.

Tip na víkend: Bitva u Lipan

Cestování

Tip na víkend: Bitva u Lipan

lipany

Dnes tu máme něco pro příznivce historie. A také pro rodiče malých školáků, kteří nedají dopustit na názorné ukázky. V sobotu 22. května v 16.00 hodin se znovu odehraje bitva u Lipan! Po více než sedmdesáti letech od uspořádání největší slavnosti připomínající bitvu u Lipan v roce 1934 se bude jednat o nejvýznamnější připomínku dějin husitství na území středních Čech.

Historickou slavnost Bitva u Lipan bude doprovázet bohatý program, který v areálu památníku začne už ve 14. hodin. Dobové tržiště, řemeslné dílny a středověká krčma budou návštěvníkům k dispozici po celé odpoledne. Pro děti jsou připraveny hry a divadelní představení. K vidění budou také šermířská a taneční vystoupení. V dobovém vojenském ležení návštěvníci uvidí, jak se žilo v zázemí bojiště.

To nejdůležitější přijde dvě hodiny po zahájení programu. Poblíž památníku bitvy u Lipan se odehraje scénické ztvárnění historických pasáží bitvy za účasti desítek bojovníků. Budou představeny také dobové vojenské taktiky a jednotlivé druhy vojsk.

„Slavnost je uspořádána v rámci připomínky dvou výročí, které jsou významnými mezníky v počátcích husitství - volba Zikmunda Lucemburského římským králem v roce 1410 a přijetí Čtyř artikulů pražských roku 1420. Jako protipól k uvedeným událostem znamenala bitva u Lipan, která se odehrála 30. května 1434, zánik husitských polních vojsk. Stala se tak jedním z nejvýznamnějších mezníků v dějinách husitství. Po více než sedmdesáti letech od uspořádání největší slavnosti připomínající bitvu u Lipan v roce 1934 se bude jednat o nejvýznamnější připomínku dějin husitství na území středních Čech,“ uvádí regionální muzeum v Kolíně, které ve spolupráci s obcí Vitice akci pořádá.

Vstup je zcela zdarma.

Jak se na bitvu dostanete?

lipany

Autem: Příjezd je doporučen ve směru od Prahy nebo Kolína po silnici I/38 českobrodské, odbočka Vitice. Doporučené parkování zajištěno na silnici mezi obcemi Vitice - Lipany v tomto směru.
Možnost příjezdu po nezpevněné komunikaci od Dobrého Pole, parkování podle pokynů pořadatelů.

Autobusem:  Autobusové spoje do stanice Vitice, Lipany, Mohyla jezdí z Kouřimi a Českého brodu.

   
19.05.2010 - Tipy - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] femme [*]

  jestli pojedete od Dobrého Pole, tak bacha na jazyk Sml58

  superkarma: 0 19.05.2010, 09:29:25
 2. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Tak zase zahradu neposekám...Jen to počasí by mělo být vstřícnější!

  superkarma: 0 19.05.2010, 08:01:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme