Dnes bychom vás chtěli pozvat na výlet do Klatov. Šestapadesáté největší město v naší republice ukrývá ve svých útrobách jednu zvláštnost vskutku evropského, ne-li světového významu. V místních katakombách odpočívají jezuitské mumie.

klatovy

Klatovy byly založeny králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1260. Najdete je v podhůří Šumavy, když se vydáte z plzeňských Borů na jih ulicí v Plzni příznačně pojmenovanou Klatovská. V rovinaté krajině už z dálky uvidíte věže jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a Černou věž. Po čtyřiceti kilometrech na silnici k nim také dorazíte.

Procházka po Klatovech

Pojďme si nejprve udělat krátkou procházku po Klatovech. Zajímavý je arciděkanský kostel Panny Marie, který byl vystavěn krátce po založení města, stávající podoba je však po přestavbách v druhé polovině 16. století v pozdně gotickém stylu, naproti němu stojí barokní Bílá věž. Arciděkanský kostel najdete jen pár ulic severovýchodně od hlavního náměstí Míru a ukrývá obraz Panny Marie Klatovské, který údajně roní krev a uzdravuje nemocné. Na mírovém náměstí byste, milé čtenářky, neměly minout barokní lékárnu U bílého jednorožce, kde najdete lékárnické muzeum.

Nalezli jsme také amatérskou nahrávku z letošního léta, ve které můžete spatřit několik zajímavých zákoutí Klatov...

K dalším zajímavostem Klatov patří jistě židovská synagoga a hřbitov na jejich severním okraji, ale my se už přesuneme zpět na náměstí k majestátné Černé věži a baroknímu jezuitskému kostelu, pod nímž se nachází snad největší rarita tohoto královského města: katakomby s mumiemi!

Mumie v Klatovech

Katakomby v Klatovech vznikly při výstavbě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v letech 1656 až 1675. Hlavním stavitelem byl jezuita Jan Dominik Orsi. Do katakomb byly ukládány rakve s těly řádových bratří v černých sutanách a také šlechticů, kteří řád podporovali. První pohřby se zde datují v roce 1676, poslední pohřbený byl v roce 1783. Celkem zde bylo pohřbeno více než 200 lidí.

Způsob munifikace zemřelých, který jezuité v Klatovech zavedli, je ve světě ojedinělý. Mrtvá těla ukládali na chmelovou podložku, která působila antisepticky, a nechali je ovívat proudícím vzduchem. Důmyslný systém větracích kanálů je veden dutými sloupy v lodi jezuitského kostela až nad klenbu a soustavně přivádí do krypty suchý vzduch. Těla dnes váží 8-10 kg,“ dozvídáme se na stránkách města (www.klatovy.cz).

Zkázu mumiím přinesla přestavba kostela v roce 1937, kdy byl větrací systém narušen a mnoho těl muselo být přeneseno na zdejší hřbitov. Ostatně o nedobrém stavu mumií jsme se mohli v letošním roce přesvědčit. Mumie byly jeho počátkem vyzvednuty a v katakombách proběhla rozsáhlá úprava a nové vysvěcení. V listopadu se tak mohly mumie do podzemních prostor vrátit a dnes je znovu mohou obdivovat návštěvníci. O tom, jak zkázný je zub času svědčí počet navrátivších se mumií, kterých je dnes jen 36 a doplňují je dva kosterní pozůstatky.

Na mumie i v zimě

Na klatovské mumie se můžete přijet podívat i v zimě. Otevírací doba je následující...

Otevírací doba

  • říjen - březen: 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
  • duben - září: 9.00 - 12.00, 13.00 - 18.00

Do 26. prosince máme z technických důvodů zavřeno, potom už je otevřeno podle otevírací doby, akorát na Silvestra je otevírací doba zkrácená,“ sdělil nám telefonicky Martin Červený z klatovské expozice. „Co se týče vstupného, nemám nejnovější informace, ale mělo by to být 90 korun dospělí, 50 studenti a senioři a 230 rodina.

Vstup do expozice je z Denisovy ulice, kterou najdete za kostelem.

Čtěte také...

Reklama