Čtenářka s nickem Tina5 si jako malá a poté i dospívající holka se svými zuby užila. A protože nechce, aby její děti dopadly stejně, vede je k prevenci.

Milá redakce, přeji krásné ráno.
Zubaře jsem se bála. Jako malá holka jsem se bála hodně moc. Ještě si pamatuju doby, kdy k nám na náves dojel autobus s pojízdnou ordinací a my jako děti napochodovaly před autobus a jeden po druhém šly do jámy lvové.. Od třetího ročníku jsme celá třída jezdila s paní učitelkou 2x ročně do města na zubní na preventivní prohlídky. Vždy jsem do tašky strčila celý štůs Čtyřlístků a pak půjčovala spolužákům a všichni byli hodní a já dostala pochvalu, ale jen od soudružky učitelky, od zubařky ne. Měli jsme nejhorší zubařku na okrese.

Taky doma si nepamatuju, že by mě někdo poslal vyčistit si zuby, naopak, když jsme spali u babičky v posteli před spaním jsem dostala bonbon takový bílý kulatý větrový.. nepamatuju si přesný název.. Větrník?? nevím.. podle toho mé zuby vypadaly. A když jsem byla o prázninách na týden u tety v Havířově, dodnes si pamatuju její památnou větu: „ Já se ve třinácti za své zuby stydět nemusela.“ Je to pravda, ona má krásné zuby dodnes, já se dodnes za své zuby stydím. Na horních jedničkách mám dokonce korunky a dlouho mi trvalo, než jsem se dokázala zasmát opravdu od srdce a nemyslet na to, že nemohu, aby mi nebyly vidět zuby.

Doba se změnila, něco k lepšímu, něco ne. Zubaři se předhání v péči. My potkali jednu paní zubařku velice slušnou milou a hodnou, takže se ji držíme celá rodina, i když za ní musíme dojíždět.  Manžel nebyl na zubním několik let a když k ní začal chodit, stálo nás to několik tisíc, ale dala mu zuby do pořádku a teď je to ok. Snaží se zuby zachránit.

Ještě kolem dvaceti let jsem říkávala „ven s ním, ještě jich tam je dost“ a dnes jsem ráda za každý zachráněný zub.Je to v lidech, dost lidí, co znám, hned o své osmičky přijde, jen co se jim na nich objeví kaz, naše paní zubařka chrání i ty osmičky.

Naše děti vedu k důsledné péči o zoubky, večer nejdou do postýlek bez vyčištěných zubů, ráno před odchodem do školy si čistí zuby s takovou samozřejmostí, že už jim to ani připomínat nemusím a přes den čistí minimálně po sladkém jídle, i nejmladší princezně čistíme zuby a jezdí s námi na preventivní prohlídky. Naše děti se zubaře nebojí, jednak mají zuby v pořádku a jednak je paní zubařka opravdu poklad na zemi.

Jedna z dcer si na bazéně urazila přední jedničky, takže má korunky stejně jako já. Druhé dceři doporučili rovnátka, na první pohled zuby křivé nemá, jen trošku zkřížený skus, lékařka na ortodoncii byla velice nepříjemná paní(řekla bych klon naší socialistické zubařky) nechala trhat úplně zdravé zuby, rovnátka nevyndávat ani na jídlo, ale po jídle jsem je hodinu čistila a každý kolem se divil, protože oni rovnátka na jídlo vydělávat měli, aby je pak nemuseli složitě čistit, objednala nás na 13hod a do ordinace přišla třeba v půl třetí, omluva žádná, jen další placení bez vysvětlení proč to či ono, takže jsem se s paní na ortodoncii rozloučila a zatím rovnátka neřešíme. Trošku mám dojem, že dnes je to dobrý džop..

Ještě věta kamarádky raději na porodní dál.. já zas říkávala raději k zubaři než k fotografovi.. když jsem se měla tvářit normálně při focená na občanku, na fotce jsem vypadala mnohem hůř než ve skutečnosti.. Má někdo zkušenosti s památnou větou, kterou jsem velmi často slýchávala: „Co dítě to jeden zub?“ Jaké jste měly zuby v těhotenství? Musely jste se rozloučit s nějakým zubem v těhotenství nebo krátce po porodu?

Krásný den plný úsměvů, i když vaše zuby nezáří jak z reklamy na zubní pastu
Tina5

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________

Bohunko, děkuji ze vyčerpávající zubařský příspěvek... A vem to z té lepší stránky, jsi šťastně vdaná, máš zdravé děti, u Tebe je ta krása hlavně v srdci.
Přeji pěkný, ještě sluníčkový den
Saša

 

Téma dnešního dne 18. října zní: Bojíte se zubařů?

 • A proč?
 • Máte špatné zkušenosti?
 • A nebo se naopak vůbec nebojíte?
 • Jste pro povinné, pravidelné prohlídky u zubaře, alespoň u dětí?
 • Nebo naopak, člověk by měl být za sebe zodpovědný už od dětství?
 • Co říkáte za navrhované platby za všechny úkony, za plomby apod.?
 • Zdá se vám, že se úroveň péče ve zdravotnictví (konkrétně u zubařů) zlepšila, nebo zhoršila?
 • Chodíte na pravidelné prohlídky?
 • Bolí vás často zuby?
 • Jste spokojená se svým zubařem, zubařkou?
 • Máte nějakou historku se zubařského prostředí?

Pište na e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejstatečnější pacinetka u zubaře od nás obdrží dárek: 2 ks zubní pasty Sensodyne a kosmetiku Avon.

zuby

Reklama