Cestování

Tip: Hrady a zámky odhalí tajné komnaty

Konopiště

Vždycky vás lákalo podívat se v navštíveném zámku „za provázky"? Zjistit, jak vypadá zdejší sklepení nebo věž? V květnu máte šanci! „Akce se koná v rámci projektu Národního památkového ústavu Oživlé památky a chce zvýšit návštěvnost hradů a zámků,“ řekl v pondělí Milan Svoboda z Národního památkového ústavu.

Na zámku Hořovice, který se nachází ve Středočeském kraji, mohou lidé například projít speciální trasu s názvem Zámkem od sklepa po půdu a dost možná ještě výš. Návštěvníci se mohou těšit na přízemí východní věže, kde je důmyslný topný systém zámku, knížecí koupelna nebo altán nad střechou hlavní budovy.

Zámek Konopiště zase odhalí bývalou kuchyň Františka Ferdinanda d`Este. Podle Svobody to bude vůbec poprvé, kdy budou mít návštěvníci možnost nahlédnout do původní zámecké kuchyně a přilehlého sklepení s chladicími skříněmi.

V Březnici si turisté budou smět prohlédnout zámeckou věž, na Karlštejně podkroví Císařského paláce a bývalý fraucimor s prohlídkou unikátního krovu z 19. století, v zámku Mníškek pod Brdy čeká na zájemce romantická koupelna, která je bohatě zdobená dekorativní malbou s motivy tropické přírody, palmami a rajskými ptáky. Třináctou komnatu ukáže i zámek Mnichovo Hradiště, klášter Sázava, hrad Točník a zámek Veltrusy.

 

Láká vás návštěva běžně nepřístupných míst?

Možnost%
Ano, ano, ano!82,4
Ne, proč?17,6

 

V Libereckém kraji nabídne zámek Sychrov prohlídku míst, která ještě nikdy nebyla veřejnosti přístupná. Jedná se o interiér, který sloužil v 19. století jako sklad lůžkovin a mýdla.

Hrad Bítov v Jihomoravském kraji ukáže zájemcům historický krov na paláci a starý rumpál. Zámek Hradec nad Moravicí, který se nachází v Moravskoslezském kraji, otevře návštěvníkům středověké sklepy pod východním křídlem Bílého zámku. Zámek Litomyšl v Pardubickém kraji zpřístupní šatlavu, zámek v Náměšti nad Oslavou odtajní místa, kam i pan hrabě pěšky chodil.

Hospital Kuks z Královéhradeckého kraje ukáže sklepení v severním křídle, zpřístupní bývalou jídelnu a bývalý hraběcí byt. Zámek Kozel, který se nachází v Plzeňském kraji, provede návštěvníky zase běžně nepřístupnou zámeckou kaplí.

Měsíc červen bude na hradech a zámcích měsícem dětí, v červenci se lidé mohou těšit na noční prohlídky a v srpnu na řemesla. V září si návštěvníci budou moci podle Svobody prohlédnout hrady a zámky, na kterých se natáčely známé filmy a pohádky.

Kompletní seznam památkových objektů, které nabízejí prohlídku svých „13. komnat", najdou zájemci na www.npu.cz.

Který z hradů a zámků v naší zemi máte nejraději?

 

   
04.05.2009 - Tipy - autor: MediaFax

Komentáře:

  1. [1] Nase Veru [*]

    Hluboká nad Vltavou...

    superkarma: 0 04.05.2009, 11:36:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme