Bulvár

Tina5: Je mi hanba se vyjadřovat k dnešnímu tématu

Ale to vůbec nemusí. Jak jsem psala v ranním uvítání, pište i vy, které ovládáte třeba jen jeden jediný jazyk. I když to se čtenářky s nickem Tina5 netýká. Pár jazyků přece jen ovládá, a co neumí ona, to umí její děti.

Milá redakce, k dnešnímu tématu vyjadřovat se je mi spíše hanba. Ve škole jsme měli ruštinu, ze které jsem odmaturovala, ale třeba angličtina nebo němčina či další jazyky neumím. A tak by se mi hodily.
Moc ráda tvořím a spoustu návodů na netu nebo i v časopisech je v cizích  jazycích. Ještě nedávno jsem si říkávala, že já si na ruských stránkách, kde jsou také krásné návody aspoň přečtu a nějak se s tím poperu, ale moje děti si azbuku ani nepřečtou, natož aby tomu rozumněly.
Někde se s angličtinou začíná už ve školce, tady u nás ve třetí třídě, takže obě školačky se angličtinu učí, nejstarší syn si čte anglické knihy v originále a není to pro něj problém, velmi ho obdivuju. Dnes je člověk bez znalostí jazyků jak bez ruky. A jsem ráda, že už je možnost i ruského jazyka. Náš profesot na průmyslovce po revoluci říkával, že v těch kurzech nás anglicky naučí za týden, ale ruština se jednou bude platit zlatem.
Osobně se mi moc líbí slovenština, je to krásný jazyk, mají spoustu zajímavých slov, které čeština vůbec nezná. A naše děti už mají se slovenštinou veliké problémy, my ji slýchávali jako malí poměrně často, navíc jsem později hodně poslouchla Elány, Team, Rišu Mullera, později No name.. mám ji moc ráda.
Zrovna včera jsme se dcerou učily anglicky počítat do 19. Výslovnost mají složitou, ale díky netu a překladačům,kde se dá vyslovnost i přehrát jsem dcerce mohla pomoci a nepřipadala jsem si před ní jako úplný tydýt (jen sama v sobě jo a hodně).
Krásný, i když upršený den

Tina5

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

____________

Bohunko, já myslím, že tydýt rozhodně nejsi (to je super označení, to používá i můj manžel:)). Holt nebyla příležitost se učit. Máš krásné zdravé děti a ty tě naučí. Jsi mockrát člověkem díky nim ))
Pěkný den (a drž se)
Saša

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

 • Dokážete se domluvit v zahraničí?
 • Jdou vám cizí jazyky?
 • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
 • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
 • Vzala byste si cizince?
 • Dokázala byste žít v cizí zemi?
 • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
 • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
 • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

   
12.10.2011 - Příběhy - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ja1na [*]

  Taky jsem tydýt, ale s tím už nic neudělám. Bohunko, když přestaneš plíct a háčkovat a starat se o děti, tak se ještě naučíš, jde o to, co je pro tvůj život důležitější. Tak klídek, učení nech na dětech, přiučíš se s nimi.

  superkarma: 0 12.10.2011, 22:54:45
 2. avatar
  [2] enka1 [*]

  Taky nic neumímSml24

  superkarma: 0 12.10.2011, 11:36:54
 3. [1] Simona99 [*]

  Dobrý den,

  pokusím se napsat docela humornou příhodu z hodiny AJ pro začátečníky pořádané naším zaměstnavatelem.

  Máš zaměstnavatel se rozhodl, že svým zaměstnancům poskytne výuku anglického jazyka. Pracovníci byli rozděleni dle vstupního testu do hodin pro začátečníky, mírně pokročilé atd. Já s maturitou z ruského jazyku jsem se umístila v kurzu pro začátečníky. Parta lidí která se zde sešla byla prima i lektorka (teacher - jak jsme jí hned začali říkat) měla pro samé ženy od 40 - výš pochopení a v pohodě vyslechla naše zážitky, co v rodině atd. 

  Jednu takovou hodinu jsem měla přečíst článek a následně přeložit. Čtu, čtu vše v pohodě, pak začnu překládat. V tom mě teacher zastaví a říká "toto slovíčko ještě neznáme, to je ... já rozuměla plachty". No tak překládám. Jsou dva kamarádi a jeden chodí na karaoke, ale druhý tam nechodí protože chodí ( jak jsem rozuměla ty plachty, tak jsem to dala do tvaru) plachtit.V místnosti se ozval srdečný smích a jenom já vůbec nevěděla proč se všichni smějí. Bylo mi vysvětleno, že to nejsou plachty, ale, že nechodí na karaoke protože je plachý. 

  Tak takovéto jsou naše hodiny AJ.

  Hezký den!

  superkarma: 0 12.10.2011, 11:07:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme