Šumava je známa svými rozlehlými rašeliništi, která se rozpínají jak přes pánve, sedla a mírné svahy na náhorní parovině Šumavských plání, tak i v širokých a mělkých údolích Vltavy. Právě v těchto místech vznikla na přelomu poslední doby ledové a doby poledové, tedy zhruba před 9 000 až 10 000 lety, rašeliniště, která dnes tolik obdivujeme. Pokud jste je ještě neměli čas navštívit, nebo byste si návštěvu rádi zopakovali, na nic nečekejte a vydejte se do Svinných Lad.

raselina

Přímo rašeliništím se věnuje místní infocentrum, které určitě neminete. Kromě stálé expozice věnované šumavským rašeliništím, zde návštěvníci naleznou interaktivní obrazovku s programy o přírodě. V případě nepřízně počasí, mohou shlédnout zajímavé audiovizuální pořady. U střediska byl postaven i zábavní areál pro děti. Do nově zrekonstruovaného informačního střediska, zve návštěvníky Jiří Mánek ze Správy NP Šumava: „Celé středisko je bezbariérové, protože se dlouhodobě snažíme zpřístupnit Šumavu i návštěvníkům se sníženou pohyblivostí.“ Stejně tak bezbariérová je i povalková cesta, vedoucí od střediska až do Chalupské slati. Zde se nachází největší rašelinné jezero v České republice, které se rozprostírá na téměř 1 hektaru vodní plochy. Příliš se v něm, ale nevykoupete. Můžete však vyrazit na přírodně poznávací okruh s tématem Les. Stezka měří 4 kilometry a klidnou chůzí ji projdete za 2 hodiny. Pokud půjdete za symbolem datla, budete mít šanci poznat les ještě lépe, než při běžné vycházce.

Z Borové Lady se můžete vydat pěšky nebo na kole až na Knížecí Pláně. V podzimním období rašeliniště i okolní smíšený les, nabývá všech barev malířovy palety. Osadu Knížecí Pláně založil v 18. století kníže Schwarzenberg. Po válce bylo původní obyvatelstvo odsunuto a osada zbořena. Zaniklou ves dnes připomínají ojedinělé zbytky staveb a obnovený historický hřbitov. Umístění zbořeného kostela lze odhadovat z postavení dřevěného kříže. To vše pomáhá dotvářet až magickou atmosféru tohoto místa. Pokud vám cestou vytráví, není nic lepšího než zasytit hladový břich sladkými knedlíky plněnými pralinkou. Jestli chcete také ochutnat, nezapomeňte se zastavit a občerstvit se v restauraci Na Bučině. Za jasného počasí odsud můžete dohlédnout až na Alpy. Pokud Vám ještě budou stačit síly, pokračujte dál až k pramenům Vltavy.

Text i foto: NP Šumava


Příjezdové místo: Borová Lada, autobus
Délka: 14 km
Čas schůze: 4,5 hod
Převýšení: 390
Náročnost: středně náročná cesta po pohodlných cestách
Možnost občerstvení: Borová Lada - penzion a hostinec, Knížecí Pláně
Pozoruhodnosti:
kaple sv. Anny v Borových Ladech, rašeliniště Chalupská slať, přírodní poznávací okruh Les, bývalá osada Knížecí pláně s pěknou vyhlídkou

Čtěte také:

Na Šumavě je ještě krásně: Tip na výlet k pramenům Vltavy

Reklama