Kdo rád ochutná dobré jídlo a navíc miluje krásnou horskou přírodu, měl by si o víkendu najít čas a navštívit již 6. ročník Karlovského gastrofestivalu, ve Velkých Karlovicích.

Karlovský gastrofestival

Nejrůznější festivaly dobrého jídla navštěvuji s rodinou a kamarády velice ráda. Oblíbili jsme si Špilberk Food Festival v Brně, občas zajedeme i na nejznámější, pražský, Prague Food Festival. Když máme štěstí a volný čas, zajedeme i na drobnější, lokální food festivaly.

Ten nejoblíbenější, který jsme zatím ještě ani jednou nevynechali, je svátek valašské kuchyně, v překrásném prostředí Beskyd, ve Velkých Karlovicích.

A procházka od první do poslední zastávky, která je dlouhá asi 3,5 km, je právě to krásné. Karlovský gastrofestival pořádá Resort Valachy s podporou a účastí dalších majitelů hospod a restaurací v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích.

Karlovský gastrofestival

Cílem Karlovského gastrofestivalu je propagovat regionální producenty a tradiční valašskou kuchyni, k níž neodmyslitelně patří např. kyselice, halušky, frgál či slivovice. Nechybí ale ani zajímaví hostující kuchaři či restaurace a to včetně zahraničních.

Hlavním bodem programu je Gastro tour s farmářským trhem, při které mohou gurmáni po celý víkend navštěvovat místní hospody, ale i další gastro zastávky a ochutnávat různé speciality a krajové produkty. Do Gastro tour se zapojuje většina hospod, restaurací a hotelů v karlovickém údolí Léskové – loni tour obnášela 12 gastro zastávek, v roce 2014 jich bude až 15.

Místní podniky, které jsou zapojeny do Gastro tour: hotel Lanterna, wellness hotel Horal, hotel Galik, Penzion Pod Pralesem, Pension Školka, Areál Lésková, hotel Pod Javorem, Gril srub Razula, Chaloupky U Pařízků + Hosté: Restaurace a hotel U Vychopňů (Vsetín), hotel Octárna (Kroměříž).

Karlovský gastrofestival

Mezi jednotlivými zastávkami se mohou návštěvníci buď projít po cyklostezce Bečva, nebo svézt vláčkem, koňským povozem a historickým autobusem.

Vstup na Gastro tour je pro návštěvníky zdarma, čímž je Karlovský gastrofestival mezi podobnými akcemi v ČR ojedinělý.

Součástí Karlovského gastrofestivalu budou i doprovodné programy – tradiční soutěž o nejlepší valašský frgál, galavečeře s renomovanými kuchaři včetně držitelů michelinské hvězdy, kuchařské show,  frgálová manufaktura, hudební vystoupení, barmanské večery a nebude chybět ani zábava pro děti.

Letošní hvězdou na festivalu bude Roman Paulus. Přijede také Markéta Hrubešová, které bude vařit při Whirpool cooking show. Naprosto skvělý je také šéfkuchař hotelu Lanterna Pavel Václavík. Lákadel je spousta!

Karlovský Gastrofestival

Počasí se nám při návštěvách střídá. Jeden rok bylo téměř vedro, užili jsme si krásnou procházku nahoru a zase dolů údolím. Jiný rok lilo celý den jako z konve a přejížděli jsme vláčkem a autobusem. Pokaždé nás však uchvátila místní kuchyně, nabídka farmářského trhu i ukázky mistrů kuchařů.

Tenhle festival je pro nás, mezi všemi ostatními, rozhodně nejlepší. Nemáte-li na víkend žádné důležité plány, určitě se přijeďte podívat. Budete nadšení!

Hezkou zábavu přeje Elly.

Reklama