Novinky

Tíha četných rozhodnutí, na které jsem sama, mě vysiluje

Napadá mne mnoho otázek, na které si i po 5 letech manželství těžko hledám odpověď,“ píše ve svém dnešním příspěvku čtenářka Bokul. Její manžel je v rozhodování o rodinných záležitostech u nich druhý...

Poslední čtenářský příspěvek k dnešnímu tématu je od Bokul. Zaujala mě hlavně úvaha o počtu dětí – kdo o něm má rozhodnout, když mají partneři každý jiný názor? Schválně o tom hlasujte...

Kdo má rozhodnout o počtu dětí, když na to mají partneři každý jiný názor?

Možnost%
Žena45,5
Muž0
Ten, kdo rodinu živí9,1
Ten, kdo chce dětí méně9,1
ten, kdo chce dětí více3
Náhoda33,3


Pěkné úterní, ač upršené, odpoledne.

O dnešním tématu už přemýšlím několik hodin. Ne snad proto, že bych k němu neměla co říct, ale spíš proto, abych sama sobě dokázala zodpovědět, zda jsem či nejsem spokojená s tím, jak na tom můj muž je s rozhodováním.

Pokud bych měla popsat moji drahou polovičku… Je o 13 let starší než já, z velké části flegmatik, ve zvěrokruhu je váha. Většinu života žil s babičkou a dědečkem, kteří mě dle vyprávění jsou sympatičtí. Od člověka, který se v 17 letech odstěhoval od rodičů k prarodičům, bych pravda očekávala možná trochu více samostatnosti a schopnosti rozhodovat – a to nejen o tom, zda si dnes v k večeři přeje chleba s marmeládou nebo paštikou.

Je to 14 dní, co jsem ho prosila, abychom si společně sedli a podiskutovali o tom, zda případně jak změníme náš život na příštích pět let. Tuto sobotu nás totiž čeká 5 leté výročí od založení hypotéčního úvěru. A v době, kdy se mění fixace, je možné udělat změny, které pak opravdu ovlivní to, jak bude vypadat rodinný rozpočet příštích 5 let. Na moji snahu jsem se dozvěděla od manžela stručnou odpověď: „Nech to tak, jak to je.“ Pro něj vyřešená záležitost. Mě to ale přeci jen nedalo a domluvila jsem si po telefonu několik možností. Na výběr jsem příliš času neměla, manžel se odmítl na toto téma bavit. To konečné rozhodnutí jsem tedy nakonec udělala já. I pro mne je nyní otázkou, zda jsem udělala dobře. Nepotřebuji radit, zda koupit rohlíky nebo chleba, marmeládu nebo paštiku – klidně koupím obojí. A když se spletu, jsem přesvědčená, že to přežijeme. Nicméně rozhodnutí jako to výše popsané je poněkud náporem na nervy. A já jsem na to zůstala sama. Manželovi jsem to také do očí řekla, že to od něj není fér.

Na protiváhu mohu dát ale jeho pevné rozhodnutí ohledně dalšího dítěte. Společně již před svatbou jsme chtěli dvě. Nyní mu stačí jedno a další prostě nechce. Můj názor ho nezajímá. Jeho rozhodnutí je prý z čistého pragmatismu. Minule mi vysvětlil, že přeci dvě děti mám – syna a jeho. Spoléhá na to, že jsem rozumná ženská, že nevyvedu nějakou „blbost“.

O čem by tedy měl muž rozhodovat? V některých rodinách rozhoduje o tom, co se bude opravovat, kde se bude investovat. U nás doma plánuji já a pak se ptám, jestli moje polovička souhlasí. Z mé strany možná taky vyčůranost – nechci rozhodnout sama, nechci, aby všechna odpovědnost za rozhodnutí byla na mých bedrech. Měl by rozhodovat o počtu dětí? A kdo má to poslední slovo, pokud dva lidé mají odlišný názor? Žena či muž? Má rozhodující slovo ten, který přinese financí do rozpočtu? Napadá mne mnoho otázek, na které si i po 5 letech manželství těžko hledám odpověď.

O sobě bych mohla říct, že mám ráda věci pod kontrolou, snažím se, aby rodina mohla fungovat. Snažím se šetřit, abychom někdy mohli trochu víc utrácet. Manželovi je však dost věcí jedno. A nebo mu ony věci nejsou jedno, ale nedá svůj názor najevo. Nevím, zda bych dokázala žít bez nutnosti rozhodnout se, ale připouštím, že bych si to možná chtěla zkusit (ideálně po boku někoho, kdo činí především správná rozhodnutí).

Tíha četných rozhodnutí, na které jsem sama, mě vysiluje. O to více se skláním před matkami samoživitelkami, na kterých všechna rozhodnutí zůstávají tak nějak přirozeně.

Všechny čtenáře i redakce zdraví,
Bokul

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 3. září 2013: Je rozhodný?

Příspěvky k tomuto tématu již nepište. Po šestnácté hodině se dozvíte, která z přispěvatelek dostane slíbený dárek: knížku Mystický sex od A do Z autorky Cassandry Lourisové (vydala METAFORA) .

kniha

   
03.09.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ivásek [*]

  jinak ještě ke článku - nedovedu si představit (a můj milý by to ani nedopustil), abychom takové věci, jako je fixace hypotéky nebo počet dětí nebo cokoliv jiného, co by se týkalo nás dvou, našeho společného bytí a žití, prostě ty opravdu důležité životní "věci", řešili bez společné domluvy Sml80 navíc se odpíchávat od toho, že větší váhu "má hlas" toho, kdo do rodinného rozpočtu přináší víc, nebo ten, kdo je muž nebo žena, pravák nebo levák, je prostě špatné.. mělo by to být výsledkem společné debaty.. pokud ovšem Tvůj manžel takové debaty není schopen (či ochoten), potom to je patová situace, kterou Ti nezávidím Sml23 Sml80

  superkarma: 0 04.09.2013, 10:35:44
 2. avatar
  [6] Ivásek [*]

  bokul — #4 máš-li hypotéku u Hypoteční banky, tak mne zajímá, ve kterém městě - u nás v Brně jinak, než osobní schůzkou nelze řešit nic... hypotéku jsem si u ní brali taky, s přítelem "na půl" a bez osobní návštěvy fakt ani pumpička Sml58 Sml16

  superkarma: 0 04.09.2013, 10:30:31
 3. avatar
  [5] Suzanne [*]

  bokul — #4 Sml22 Je fakt, že můj exmanžel potřeboval na kontokorent můj podpis, nicméně na obnovování a změny podmínek už ne.

  superkarma: 0 03.09.2013, 22:36:02
 4. avatar
  [4] bokul [*]

  Mickey Mouse — #1 Žadatel o hypotéku jsem byla já. S Hypotéční bankou se vše musí řešit po telefonu nebo emailu a za celou dobu, co jsem je žádala o nějaké varianty nikdo neměl potřebu vědět, zda manžel souhlasí :)

  1. na komentář reaguje Suzanne — #5
  2. na komentář reaguje Ivásek — #6
  superkarma: 0 03.09.2013, 18:55:17
 5. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Mickey Mouse — #1 Dovolila bych si jen připomenout k počtu dětí - jako žena mám rozhodně právo veta, pokud chce muž víc dětí než já. V ostatních případech jsem rozhodně pro dohodu.

  Jinak v zásadě se všemi mickymousovskými komentáři na toto téma (i pod jinými články) naprosto souhlasím Sml67

  superkarma: 0 03.09.2013, 18:15:54
 6. [2] MaVy [*]

  Mickey Mouse — #1 nechápuSml80,já jsem majitelem účtu a já jsem hlavní žadatel,také jsem manžela při změnách u hypotéky jeho souhlas nepotřebovalaSml23,u nás to bylo tak,že manžel vše vyhandloval s bankou, já jen podepisovalaSml16

  superkarma: 0 03.09.2013, 16:49:51
 7. avatar
  [1] Mickey Mouse [*]

  Zajímavá anketa. Vůbec se nedá odpovědět. Schází mi odpověď "Musí se dohodnout".

  O počtu dětí by nikdy neměl rozhodovat jen jeden - a je jedno kolik nosí peněz, jak se stará o domácnost nebo jaké má pohlaví. A když se nedokážou dohodnout, pak si musí každý zvlášť rozhodnout, zda ustoupí nebo je to tak důležité, že se radši s druhým rozejde.

  Bokul, úplně nechápu, jak jste fixaci hypotéky mohla řešit bez manžela. Dal vám k tomu plnou moc? Nebo nakonec souhlasil s vašim návrhem a žádost o změnu podepsal?

  Jinak ale rozumím, že když manžel nedává najevo názor ani v důležitých otázkách, pak je velmi obtížné se na něj spolehnout.

  1. na komentář reaguje MaVy — #2
  2. na komentář reaguje Suzanne — #3
  3. na komentář reaguje bokul — #4
  superkarma: 0 03.09.2013, 16:25:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme