Vaření

Tina5: Když vidím ceduli AKCE, dávám si pozor

Další příspěvek je od hospodyňky s nickem Tina5. Je z těch šťastných, které mají vlastní zahrádku a také svoji domácí pekárnu.

Milá redakce, velmi zajímavé téma.
Já jsem taková malá šťoura, ráda bych všemu přišla na kloub, jak se to dělá.
Tak už 7 let vlastním domácí pekárnu a zkouším kdejaký chléb, pečivo, bagety, bulky, rohlíky a vše, co se dá i nedá vymyslet.
Když sem tam sleduju někde zprávy a zahlédnu, jak tam byl zadržen kamion s prošlým máslem nebo zkaženým masem, je mi ouzko, co všechno nám jsou schopni obchodníci nabízet.
Je fakt, že když vidím ceduli AKCE, dávám si pozor, protože často končí záruční doba nebo neodpovídá něco jiného.

Manžel tráví u pc více času než já. Zajímá ho, proč onemocníme, když by měla fungovat nějaká imunita, když se tělo dokáže něčemu bránit, proč se nebrání, proč ho stále pálí žáha, proč má ty či oné problémy. A našel hodně informací o jídle a jeho složení a když mi informace předával, bylo mi fakt zle.
Dnes těžko seženu pořádný kus sádla, když si chci doma sádlo vyškvařit sama.. proč asi, kde většina končí? Taky s tvrdým chlebem je problém, dřív byl k dostání běžně pro zvířata.

Vrátím se k pečení. Kupovaný chléb třetí den zplesniví. Dřív vydržel
chléb týden. Osmdesátiletý soused často vzpomíná na svoji maminku, která pekla velké bochníky chleba na týden, protože neměla čas denně zadělávat. Vzpomíná vždy, když jim přinesu čerstvý chléb. Není problém najít si informace, co se dnes vše do chleba přidává. A je mi z toho smutno. Na druhou stranu, kdyby byl chléb kvalitní, asi bych pekla jen svátečně a vyjímečně. Jediné, co mě mrzí je, že nemáme pole a náčiní, abychom mohli mít vlastní zrní a semlet si jej. Musím se spolehnout na kupované mouky. Takže si aspoň sama míchám mouky a peču pečivo, které chci a aspoň trošku víme, co jíme. Tmavé pečivo je skutečně z žitné mouky a ne zadělávané meltou či obarvené kulérem. Není to nejlevnější, ale kvalita něco stojí, navíc tady u nás na vsi bych kvalitní pečivo opravdu nesehnala a dojíždět do města pro kvalitní pečivo prostě nelze. Občas jsem hodně unavená, ale pekárna je velký pomocník a jde o to si dobře zorganizovat čas.

Od jara do podzimu se snažím využít naší zahrádku, když už jsem se ji konečně dočkala. Na bytovce nebylo nic. Je to ale velmi náročné a když mi pak zavolá dědeček, jaké mají věci v akci, napadne mě, zda má vůbec smysl něco dělat, ale věřím, že má. Jednak nemohu jet na každou akci, která je ve městě a druhá věc je, jak je to kvalitní a dobré.

Takže snažit se jíst zdravě stojí hodně peněz a hlavně sil, ale moc mě to těší.. Na jaře jsem dala na balkon do kbelíků rajčata a holky chodily a okukovaly a nejraději by otrhávaly ještě zelená rajčata. A když konečně rajčátka zčervenala, to bylo radosti a pomlaskávání, že mi dodá vždycky sílu na další pletí a práci na zahrádce.
Abych to stihla, vstávám brzy ráno, ale krásně si na zahrádce vyčistím hlavu. Sazenice se snažím vypěstovat vlastní, takže když pak pozoruju, jak raší lísteček za lístečkem, mám velikou radost.

Také chodím na bylinky. Jak snadné je koupit si krabičku čaje v lékárně, ale připadá mi, že to to smetený prach ze země, naše bylinky voní úplně jinak a zrovna nyní nám hodně pomáhají proti bacilům, co nás trápí.
Krávu tu doma nikdo nemá, my sami na ni nemáme prostory, ale nedaleko je automat s mlékem, takže vyrábím domácí máslo, kefír,  jogurty, tvarohy, žervé sýry a moc mě lákají i tvrdé sýry, ale zatím jsem si neobjednala věci potřebné k jejich výrobě. Možná někdy..

Mým snem je žít na statku jako žili lidé dřív. Byla to dřina, ale svět byl čistší, lidé upřímnější a k srdcím bylo blíž.. aspoň mě se to tak zdá..

Ale podařilo se nám koupit tu od jedněch lidé „domácí hovězí“ z pastvy. Nebylo za akční cenu, ale vím, že ten kus dobytka se pásl na zelené louce a svítilo na něj sluníčko..
Takže shrnuto, podtrženo: snažíme se, ale není to snadné a stojí to více peněz a mnohem více práce, alenestěžuju si. Jsem ráda za tu možnost.

Krásný den přeje Tina5

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

_____________

Tak žít na statku jako dřív, to bych asi nezvládla. Ale jestli se Ti to podaří, budu tvou stálou odběratelkou - všech surovin.
Děkuji za pěkný tematický příspěvek. :)
Saša

Téma dnešního dne 25. ledna 2012
Potraviny – kvantita versus kvalita

 • Jaký je váš názor na kvalitu potravin v našich obchodních řetězcích?
 • A co potraviny u vietnamských prodavačů?
 • Máte špatné zkušenosti s trvanlivostí a kvalitou?
 • Kupujete do zásoby?
 • Pěstujete si nějaké vlastní suroviny?
 • Cítíte ten znatelný chuťový rozdíl?
 • Co říkáte na biopotraviny?
 • Co říkáte na neustále zdražování potravin, je úměrné kvalitě?
 • Vaříte i „podle peněženky“?

Vše o potravinách, vaše příběhy, názory a komentáře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží dárek: Dvě knihy kuchařek. Nahlédla jsem do nich, nejsou špatné :)

knihy

   
25.01.2012 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] ekleinovka [*]

  Zahrádka je bezpochyby výhoda,já mám jen okrasnou,s bylinkami do polévky a divoce rostoucí meduňkou,kterou nemůžu zlikvidovat,prorostla všude

  superkarma: 0 19.02.2012, 17:33:26
 2. [7] musilovahana [*]

  My máme ovoce a zeleninu na zahrádce. Vejce také svoje,  mléko a brambory od sousedů.

  superkarma: 0 19.02.2012, 09:51:22
 3. avatar
  [6] Altamora [*]

  Neidealizuj si dávné doby. Když si přečteš autory devatenáctého století, ztratíš iluze o tom, jak lidé byli čistší, upřímnější. S tím jídlem máš pravdu taky jen částečnou. Ono hodně záleželo na tom, jestli jste sedláci nebo chalupníci nebo jen z čeledníku, jestli jste úředníci,  řemeslníci nebo jen námezdně pracující. Nejen v množství, ale i v kvalitě jídla. Lidé jedli, co měli a nezabývali se tím, jestli to je zdravé nebo ne.

  superkarma: 0 25.01.2012, 22:58:50
 4. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Jsem ráda že bydlím na vesnici.Soukromí hospodářství v okolí, na vše, maso, mléko přímo od kravičky, vejce mám domácí, něco si vypěstuji, brambory na zimu jedině od soukromníka, prostě super Sml67

  superkarma: 0 25.01.2012, 14:54:30
 5. [4] gabagabag [*]

  ym v létě byli u manželovo rodičů na vesnici, kde mají malý krámeček a chleba se musí dopředu objednat na jméno-ale maj tam ještě ten pravej  a skvělej chleba-vůbec nebyl kyselej jako v praze a my ho do sebe hrnuli i se synkem s takvou chutí. že nám maminka 2 bochníky zabalila sebou a fakt nekecam , že se snědl.v praze sice kupujeme to nejlepší,co jsme sehnali-ale kam se hrabe

  superkarma: 0 25.01.2012, 14:52:13
 6. avatar
  [3] átéčko [*]

  Až na to, že dřív byli lidé lepší, s tím souhlasímSml67

  superkarma: 0 25.01.2012, 11:48:12
 7. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  No baže, prostě racionální výživa. Racio neznamená zrní, ale rozum. A kdo ho používá, toho doba neotráví. Sml67

  superkarma: 0 25.01.2012, 09:59:48
 8. avatar
  [1] řinka [*]

  Pečivo ve městě by jste také musela kupovat v ověřené pekárně.V řetězci koupíte leda gumové rohlíky nebo sice vonící ale mražené pečvo,které se peče na prodejně.Sml15

  superkarma: 0 25.01.2012, 09:58:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme