Nad výchovou dětí všeobecně se ve svém příspěvku zamýšlí i několikanásobná maminka s nickem Tina5. Původně se bála, zda vůbec napsat, ale je dobře, že nakonec napsala.

Milá Sašenko, velmi velmi zajímavé téma, ale upřímně se skoro bojím psát. Proč bojím? Ono je to těžké vychovávat naše děti.

Že je občas třeba nějakou lupnout po zadečku, to si obhájím, ikdyž určitě narazím na ty moderní, co to považují za týrání - mmch viděly jste(tuším v neděli) ve zprávách, že maminka( v USA?) lupla dítku v autobuse na zadek, pán ji napomenul, že je to týrání, ona zavolala příbuzným a na další zastávce příbuzní do toho autobusu stříleli po té, co pomohli mamince s dítkem ven? Přemýšlela jsem, zda je větší extrém střílet nebo napomínat maminku, která lupne dítku jednu po zadečku..

Dětí máme malinko nadprůměr, nejstaršímu synovi je 19, nejmladší dceři rok a půl a každé dítko je úplně jiné, na každé platí něco úplně jiného. Přečetla jsem spoustu chytrých knih o výchově dětí, našich i zahraničních autorů a asi nejlepší kniha je od pana Matějíčka Malý tyran. Stačí se rozhlédnout, kolik takových malých tyranů běhá po ulici a rodiče za nimi křičí „Stůj, něco tě zajede!“ a dítko se směje na celé kolo a letí dál přímo do silnice. A co se stane, když ho rodič dohoní? Nic, naprosto nic. Jen dítko slyší, to nesmíš, mohlo by tě něco zajet. Mnohokrát mě napadlo, co by se stalo, kdyby zrovna jelo nějaké auto a dítě přejelo. Je to v zatáčce, málokterý řidič čeká, že na silnici bude běhat dítě. Všichni odsoudí řidiče, možná půjde i do vězení a hlavně bude muset žít s pocitem, že zabil dítě. A nezabili ho rodiče už dávno před tím svojí NE-výchovou?

Odbočím ke školství. Nedávno tolik diskutovaná sexuální výchova. Ano, záleží z které strany se to vezme, zda je to dobré či nikoli. Ale dnes mě dokáží pozdravit tak prvňáci a druháci, starší děti jsou moc velcí borci na to, aby řekli dobrý den, ale budou umět nasadit si kondom. Není něco špatně?

Jedna z knih se jmenuje Děti potřebují hranice. A to si dnes moc lidí neuvědomuje a hranice dětem nestaví. To je špatně. A obávám se, že dítko, které může vše a má vše, nač si vzpomene a možná ještě kousek víc, se bude těžko v deseti, možná dvanácti letech smiřovat s tím, že ještě nesmí řídit a auto si prostě vezme z garáže samo. Jak takové jízdy končí, občas slyšíme v médiích. Rodičům zbývají oči pro pláč.

Co je to bohatství? Kdo je bohatý? Jedináček, který diktuje všem a stále, co a jak bude, ale má luxusně zařízený pokoj a problém půjčit hračku? Nebo sourozenci, kteří se umí rozdělit, domluvit a vystačí si s tím, co mají?

Snažíme se dětem dávat, co potřebují, snažíme se dětem dávat lásku,snažíme se, aby z našich dětí byli slušní lidé, modlím se za své děti a hodně se o ně bojím, protože mi připadá, že těch neslušných je víc.

Hledám optimistickou tečku na závěr a nemohu ji najít, promiňte mi, milé ž-inky.

Tina5

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

______________

Milá Bohunko, hlavně, ať se vašim slušně vychovaným dětem v životě daří a ti neslušní je nepřeválcují. Ale jsem optimista a v jakousi spravedlnost pořád věřím. Věřte také.

Pěkný den a děkuji za krásný a upřímný příspěvek.

Saša

Téma dnešního dne 11. srpna 2011 zní: Známe hranice při výchově našich dětí?

s podtitulem: Dokážeme být soudní?

  • Kam až jsme ochotni zajít v požadavcích svých dětí?
  • Kde je hranice toho, co bychom svým dětem dali či nedali?
  • V čem bychom jim vyhověli, nebo nikdy nevyhověli?
  • Jak dlouho jsme ochotni je podporovat?
  • A čím? Penězi?
  • Umíme říct STOP?
  • Přijímají vše, co jim dáme za samozřejmost? (včetně plateb za různé zájmové kroužky)
  • Umí naše děti poděkovat?
  • Styděly se za vás někdy vaše děti?
  • A vy za ně?

Nebudu se už dále „hrát“ na psychologa a pokládat v bodech otázky. Vy mi určitě rozumíte a doufám, že i napíšete. O svých starostech i radostech, o tom, kam až jste ochotny při výchově a požadavcích svých dětí zajít.

Pokud se bude chtít některá maminka vyzpovídat, ale nebude chtít být jmenována, toto přání respektuji a příspěvek zveřejníme anonymně.

Pište prosím na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Za jeden vybraný příspěvek tentokrát odměním maminku i děti.

Děti dostanou dětskou hru Roztoč to na 30 a pro zdraví Marťánky. Maminka dostane kosmetiku Ryor.

darekkk

Reklama