.

Tip na jarní výlet: Vydejte se do nitra Železných hor

Cestování

Tip na jarní výlet: Vydejte se do nitra Železných hor

Pokud plánujte rodinný výlet a rádi se touláte po české krajině, určitě by vaší pozornosti neměla uniknout oblast Železných hor, která je plná atraktivních zastávek. V rámci Železných hor vznikl zajímavý geopark, který propojuje geologické, archeologické, historické a kulturní zajímavosti tohoto území.

Železné hory

Železné hory jsou západním výběžkem Českomoravské vrchoviny, jedná se o chráněnou krajinnou oblast, která je zajímavá nejenom svým geologickým bohatstvím. Geopark není jen samé kamení, ale také kultura, historie, příroda a zábava. Geopark vám nabízí řadu tematických naučných stezek a velké množství značených lokalit. Vydejte se hledat kamenná stáda „pasoucích se“ kamenných bloků naleštěných hornin a zažijte geologické příběhy plné dramatických zápletek. V rámci své cesty po geoparku sestoupíte až do starohor a díky informačním tabulím a ukázkám se dozvíte mnoho zajímavostí. Aby návštěvníci mohli spatřit skutečnou skálu a ne jen její povrch zarostlý mechem, na různých místech po Železných horách pracovníci Geoparku odkryli a naleštili kus hornin. Jedno z takových „oken do skály“ můžeme nalézt například u Sečské přehrady pod zříceninou hradu Oheb, nebo na skále u kostela ve Vápenném Podole.

Po geoparku můžete cestovat pěšky, po síti cyklostezek, využít hromadnou dopravu nebo vyrazit autem a naplánovat si trasu se zajímavými zastávkami.

Železné hory

Unikátní návštěva: Podívejte se do útrob staré vápenky

V rámci Geopaku můžete navštívit také unikátní Berlovu vápenku v Závratci u Třemošnice, která byla ještě před několika lety zříceninou, a uvažovalo se o jejím zbourání. Jde o evropskou raritu – 150 let starou výrobnu vápna, ke které vedla 5 km dlouhá lanová dráha. Ta dopravovala materiál z Prachovic, kde byly vápencové doly. Surovina do vápenky byla tak přepravována unikátní vzdušnou cestou.  Nyní je Berlova vápenka jedinou vápenkou v Evropě, která je otevřená veřejnosti. Seznámíte se s historií těžby vápence, prohlédnete si nástroje, které dělníci používali. Součástí prohlídky jsou i informace o horninách a návštěvníci mohou nahlédnout z lávky i do vlastního tělesa komínu vápenky.

Železné hory

Cesta do historie: vydejte se po stopách původních obyvatel

Pokud vás už nebude bavit zkoumat historii země, můžete se vydat po stopách lidských. V Železných horách je zachováno několik hradů, zejména Lichnice nad Třemošnicí, dále pak Oheb, Rabštejnek, Žumberk či Slatiňany, kde můžete navštívit také hipologické muzeum. V okolí Skutče pak ještě najdeme Rychmburk a Košumberk. Stojí zde i středověké tvrze (resp. jejich zbytky) – například v Lipce. Navštívit můžete také skanzen Veselý Kopec nedaleko Hlinska v Čechách a projít se mezi dřevěnými chaloupkami z 18. a 19 století. Pokud se vás láká výlet do vzdálenější historie, můžete se zastavit v nasavrckém zámku vypravit se „Po stopách Keltů“ což je název tamější expozice.

Železné hory

V Železných horách budete mít zkrátka stále co objevovat a překvapení pro vás budou nachystána doslova na každém kroku.

Tento článek byl vydán v rámci projektu Krok za krokem Geoparkem, který je financovaný z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod.

Více informací ZDE.

http://www.zeleznehory.net/, http://www.geoparkzh.cz/cs/

   
28.04.2015 - Tipy - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  ToraToraTora — #7 Nejlepší to je z Heřmanova Městce přes Konopáč pěšky! Šla jsem to mnohokrát.

  superkarma: 0 28.04.2015, 17:21:49
 2. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Ten hrad je Lichnice, celoročně přístupná zřícenina a skutečně romantický koutek. nedaleko od ní se pak nachází tzv. Žižkův dub.

  Kamenná skalka s vyhlídkou je tzv Dívčí skok a jméno mu dala pověst, která se úzce váže k hradu Lichnice.

  Skutečně doporučuji si sem udělat výlet.Sml67

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #8
  superkarma: 0 28.04.2015, 17:04:40
 3. [6] iřka [*]

  Léthé — #4 To je dobrý nápad.

  superkarma: 0 28.04.2015, 13:10:48
 4. avatar
  [5] gerda [*]

  Na Seč jsem jezdívala ráda, opravdu je tam krásně.

  superkarma: 0 28.04.2015, 13:08:16
 5. avatar
  [4] Léthé [*]

  Zjišťuji, kolik je v Čechách krásných místSml29, o kterých nevím. Co vždy poradit i nějaké hezké ubytování v okolí ?Sml37

  1. na komentář reaguje iřka — #6
  superkarma: 1 28.04.2015, 10:24:06
 6. [3] manislava [*]

  fotky jsou užasné

  superkarma: 0 28.04.2015, 09:52:12
 7. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Heřmanův Městec - brána do Železných hor, rodiště Stanislava-Gutha Jarkovského. Zámek Kinských s překrásným parkem. A hlavně je zde unikátní synagoga!

  superkarma: 0 28.04.2015, 08:07:02
 8. [1] ZdenaZ [*]

  krása Sml22

  superkarma: 0 28.04.2015, 08:02:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme