rozsáhlý anglický park. Samotný renesanční zámek, původně gotická vodní tvrz, je z větší části již opraven a opatřen bohatým mobiliářem z rodových sbírek i z osobního vlastnictví zámecké paní.

Kolik času zabere prohlídka?

Jestli se ptáš na samotnou prohlídku zámku s průvodcem, tak ta je zhruba na hodinu. Ovšem prohlídka celého areálu zabere klidně i několik hodin. Záleží na tom, jak dlouho se necháte unášet půvabem bílých daňků, kteří jsou chovaní v místní oboře, jak dlouho se budete procházet v překrásném anglickém parku či jak dlouho budete škrabkat za ušima vietnamská prasátka a další obyvatele zdejšího zvěřince.

Co v Čechách asi jinde nezažijete...

Ještě bych chtěla dodat, že se mi moc líbí otevřený přístup k handicapovaným návštěvníkům. Zámek poskytuje speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké, kterým je přizpůsoben výklad a je jim umožněno dotýkat se mnohých exponátů (podobné prohlídky jsem zatím viděla jen v zahraničí - například ve vídeňském Schönbrunnu). Dále je v zámku instalována schodová plošina a bezbariérová toaleta.

Otvírací doba a vstupné

  • Otevřeno je denně mimo pondělí od 9.00 do 18.00 hodin.
  • Poslední prohlídka začíná v 17.00 hodin.
  • Vstupné: děti 45 korun, dospělí 90 korun, poskytují se rodinné slevy.

V roce 2010 je poslední možnost návštěvy zámecké expozice právě tuto neděli, tedy 3. října. Po té se zámek uloží až do května k „zimnímu spánku“.

Co se na zámku chystá?

Zajímalo mě, zda se na závěr sezóny chystá něco výjimečného a na co se mohou návštěvníci těšit příští rok. Zatelefonoval jsem tedy častolovické kastelánce, paní Kateřině Kuthanové...

Chystáte nějaké rozloučení s návštěvnickou sezónou?
Žádnou velkou oslavu nechystáme, bude to takové komorní. V neděli je nejen poslední exkurze ale i poslední možnost, kdy návštěvníci mohou zajít do zámecké kavárny na nádvoří. Celoročně zůstává přístupný park, zámecký zvěřinec a obora. Pro tuto příležitost zde nechala paní Sterbergová vybudovat zámecký gloriet, což je stavba, která slouží k občerstvení s posezením a kavárnou, ze kterého je nádherný výhled na oboru.

Jaké novinky čekají návštěvníky v příštím roce?
Pní Sternbergová vždycky chystá nějakou novinku, ale chceme si ji nechat jako perličku k otevření. Návštěvníci se ale mají určitě na co těšit.

Kde vlastně zámek najdete?

Častolovice jsou menší obec v podhůří Orlických hor. Míjet je budete, pokud se vydáte z Hradce Králové do Rychnova nad Kněžnou, viz mapa Google níže...

častolovice

Přesná poloha GPS : 50 7'49,211" N - 16 11'13,928" E

Reklama