V loňském roce si Češi zvolili za nejoblíbenější domácí výletní destinaci skalní město v Adšpašsko-teplických skalách. Co je na téhle lokalitě tak přitažlivého a za jakými aktualitami tam můžete zamířit, to zjistíte v tomto článku...

Koncem loňského roku si zvolili Češi za nejoblíbenější domácí výletní místo Adršpašské skalní město. Volba proběhla na portále Kudyznudy.cz. Proč je ale tato lokalita tak atraktivní? Pojďme si o ní říct víc...

Adršpašské skalní město

  • Kde: 20 kilometrů severozápadně od Police nad Metují

Na místo se dostanete po silnici číslo 303 z Police nad Metují, ze které odbočíte na Teplice nad Metují a dále do Dolního Adršpachu. U vstupu do skal najdete prostorné parkoviště, parkovné za auto je 100 korun.

  • Co: Pohádkové pískovcové skály

V Adršpašských skalách najdete i 90 metrů vysoké skalní věže, překrásné hluboké soutěsky, vodopád a také dvě jezírka. Celým skalním městem protéká nedaleko pramenící Metuje. Od Teplických skal (které mimochodem také stojí za zhlédnutí) jsou ty Adršpašské odděleny sedmikilometrovým kaňonem Vlčí rokle. Protože se lidé dříve báli do skal vstupovat, skrývali se do nich pouze v době válek - dodnes o tom svědčí vyryté letopočty.

  • Prohlídková trasa: každý den od 8.00 do 18.00 hodin

Zpoplatněný turistický okruh byl dokončen v roce 1890, vede po zelené značce a je dlouhý 4 kilometry. Dospělí zde zaplatí 70 korun, děti, studenti a důchodci 35 korun. Zaplatíte i za psa, a to 10 korun. Do skal se ale můžete vydat i po modré značce, která vede po rovince kolem překrásného jezírka Pískovna.

Abyste nejeli naslepo, můžete se podívat na virtuální prohlídku skalního města...

Anebo zavzpomínat na pohádku Třetí princ, která se v Adršpachu natáčela.

Zajímavosti v okolí

Pokud vyrazíte do Adršpachu, neměli byste minout nejen skalní město a Adršpašské skály, ale také Teplické skály, Křížový vrch se skalnatým hřebenem, křížovou cestou a sochou sv. Václava, stolovou horu Ostaš, překrásné Broumovské stěny a svah kopce Homole nedaleko obce Šonov, kterému se říká Šonovská sopka - z prasklin zde totiž stoupá v chladném počasí horký vzduch.

Aktuality z Adršpachu můžete sledovat na následujícím odkaze...

Kam dál?

Reklama